Yurt dışı noter hizmetleri konsolosluklarda yapılacak

Adalet Bakanlığı, yurt dışında yaşayanların, 6 Nisan 2019'dan itibaren konsolosluklar aracılığıyla noter işlemlerini, Türkiye'ye gelmeden bin 53 kalemde yapabildiğini duyurdu.

Yurt dışı noter hizmetleri konsolosluklarda yapılacak

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yeni düzenleme öncesinde yurt dışında yapılan işlemlerin posta ve kargo yoluyla ilgili kişilere ulaştırıldığı, bunun bazı mağduriyetlere yol açtığı belirtildi.

KONSOLOSLUKLAR ARACILIĞIYLA İŞLEMLER YAPILACAK

Yeni düzenleme ile Konsolosluklar ve Türkiye Noterler Birliği arasında sağlanan bilişim sistemi sayesinde yurt dışında yapılan işlemlerin aynı anda Türkiye'deki noterlerden alınmasının mümkün olduğu belirtildi. Posta gönderilmesini gerektirmeyen uygulama sayesinde Türkiye’deki herhangi bir noterden işlemin örneğinin alınabildiği vurgulandı.

10 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Açıklamada, yaklaşık 10 milyon kişiyi ilgilendiren bu uygulamanın tanıtım çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
vavvvv birde bu 10 milyon un artik türkiyede 10 gün yani 01.08.2019 dan sonra emeklilik icin en az iki kati para borclanip en düsük seviyeden emekli maasi alacaklarini müjdelesiniz malum medya vermez bu haberi cünkü hatta 3 -5 kati ödemeleri lazimdi ama insafli davranmis yol yapanlar gurbetciler bunu hak ediyorlarmi sonuna kadar öyle yol yaptilar köprü yaptilar deyip orda yasayanin hayatina müdahale olmaz gecmeyen insan köprünün vergisini ödüyorsa yurtdisindaki de ödesin bende yurtdisindayim bu arada cebine dokunmayinca her insana dünya güzel ne yazik ki
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler