Dikkat çeken açıklama: Hamsinin geleceği tehlikede

Eskiden 5-6 ayı bulan hamsi avının şimdilerde 1 ay gibi kısa bir sürede yapılması hamsinin geleceğini tehlikeye atıyor. Karadeniz’de 400 bin ton civarında hamsi olmasına rağmen gelişen avcılık ile eskiden mayıs ayına kadar yapılan avcılık şimdilerde ise 1 ay gibi kısa bir sürede yapılıyor.

Dikkat çeken açıklama: Hamsinin geleceği tehlikede

Rize Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı İsmail Oğuz kısa sürede yapılan avlanmadan dolayı hamsinin geleceğinin tehlikede olduğunu belirtti. Oğuz ”Önceki yıllarda tekne sayısı az olduğu için avlanmak Mayısa kadar uzun sürerdi. O zaman yasaklar Mayıs’a kadardı. Sonrasında Nisan 15’e çekildi. Şimdiki yıllarda kapasite, tutma gücü, fabrikalar arttı. Dolayısıyla avlanma arttığı için avlanmalar 1 aya düştü. Şimdi hamsi bitti, Gürcistan’a gidecekler. Arkadaşlar ’Biz tutmazsak Gürcistan tutacak, Abhazyalılar tutacak’ diyorlar fakat onların tutma şansı yok yine biz gidip tutacağız. Onlarda yeterli bir tekne araç gereç yok. Avlanma potansiyeli fazla eskiden 11. ayın 20’sinde hamsi numunesi gördüğümüzde sevinirdik hamsi geliyor diye şimdilerde gelmeden tutmaya başlıyoruz. 15 Nisan’da biten av yasağının 1 Nisana çekilmesi gerekiyor. Marttan sonra hava koşullarına göre balık havyarlı oluyor. Onu da tuttuğun zaman hamsinin geleceği tehlike altına giriyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
3 tarafı denizlerle çevrili bir coğrafyada deniz ürünlerinin soyunu kuruttunuz.! Çocukluğumda çeşit çeşit balıklar vardı. Aç gözlülük yüzünden, doymak bilmeyen nefsiniz yüzünden denizlerde bir kaç çeşitten başka balık kalmadı. Ayrıca büyük göllerimiz vardı. Temiz, doğaya harikası. Oraları da kuruttunuz.
KARADENİZ Maalesef batını atık deposu olmuş haldedir.EKOLOJİK ÇEVRE TAHRİBATI bu güzel yiyeceklerimizi yokediyor.Yarın KANAL İSTANBUL AÇILSIN MARMARA DENİZİ LEŞ GİBİ KOKACAK DEĞİL BALIĞI İNSANLAR DSENİZ KIYISINDAN KAÇACAKTIR.
bana göre en büyük tehlike trol avı adamlar ne varsa silip süpürüyor,erken tarihte başlayıp balığın geçiş noktasıda anında kapatılıyor yavrulamasına izin verilmiyor kıyının dibinde ağ atıyolar.Zaten bunları biz vatandaşlar görelim yetkililer hiç görmesin onlar yasalandırdıklarını sanıyolar bazı şeyleri hemen sonrasında şu kadar parayı ödeyen tutar diyolar iki ucu boklu deynek dibimizde ufacık ülke yunanistan var onlar bile 2 sene yasak koydu tutmayacaksınız dedi sınırlama koydu bizimkiler laklak anca
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler