TESK'ten 'her şey dahil sistemi kaldırılsın' talebi: Esnafa zarar veriyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden vazgeçilmelidir" açıklamasında bulundu. Palandöken söz konusu sistemin esnafa zarar verdiğini söyledi.

TESK'ten 'her şey dahil sistemi kaldırılsın' talebi: Esnafa zarar veriyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, otellerde uygulanan "her şey dahil" sisteminin esnafa zarar verdiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, konaklama dışında da harcama yapan, yüksek gelir grubundaki turistleri hedefleyen politikalar üzerinde çalışılacağını belirten Palandöken, "Konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden vazgeçilmelidir. 2023'te 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm hedefine ulaşmak için öncelikle bu sistem kaldırılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu sistemin uygulandığı bölgelerde konaklayan turistlerin bulundukları çevreyi gezmedikleri gibi esnaftan da alışveriş yapmadıklarını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Turistler, her şey dahil olduğu için tek seferlik bir ödemeyle tatilini tek bir yerde geçiriyor. Bu da turistik bölgelerdeki esnafımızın kazancını azaltıyor. Bunun yanı sıra bazı tur rehberleri, ziyaretçilerin esnaftan alışveriş yapmalarını engelliyor ve yalnızca anlaşmalı oldukları yerlere yönlendiriyor. Bu tür haksız uygulamalarda bulunanlar tespit edilmelidir." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 122 yorum
Bir tosta 20 TL istiyorlar sa kaldırılmasın esnaf mı önemli tatilcinin gideri mi herkes kendine yontmasın
çok doğru.önce esnaflar turistlerin yolunacak kaz olmadığını anlasınlar
Hee, turisleri çarşiya çikmaya zorlayalim çıkmaz kazıkla tanıştıralım..esnaf kısa yoldan köseyi dönsun ama turist bir daha gelmesin
Esnaf dediğin düzenbazlar 1 liralık malı 15 liraya satsın millete sonra esnaf kötü durumda diye ağlasın.
kesinlikle katılmıyorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler