FİNANS

BASIN BÜLTENİ-BTM Sahne XL pandemi nedeniyle sanal ortamda yapıldı
15/12/2020 18:12:40

    Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) bu yıl üçüncüsünü düzenlediği
Sahne XL'ı pandemi nedeniyle sanal ortamda gerçekleştirdi. İTO Başkanı
Şekib Avdagiç, “Dijital çağın bu evresinde, ülkeler arasındaki  rekabetin en belirleyici unsuru, ülkelerin girişimcilik ekosistemleri  arasındaki rekabettir. Bir ülkeye değer katacak projeler, BTM gibi  girişimcilik eko sistemlerinden yükselecektir” dedi.
    Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Covid-19 virüsünün bütün  dünyayı etkisi altına aldığı 2020 yılının üçüncü Sahne XL’ını yılın  son ayında gerçekleştirdi. Pandemi nedeniyle sanal ortamda yapılan  etkinlik alanında bir ilk oldu. Sahne XL için BTM Fulya Yerleşkesi 3  boyutlu modellenerek birebir olarak sanal ortama taşındı. Böylece  katılımcılar tıpkı BTM’ye geliyormuş gibi sanal ortamdan giriş  sağladı, kaydını yaptırdı. BTM’yi katılımcıların evlerine getiren bu  etkinlik ile dileyen katılımcı, kendisi için ayrılan yere oturarak  sahnedeki sunumları izlerken dileyen katılımcı da BTM’yi gezerek stand  açan 16 girişim hakkında bilgi alma olanağı buldu.

    “Güçlü toplum olmanın yolu girişimci toplum olmak”

    Girişimci ile yatırımcının bir araya getirildiği en büyük etkinlik  olan BTM Sahne XL’in açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Başkanı
Şekib Avdagiç yaptı. Konuşmasına ünlü Alman iktisatçı Sombart’ın  toplumları “tüccar toplumlar” ve “asker toplumlar” olarak iki  ayırmasına atıfta bulunarak başlayan Avdagiç, “Eskiden güçlü ve büyük  ülke olmanın ölçütü, asker toplum olmaktan geçiyordu. Mevlana’nın  ‘Dünle beraber gitti cancağızım/Ne kadar söz varsa düne ait/Şimdi yeni  şeyler söylemek lazım’ sözlerinde olduğu gibi bu tanımlama da dünde  kaldı. Artık güçlü toplum ve ülke olmanın yolu, girişimci toplum  olmaktan geçiyor” ifadelerini kullandı.
    İstanbul Ticaret Odası’nın bunun öneminin farkında olan 440 bin  üyeli bir meslek örgütü olduğunun altını çizen Avdagiç, “Biz, üç yıl  önce kurduğumuz Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’yle, Türkiye’de  girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk getirdik” dedi.

    “BTM rol model oldu”

    “BTM olarak, pandemi sürecinde de çalışmalarımıza hız kesmeden  devam ettik ve yeni nesil hibrit girişimcilik merkezleri arasında rol  model görevi üstlendik. Pandemide çok ciddi projeler, hayata geçirdik”  diyen Avdagiç, “Aklınıza ‘BTM ve BTM gibi merkezler ne yapıyor da, bu  kadar hayati bir rol üstleniyorlar?’ diye bir soru gelebilir. Hemen  belirtmeliyim ki bizim yaptığımız en önemli iş, sağladığımız  imkanlarla ‘inovatif fikirlerin gelişip büyümesine, hayata geçmesine,  ölçeklenmesine, globalleşmesine ve ülke ekonomisinin kalkınmasına’  katkıda bulunmasını sağlamaktır. Yani fikirlerin önünü açmaktır,  onları unutulup gitmekten kurtarmaktır. Özetle, dijital çağın bu  evresinde, ülkeler arasındaki rekabetin en belirleyici unsuru,  ülkelerin girişimcilik ekosistemleri arasındaki rekabettir. Bir ülkeye  değer katacak projeler, BTM gibi girişimcilik eko sistemlerinden  yükselecektir” şeklinde konuştu.
    Avdagiç, BTM’nin üç yılda dört binden fazla girişimciye ev  sahipliği yaptığını, BTM girişimcilerinin bugüne kadar aldığı yatırım  miktarının 160 milyon lira değerlemeyi geçtiğini ve toplam satış  rakamının ise 60 milyon lirayı aştığını sözlerine ekledi.
    “Girişimcilerimiz gibi bizler de değer ve nitelik odaklı çözümler  geliştiriyoruz”
    Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin, Milli Teknoloji Hamlesi  doğrultusunda geliştirdiği faaliyetlerle ülkesine, milletine ve  geleceğe hizmet eden çok yönlü bir kalkınma argümanı sunduğunu  belirten BTM Direktörü İbrahim Elbaşı, “Bunu da girişimcilik  konseptiyle ve sürdürülebilir değer yaklaşımlarıyla yapıyor.
Girişimcilerimiz gibi bizler de değer ve nitelik odaklı çözümler  geliştiriyoruz, geliştireceğiz. Çok yakın zamanda bilgiyi  ticarileştiren, değerlendiren ve uygulayan topluluklar, girişimciler   ülkemizin refahına, küresel rekabetine ve ekonomik kalkınmasına etki  edecek yegane sermaye teşkil edecekler. BTM bu sürecin merkezinde yer  almaya bugün olduğu gibi yarın da devam edecek. Nesiller BTM’den  edindiği yöntemlerle girişimci toplumlar oluşturmamıza yardımcı, birer  elçi gibi çalışacak. Böylece gelişmiş ülkeler arasında Türkiye,  girişimcilik kapasitesiyle ve ekosistemiyle yer almış olacak” diye  sözlerini tamamladı.

   16 girişim sunum yaptı

    Ana teması “Potansiyelini Yansıt” olan etkinliğin sunumunu  teknoloji yazarı Ahmet Can Şit gerçekleştirdi. Keynote Spiker olarak  etkinlikte yer alan Serdar Kuzuloğlu, “Dijitalleşen Dünyada Korona
Günlükleri” başlıklı bir sunum yaptı. Etkinlikte ayrıca E-Spor  girişimciliği üzerine düzenlenen panelde de Sinan Güler, Kaan Kural  ile Engin Sever birer konuşma yaptı.
    Girişimci ile yatırımcıyı buluşturan etkinliğin en önemli bölümünü  ise BTM girişimcilerinin yaptığı sunumlar oluşturdu. Toplam 16  girişimci kendilerine ayrılan 3’er dakikalık sürede yatırımcılara  projelerini anlatma olanağı buldu. İşte o projeler:
    Noticy: Su, enerji ve para tasarrufu yapmanızı sağlarken  çocuklarımızın da bilinçli bireyler olarak yetişmesine yardımcı olan  akıllı ev aletleri.
    Arche Robotics: Pandemi ile önem kazanan halka açık alanlarda ve  toplu taşıma çözümlerindeki hijyen problemine otonom çözüm sunan bir  platform.
    Işın: Kısa ve uzun mesafelere uygun olarak tasarlanmış trafiğe  takılmadan, hızlı, güvenli ve çevreci olan tek başına seyahat edebilme  kolaylığı sağlayan elektrikli bisiklet paylaşım uygulaması.
    Vaveyla: Yapılan görevlerle puan kazanılan ve bu puanlarla  uygulama içerisindeki dükkandan kültürel etkinlikler ve kitaplar için  alışveriş yapılabilen uygulama.
    Freek Steam Key: İnsanların oyun oynayarak yeni oyunlar  alabileceği oyunlaştırılmış e-ticaret platformu.
    Law Podcast: Hukuk odaklı podcast yapımlarının barındırıldığı ve  paylaşıldığı online bir podcast servisi.
    Social Hunters: Bireysel kullanıcılarına ve işletme hesaplarına
Instagram özelinde hikaye, takipçi ve medya analizleri sunan platform.
   Wogusearch: Coğrafi arama yöntemini kullanarak, mevcut internet  yapısında, kullanıcının günlük hayatta ulaşamadığı, dergi haberi gibi  yayınlanmış 200 milyondan fazla değerli bilgiye dayalı büyük veriden  güç alan, geleceğin yeni tip arama motoru.
     Exhibin: Canlı yayın ile dijital fuar deneyimi sunan bir altyapı  platformu.
      Argist: Firmaların satış öncesi ve sonrası süreçleri otomatize  etmek ve süreci buluta taşımak üzere kurulmuş platform.
     Let’s Steps: Doğasından koparak hareketsizliği alışkanlık haline  getiren bireyleri oyun dinamikleri ile motive eden, sürdürülebilir  davranış değişikliği ile sağlıklarında pozitif değişim sağlamayı  amaçlayan platform.
     Sanayidebul.com: Sanayi sektöründe, endüstriyel ve ticari  faaliyetlerin her aşamasında  gerek kurumsal ve gerekse bireysel  olarak, pazarlama ve satın alma ihtiyaçlarını  hızlı, kolay, çok  alternatifli ve ekonomik olarak sonuçlandırmaya yarayan bulut  platformu.
     Halal Travels: Müslüman seyahat severlerin tüm seyahat  ihtiyaçlarını teknoloji ile buluşturarak tek bir çatı altında sunan  platform.
     Classest: Öğrenciler için akademik ve pedagojik bakımdan en uygun  öğretmenlerin belirlendiği, sadece yüksek imaja ve profesyonel  başarılara sahip öğretmenlerin bulunduğu, kendi geliştirdiği sanal  ortamda canlı ders, sınav ve eğitim koçluğu programlarıyla uzun  soluklu eğitimlerin verildiği bir online eğitim platformudur.
     Hamilinden.com: İşletmelerin aynı anda finans kurumlarından  faturalı çek, vadeli fatura, ihracat finansmanı ve KOBİ kredileri için  teklif alabilecekleri online finansman portalı.
     Lukwise: Kurumsal eğitim sektöründe hizmet arayan ve hizmet  verenleri buluşturan platform.

     

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey