FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İç piyasa ve pariteler

GBP/USD paritesi geride bıraktığımız hafta belirli çıkışlarını gerçekleştirse de bazı kritik direnç noktalarını geçememesi yeniden satıcıları devreye girmesine neden oldu.

İç piyasa ve pariteler

GCM Menkul Kıymetler Tarafından Hazırlanan Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu:

EUR/USD ANALİZ:

Geride bıraktığımız hafta gerek makro-ekonomik veriler gerekse teknik analiz vasıtasıyla elde ettiğimiz sinyaller EUR/USD paritesinde satıcı baskısının oluşmasına neden oldu. Gerek EUR/USD paritesinin 1,3150-70 direncini geçememesi gerekse İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un ülkesinin bir yardım istemek için baskı altında olmadığını söyleyerek borç krizinin daha da uzayacağı endişelerini arttırması Euro’nun Dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bu nedenle de EUR/USD paritesi hafta içinde görmüş olduğu zirve noktası olan 1,3136 seviyesinden başlattığı satıcılı seyirle haftanın son işlem günü 1,2890 seviyesine kadar geriledi ve haftayı 1,3020 seviyesinde kapatmış oldu.

EUR/USD paritesi kritik bir aşamada…

EUR/USD paritesinde orta ve uzun vadeli hedefler neler olduğunu, bu hedeflerle ilgili nasıl bir strateji oluşturacağımızı haftalık grafik üzerinde sizlerle paylaşacağız. Burada iki nokta üzerine yoğunlaşmamız gerekmektedir. Bu iki nokta’nın orta ve uzun vadeli paritenin seyrini etkileyecek önemli seviyeler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de EUR/USD paritesinde orta ve uzun vadede hangi seyirle hareket edecek sorusuna bu seviyelere göre cevap vermek kolaylaşacaktır.

Birinci seviyemiz özellikle orta vadeli olarak işlem stratejisi oluşturacağımız haftalık grafikte kanalın üst noktası olarak 1,3150 olarak belirlenmiştir. Ancak biz yine de garantici işlem yapmak adına günlük grafikteki zirve noktası olan 1,3170 direncini baz alabiliriz.Orta vadeli olarak baktığımızda haftalık grafikte düşüş kanalı içinde hareketlerine devam eden EUR/USD paritesi eğer 1,3150-1,3170 dirençlerini geçmeyi dener ancak bu direnci geçmeyi başaramazsa yeniden satış baskısına maruz kalacaktır ve bu durumda ilk hedefimiz günlük grafikteki kritik nokta olarak belirlediğimiz 200 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da fibonacci yüzde50 düzeltme noktası olan 1,2825 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra bu destek noktasına ek olarak 1,2750 desteği de satıcıların artacağı önemli bir seviye olarak belirlenmiştir. (EUR/USD paritesi 9 Eylül 2012 tarihinden itibaren 1,3170 direncini geçmek istese de bu konuda başarılı olamamıştır)

Peki EUR/USD paritesi 1,3150 ve 1,3170 dirençlerini geçerse ne olur sorusuna ise haftalık grafikteki düşüş kanalının kırıldığını ve bu nedenle EUR/USD paritesinin 1,3490 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz.Bütün bu anlatılanları kısaca özetlersek Uzun vadeli olarak şuanda 1,3490 seviyesi altında düşüşlerin baskın olduğunu gördüğümüz EURUSD paritesinde bu şartlar sürdüğü müddetçe 1,20 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

Orta vadeli olarak baktığımızda 1,3150-1,3170 direncinin önemli olduğu, bu direncin geçilmesi durumunda 1,3490, geçilememesi durumunda ise 1,2825 ve 1,2750 seviyelerinin hedefleneceği kaçınılmaz olacaktır.NOT: EUR/USD paritesi için hala daha orta vadeli olarak 1,2750 desteği üzerinde yükseliş beklentisi mevcuttur. Bu nedenle de satıcıların rahatlayabilmesi için 1,2750 desteğinin kırılması şarttır. Eğer 1,2750 desteği kırılabilirse uzun vadeli düşüşler teyit edilecektir ve böylelikle 1,20 seviyesi hedeflenecektir. Aksi takdirde yani bu düşüşler 1,2750 desteğini kırmaya yetmezse EUR/USD paritesi 1,3170 direncini geçmesi güçlenecektir ve böyle bir durumda 1,3490 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi geride bıraktığımız hafta belirli çıkışlarını gerçekleştirse de bazı kritik direnç noktalarını geçememesi yeniden satıcıları devreye girmesine neden oldu. Özellikle de 4 saatlik grafikte düşüş kanalı içinde hareketlerini sürdürmek isterken 1,6180 direncini geçemeyen GBP/USD paritesi bu noktadan başlattığı satıcılı seyirle 1,5995 seviyesine kadar gerilemiştir. Özellikle 1,6180 direncinin öneminden ve bu direncin geçilememesi durumunda 1,5750 seviyesinin hedefleneceğinden sizlere belirtmiş ve buna göre uygun işlem stratejisi konusundan sizleri bilgilendirmiştik. Peki GBP/USD paritesi bu düşüşlerine devam edecek mi sorusuna ise teknik olarak baktığımızda haftalık grafikteki fibonacci yüzde38,2 düzeltme noktası olan 1,5990 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktasının kırılması durumunda kısa ve orta vadeli olarak düşüşlerin devam edeceğini, hedeflerin ise 200 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da fibonacci yüzde50 düzeltme noktası olan 1,5750 desteğine kadar gerilemesi kaçınılmaz olacaktır. Uzun vadeli düşüşlerine devam edip etmeyeceği sorusuna da 1,5750 seviyesi net bir şekilde cevap verecektir. Eğer parite 1,5750 desteğini kırabilirse parite de düşüş trendinin oluşması gözlemleneceğinden 1,5530 ve 1,5245 seviyeleri hedefleneceği gibi 1,5750 desteğinin kırılamaması yeniden alıcıların atak gerçekleştirmesine neden olabilir ve bu durum GBP/USD paritesini yeniden 1,63 seviyesine kadar çıkartabilir. Bu nedenle de kısa ve orta vadeli olarak 1,5990, uzun vadeli olarak da 1,5750 seviyesi dikkatle takip edilmelidir.

USD/TRY ANALİZ

Geride bıraktığımız hafta gerek Suriye’deki gelişmeler ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımı ile ilgili Suriye’deki gelişmeleri takip etmesi, gerekse Türkiye’nin gecelik faizlerinde yüzde5,75 oranını değiştirmemesi USD/TRY paritesinde hareketli günlerin geçmesine katkı sağladı. Genel anlamda satıcılı bir hafta geçiren USD/TRY paritesi 1,8128 seviyesinden 1,7933 seviyesine kadar geriledi.USD/TRY paritesinin 10 Haziran 2012 tarihinden itibaren demark kanalının içinde hareket ettiğini ve bu kanalın git gide sıkıştığını görmekteyiz.

Genel olarak baktığımızda parite için olumlu beklentimizin devam ettiğini ancak kanalın alt noktasına yaklaştıkça parite üzerindeki baskısının artması var olan yükseliş baskısının sorgulanmasına neden olmaktadır. Gerek Dolar endeksindeki kısmi gerileme gerekse Türkiye’de Türk lirasının güçlenmesini sağlayacak
makro-ekonomik veriler parite de satış baskısının oluşmasına katkı sağlamaktadır. Şuanda 1,7942 seviyesine yakın hareketlerini sürdüren USD/TRY paritesi için 1,7730 desteğinin önemli olduğunu ve bu desteğin kırılmaması durumunda yeniden yukarı yönlü hareketine devam edeceğini söyleyebiliriz. Paritenin 1,7730 ile 1,8350 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini ve bu iki noktadan hangisi kırılırsa o yöne doğru sert hareketler gözlemlenecektir. Her ne kadar kanal içi hareket gözlemlense de üçgen formasyonuna yakın bir görünüm içerisinde ve kanalın git gide uç noktalara yaklaştığı gözlemlenmektedir. Bu durum paritenin ilerleyen zamanlarda sert hareketlerin oluşmasının sinyallerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de bu hafta
özellikle yukarıda belirlemiş olduğumuz iki seviyeyi dikkatle takip etmeliyiz. Eğer USD/TRY paritesi 1,8350 direncini yukarı yönde geçerse 1,8765 seviyesi hedeflenecekken 1,7730 desteğini aşağı yönde kırması durumunda da 1,7338 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir. Orta vadeli olarak 1,7730 ile 1,8350 seviyelerin kırılması beklenileceği gibi kısa vadeli de 1,7730 ile 1,8350 seviyeleri arasında destekten al – dirençten sat mantığı ile işlem stratejisi oluşturabilirsiniz.

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY paritesi 77,90 desteğine kadar geriledikten sonra bu destek noktasını kıramayarak yukarı yönlü hareketlerini sürdürürken bir yandan da bu desteğin güçlülüğünü bir kez daha kanıtlamış oldu. Gerçekleştirdiği yükselişlerle günlük grafikteki kritik bir seviye olan 79,50 seviyesini test eden parite bu seviyenin üzerinde günlük kapanış gerçekleştiremediği için yeniden aşağı yönlü hareketlerine devam etmek istemektedir. Bu nedenle de günlük grafikteki 200 günlük basit hareketli ortalama olan 79,50 direncini dikkatle takip etmek gerekmektedir. Gerek kısa gerekse orta vadeli olarak yükselişlerin devam edip etmeyeceği konusunda bize sinyaller verecek olan 200 günlük basit hareketli ortalama seviyesine göre kısa ve orta vadeli işlem stratejisinde yer alabilirsiniz. Eğer USD/JPY paritesi 200 günlük basit hareketli ortalama olan 79,50 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştirirse fibonacci yüzde50 düzeltme noktası olan 80,61 seviyesine kadar yükselmesi gözlemleneceğinden yaşanılacak bu yükselişlerde kısa vade orta vadeli olarak alışlarda yer alınabilir. Ancak uzun vadeli olarak baktığımızda yükselişlerin devam edebilmesi için öncelikle yüzde50 düzeltme noktası olan 80,61 seviyesinin geçilmesi gerekmektedir. Eğer parite 80,61 direnci altında kalmayı sürdürürse satış baskısının devam edeceğini ve böylelikle önce 77,90 kırılması durumunda da 76,85 seviyesinin hedeflenmesi kaçınılmaz olacaktır. Buna ilaveten eğer parite 200 günlük basit hareketli ortalama seviyesi olan 79,50 direnci altında günlük kapanışlar gerçekleştirmesi de uzun vadeli düşüş trendinin etkili olduğunun göstergesi olarak belirlenmiştir.

HAM PETROL ANALİZ

Geride bıraktığımız hafta ham petrol fiyatları gelen makro-ekonomik verilerin etkisi ile spekülatif anlamda hareketlerini sürdürmektedir. Her ne kadar spekülatif haberlerin etkisi ile hareketlerine devam etse de aynı korelasyon içinde olduğu ABD borsaları bu hareketliliğine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra özellikle petrol fiyatları için gerçekleşen spekülatif konuşmalar ve uygulamalar Petrol fiyatlarının dalgalanmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle de belirli seviyeler arasında sıkışık seyrini sürdüren ham petrol fiyatları 93,47 seviyesinden başlattığı satıcılı seyirle 90 dolar seviyesine yaklaşmak istedi ve haftayı 90,50 seviyesinde kapattı.

Uzun bir süredir ham petrol fiyatları 93,90 direncine yaklaşmış ancak bu direnç noktasını geçmekte başarılı olamamıştır. ( 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren ham petrol 93,90 direncini geçememiştir) Bu nedenle de ham petrol fiyatlarının orta vadeli yükselişlerine devam edebilmesi için öncelikle yapması gereken 93,90 direncini geçmesidir. Eğer ham petrol fiyatları 93,90 direncini geçebilirse yükseliş baskısının oluşacağını ve ham petrol fiyatlarının 50 günlük basit hareketli ortalama olan 96,10 seviyesine kadar yükselmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Diğer tarafta da eğer ham petrol fiyatları 93,90 direncini geçemezse satış düşüncesine sahip olanların sayısında bir artış olması beklenilmektedir. Genel anlamda emtialarda yaşanılan kısa zamanlı düşüşlerin de bu satıcılı seyre katkı sağladığını düşünürsek ham petrol fiyatlarının 93,90 direnci altında kalması durumunda 86,25 ve haftalık grafikteki kanalın alt noktası olan 83,65 seviyelerine kadar gerilemesi güçlenecektir.

En Çok Aranan Haberler