Gap'li Açılışlara Hazır Olun!

Trump'ın başlattığı ticaret savaşı hergün yeni bir sürpriz getirebiliyor. Piyasaların ve borsaların ayarı tamamen kaçmış durumda. Gelişmiş borsalarda ve BİST'de cuma günü gayet iyi görüntüler vardı. Hatta BİST, benim beklentim olan kısmi gevşeme ile hiç ilgisi olmayan oldukça sert bir yükseliş ile haftayı 97.149 seviyesinden kapatmıştı.

Yeni Haftaya Gap'li Açılışlar Bekliyorum!
Gayet güzel bir hafta tamamladıktan sonra, Çin ABD'ye karşı 75 Milyar Dolar'lık ek ithalat vergisi kararını açıklayınca, ABD borsalarında sert satışlar görüldü. Trump da, Çin'in bu kararına karşılık, 1 Eylül'de uygulamaya alacakları ek vergilere hemen 5 puan daha ek vergi ekleneceğini söyledi. Ayrıca da, ABD'li şirketlere Çin'den çıkmak için hazırlıklarınızı yapın diye oldukça önemli ve çok daha büyük riskler içeren bir ifade kullandı. İşte bunların etkisi ile ABD borsalarının futurelerinde sert düşüşler görülüyor.

Yaşanan bu gerilimler ons altının 1.555$ seviyesini görmesine neden oldu. Biliyorsunuz 12 haziran'da ons için yükseliş uyarışı yapmıştım. Beklentimdeki üst sınır olarak da 1.568$ seviyesini paylaşmıştım. Açıkçası şimdilik bu direncin üstünde bir yükseliş hala beklemiyorum. Hatta bu yaşananlar bana 2010-2012 arasında 1.500$ ile 1.700$ düzeylerinden altın almış olanlara altından çıkmalarının fırsatını yaratmak için yapılan spekülasyonlar gibi geliyor! Çünkü, şuan yaşanan ticaret savaşlarında bir uzlaşma bulunmazsa, bu gidiş dünyayı çatışmaya bile götürecek çok riskli bir sürece taşır. Bu riski dünya göze alır mı bilemiyorum!

Ama Çin-ABD arasında yaşanan bu kavga sonrasında eğer ABD'li ve AB'li şirketler Çin'den üretimlerini çıkartmaya başlayacak olurlarsa, Türkiye'ye üretim için yeni merkezlerden biri olabilir. Yani ticaret savaşları şerinden bizim için bir hayır çıkabilir!

Bizde de Sıkıntılı Gelişmeler Var!
En başında Suriye'deki gelişmeleri söyleyebilirim. Bir tarafta ABD ile güvenli bölge görüşmeleri sürerken, diğer tarafta Esad'ın ordusu İdlib'deki gözlem noktalarımızı ablukaya almaya başladı. Taciz saldırılarına maruz kalıyoruz. Esad'ın Rusya'nın izni olmadan böyle bir hamle yapmasını beklemek yanlış olur. Demek ki, son gelişmelere bakınca, Rusya ile bazı konularda ters düşmeye başladık gibi görünüyor. Putin ve Erdoğan bu gelişme nedeniyle telefon ile görüştüler. Görüşme sonrası hafta içinde cumhurbaşkanımız Putin ile görüşme yapmak için Rusya'ya gidecek.

TSK'da YAŞ İstifaları!
TSK'da YAŞ kararları sonrasında tepki olarak 5 general istifa etti. Eskiden bu tarz istifalar kriz yaratırdı. Şimdi ise medyanın tarafsızlığı (!) nedeniyle ne kadar yer bulacak bilemiyorum. Ama YAŞ kararları sonrası yeni atamalarda liyakata dikkat edilmediği eleştirileri ile istifalar geldiğini görüyoruz. TSK'da sıkıntılar var gibi duruyor!

Dövizde Ne Oldu?
Dün gece geç saatlerde ne olduysa bir anda kurlarda çok sert yükselişler yaşandı. Dolar 6.33, Euro'da 6.82 seviyelerini gördü. Hacim çok yüksek olmasa da, bu denli sert bir hareket iyi olmadı.

Brent Düştü!
İşte tek iyi gelişme bizim için bu oldu diyebilirim. Salı günü benzin ve motorine yeni zamların geleceği açıklanmışken, brent petrol fiyatı 61$ seviyesinden 58$ seviyesine geri çekildi. Bu durum yarınki zamlara mani değil ama, en azından bizim için yine de olumlu diyebilirim.

İşte tüm bu gelişmeler nedeniyle, cuma günü beklenti üstünde bir kapanış yapmış olan BİST'in haftaya gap'li açılışlarla satıcılı açılış yapmasını bekliyorum. Ama olası bu gap'ler yukarıda kalacağı için, sonrasında kapanması demek, yükseliş yaşanması demek olur. Yani belki açılış kötü olabilir ama haftanın devamında olası kayıpları telafi edebiliriz.

NOT: Seans öncesi Destek-Direnç Tablosunda hisse paylaşımları yapmayacağım. Açılışta beklediğim gap'li başlangıç nedeniyle, cuma günü yüksek kapatmış hisselerin grafiklerinde de gap'li açılışlar olmasını bekliyorum. Açılış sonrası teknik paylaşımlarımı yapacağım. Olası gap'ler nedeniyle düşük açılışlar halinde yeni öngörülerim de gelebilir.

Hepinize iyi bir hafta diliyorum.

Orijinal Makale!

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler