Avrupa ve Türkiye Tarafında Gelişmelerin Paritelere Etkisi

Avrupa tarafına baktığımız zaman Euro tarafında satış baskısının hakim olduğu görülmektedir. İtalyan Başbakanı Renzi’nin hükümetin yetkilerini arttırarak Cumhuriyet Senetosu’nun yetkilerini kısmak istemesinden dolayı referanduma gitmişti.

Avrupa ve Türkiye Tarafında Gelişmelerin Paritelere Etkisi

Avrupa Tarafında İtalya’nın Referandum Etkisi

İtalya’dan çıkan sonucun önemli olması, ‘Hayır’ diyen tarafın Avrupa Birliğinden çıkmak isteyen gruplar olmasıydı. Renzi Hükümeti istifa edip ardından Avrupa Birliği karşıtı yönetimin başa geçmesi ihtimali vardı. Nitekim fiyatlamalara baktığımız zamanda ilk başta Euro sert satıldı. Ancak etkisinin çok fazla olmadığını görmekteyiz. Bunun altında yatan en büyük sebep beklentinin gerçekleşmesi ve tepki alımlarının gelmesiydi. Euro tarafında orta vadeli yükseliş başladı demek için çok erken olduğunu düşünmekteyiz. Mevcut yapıda İtalyan Bankaları zaten sıkıntıda olan bir yapıya hakim ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin piyasalara müdahalesi bitmiş bulunmaktadır. Eski yapıda sürekli faizlerde olsun diğer araçlarda olsun agresif yapıya hakimken son konuşmalarına baktığımız zaman yapısal reformlara işaret ederek piyasaya müdahale etmeyi bırakmış olduğunu görüyoruz. Son zamanlarda konuşulan parasal genişlemede 2017 Mart Ayında 80 Milyar Euro Parasal Genişlemeyi uzatacak mı yoksa uzatmayacak mı bu takip ediliyor olacak. Draghi genelde piyasayı üzmeyen tarafta olarak piyasanın isteğini genel olarak vermiş bir Merkez Bankası Başkanı olarak görmüştük. Son bir hamle yaparak piyasanın istediği parasal genişlemeyi yapması Avrupa Bölgesini ve genel piyasalarda olumlu hava yaşatabilir. Tabi bu etkilerin hepsi euro para birimi üzerinde baskı oluşturmaktadır. Genel enflasyon sorunu zaten sorun yaşatırken AB’den İngiltere’nin çıkması başka bir ülkenin de çıkması Avrupa için gelecek günlerde durumun çok iyi olmadığını gösterebilir. Almanya’nın önderliğinde toparlanma gerçekleşirse birlik için önemli olacaktır yoksa bu yapıda işlerin zor olduğunu gösteriyor. Almanya ekonomisinin, AB içinde en iyi verilere sahip olduğunu takip etmekteyiz.

Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler

Kur tarafındaki yükseliş ekonomik açıdan piyasayı oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu hafta enflasyon verileri sevindirse de önümüzdeki aylarda kur tarafındaki yükselişten dolayı enflasyonda da yükselişler görebiliriz. Genel olarak dünyada dolar değer kazanıyor. ABD’nin Trump’la birlikte faiz arttırım sürecinde daha fazla adımlar atacağını gösteriyor. Bu etki de gelişmekte olan ülkelerin daha fazla zarar görmesini sağlıyor. Kurun algı olarak normal seviyelerde yükselmesinde sorun olmazken, dünya genelinde hareketliliğin yüksek olup TL tarafında değer kaybının diğer ülkere göre sert satılması özellikle ekonomik açıdan kötü ayrıştırılmaktadır. Kurdaki yükselişin yavaş olması algı olarak kötü algılanmayacaktı. Siyasi ve Politik risklerin varlığın TL’de baskı oluşturmaktadır. Bunun yanında petrolde yükseliş ve turizm sektöründeki gelişmeler,işsizlik oranlarındaki yükseliş TL tarafını olumsuz ayrıştırmaktadır. Ancak son zamanlarda TCMB bağımsızlığı konuşulurken tam tersi çıkıp Merkez Bankası beklentilerin üzerinde faiz arttırarak üzerine ROM ve ROK tarafında indirimlere giderek piyasaya döviz sürmüştü. Bu gelişmeler Türkiye için oldukça önemli gelişmelerdir. Kur tarafında dalgalanma devam ederse TCMB tekrar bir hamle yapabilir. Satış dalgasının başlaması ile sert satış baskısına maruz kalabilir. Şuanda siyasi gelişmelerden dolayı düşüşlerde sınırlı kalsa da satış dalgasının başlaması ile sert geri çekilme yaşanabilir.

UsdTry Paritesinde Teknik Analizle Stratejiler

Pariteye teknik olarak olarak baktığımızda ADX trend göstergesinin yükselişe işaret ettiğini görmekteyiz. Sert yükselişlerin ardından ADX tarafında geri çekilme önemli olmaktadır. 20 seviyesine yaklaşan ve +DI ve - DI birbirine yaklaşması satışların ağırlık kazanabileceğine işaret edebilir. Diğer taraftan Aşırı Alım ve Satım göstergesi olan RSI baktığımız zaman aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesi üzerinden satışların geldiğini görmekteyiz. Satışlarda 3.5000 seviyesi önem arz ediyor. Bu seviyenin kırılması ile 3.4760 satışların devam etmesiyle 3.4370 ve 3.4080 destekleri takip edilebilir. Destek seviyeleri alımların gelebileceği seviyelerken Aşırı satım bölgesine giren kurda tekrar yükselişler gelebilir. Yükselişlerde ise 3.5000 seviyenin üzerinde kalıcılık sağlamasıyla 3.5120 aşılmasıyla 3.5400 ardından 3.5600 ve 3.6000 dirençleri takip edilebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler