FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar 2,71'i aştı

Dolar Türk Lirası karşısında öğleden sonraki işlemlerde 2,71'i aştı.

Dolar 2,71'i aştı

Çin Merkez Bankası kararı ve dolardaki gevşeme ile TL rekordan uzaklaştı, siyasi belirsizlikle negatif ayrışma sürüyor.

Geçen hafta 2.7305'e kadar yükselerek rekor kıran dolar/TL bu sabah TSİ 08.32'de Cuma gününe göre düşüşle 2.6810/2.6840 seviyesinden açıldı.

Dolar öğleden sonraki işlemlerde 2,71'i aşarak 16.21 itibariyle en yüksek 2,7110 seviyesini gördü.

HALA İKİNCİ KONUMDA
TL ise, yılbaşından beri yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'nın ardından dolar karşısında dün itibarıyla yüzde 13'e yakın değer kaybı ile en çok değer kaybeden ikinci para birimi konumunda. TL ile en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 5 civarında değer kaybetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın merkez bankası'nı sert eleştirmesiyle başlayan, ardından ekonomi yönetiminin yaklaşan seçimler sonrasında görev başında olmayabileceğine ilişkin endişelerle devam eden TL'deki negatif ayrışma, seçimin yaklaşmasıyla seçim sonuçlarının nasıl oluşacağının tam olarak tahmin edilememesi ile daha da belirginleşti. Tek başına 10 yılı aşkın süredir hükümette olan AKP'nin bu seçim sonunda aynı güçte devam edip edemeyeceğine ilişkin belirsizlik TL'deki değer kaybının hızlanmasına neden oluyor.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin yöneticileri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemindeki ısrarının 7 Haziran genel seçimleri öncesi AKP'de oy kaybına neden olduğuna işaret ederken, yüzde 10'luk seçim barajı sınırındaki HDP'nin TBMM'ye girip giremeyeceğinin parlamento kompozisyonu açısından kritik önemde olacağını vurguluyorlar.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde Cuma günü spot kapanışta ortalamada yüzde 9.44 oldu. 10 yıllık gösterge tahvil olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise spot kapanışta ortalama yüzde 8.91, valörde son işlem yüzde 8.95 oldu.

DÖVİZ KURUNU 24 SAAT CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

**

Serbest piyasa

, döviz çevir, döviz çevirici**


Express


En Çok Aranan Haberler