Dolar kaç TL oldu? Bugün (3 Haziran) dolar ne kadar ve piyasalarda son durum nedir?

Dolar gündemi adeta koronavirüsü geçmiş durumda. Dolar kurundaki hareketlilik yakından takip ediliyor ve her gün dolar kaç TL oldu, önümüzdeki günlerde dolar ne kadar olur sorularına yanıt aranıyor. İşte 3 Haziran dolar kuru, dolarda son durum ve piyasalardan son dakika gelişmeleri...

Dolar kaç TL oldu? Bugün (3 Haziran) dolar ne kadar ve piyasalarda son durum nedir?

Koronavirüs salgını global piyasaları döviz kurlarını etkiledi ve ekonomistlerden sokaktaki vatandaşa hemen herkes dolar kurunu takip ediyor. Peki bugün dolar kaç TL? Son dönemdeki hareketleri ile dikkat çeken dolar ne kadar olur merak ediliyor? Sonuçta doların kaç TL olduğu herkesin ekonomik durumunu yakından ilgilendiriyor. İşte bugün dolar kaç TL sorusunun cevabı ve dolar ile döviz piyasalarını etkileyen gelişmelerden detaylar...

BUGÜN DOLAR KAÇ TL?

3 Haziran itibari ile güne 6,70 seviyesinden başlayan dolar/TL mayıs enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası 6,72 seviyelerine doğru hareketlendi. Dolar kurundaki anlık hareketleri, dalgalanmaları, günlük değişimi, en yüksek ve en düşük değerleri Mynet Finans’ın ABD Doları sayfasından erişebilirsiniz.

PİYASALARDA SON DURUM NEDİR?

BD ile Çin arasındaki gerginliğin yanında, ABD'de giderek tırmanan protesto eylemlerinin etkisiyle küresel piyasalarda güç yitiren dolar, iç piyasada da yeniden 6.70 lirayı gördü.

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), 107 bin 100 ile 108 bin 500 puan arasında dalgalandığı Salı gününü, yüzde 0.77 artışla 108 bin 97 puanda kapattı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.88, BIST Mali Endeks yüzde 1.41 artıda, BIST Hizmetler Endeksi de yüzde 0.49 eksideydi.

Piyasaların gündeminde, Çarşamba günü açıklanacak Mayıs ayı enflasyon verileri ve Cuma günü açıklanması beklenen Moody's not güncellemesi olacak.

Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi 530/540 düzeyinde, gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü son işlem yüzde 11.83 bileşik düzeyindeydi.

Döviz piyasalarındaki işlemlerde;

dolar en düşük 6.7099 lira ve en yüksek 6.8221 lirayı gördükten sonra, 6.73'le günü kapattı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİR?

Dolar gibi döviz kurlarının hareketlerine tesir eden, yükselmesini veya düşmesini etkileyen pek çok farklı unsur vardır. Ekonomik ve siyasi etmenlere son olrak tüm dünyada pek çok sektörün durma noktasına gelmesine neden olan koronavirüs gibi global felaketler de var. Bunun dışında tabii ABD ekonomisi, FED kararları, dünyada doların konumu, global ekonomik trendler, IMF, cari açık, enflasyon ve enflasyon beklentileri, faiz oranları, sektörel gelişmeler, ülke ekonomisi gibi her zaman geçerli olan pek çok durum dolar neden yükseliyor sorusunun cevabı olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Abd ve avrupadaki daha önceki aylarda ismini yazdığım ülkeler ve israil toplam 500 milyar dolar parayı Türkiye merkez bankasına yollamadılar uyardık sonunuz kötü olacak diye hala inanmıyorsanız 1 aşama bitti 2, aşama başlıyor süreniz 1 ay denilen miktar Türkiye merkez bankasına yollanmazsa olacakları artık önlemek imkansız olacak ve sonunuz gelecek hayatta kalacak ülkeler sadece bir kaç islam ülkesi ve Türk illeri..
ben güne hatta her güne kötü başlıyorum bir vatandaş olarak. peki devletimiz vatandaşlarına refah bir hayat sunmak için ne yapıyor? - Telefonlara ek vergi - 800 adetten fazla ürüne gümrük vergisi - altın döviz alım satımına vergi - yetmiyor bu kadar vergi cebimdeki yol paramı da istiyor 10 lirada ona gönderdik. ve halen mesaj atıyor 10 TL daha gönder diye. Evladıma bu kadar bakmadım. Biz bireylere devletin imkanlar sağlaması gerekirken. Peki bu kadar kaynak özelleştiren yerlerin gelirleri vs biri de çıkıp demiyor ki nereye gitti ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler