FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar tarih yazıyor!

Dolar kuru 2.5710 TL seviyesine çıkarak bir rekor daha kırdı.

Dolar tarih yazıyor!

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair devam eden endişelerle güne yükselişle başladı. Kur bugün yine, 2.5710'u görerek rekor kırdı. Böylece dolarda 2.55 sınırı da aşıldı. Merkez Bankası ise minimum 40 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satım ihalesinde 60 milyon dolar satacağını açıkladı.

Dolar yükselmesinde ekonomi yönetiminin belirsizliğine ilişkin endişeler ve Fed'in faiz indirimine ilişkin açıklamaları etkili oldu. Dolar, altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında 11 yılın zirvesine yakın seviyelerde seyrini sürdürürken, yatırımcılar ABD'de açıklanacak veriler ve para politikasının ne yönde evrildiğine dair ipuçları için ECB'nin yarınki faiz kararına odaklanıyor.Dolar endeksi dün gördüğü Eylül 2003'ten bu yana en yüksek düzey olan 95.570'ten geri gelmesine karşılık, ABD piyasaları kapanışına göre yüzde 0.1 artıda 95.451 düzeyinde bulunuyor.
HIZ KAYBETMEDİ

Yılın başından bu yana yüzde 5.7 yükselen dolar endeksini, diğer gelişen ülke ekonomilere kıyasla ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi ve ABD'de görece daha yüksek olan faizler destekliyor.

Buna karşılık dolardaki değer artışı son bir ayda hız kaybetmiş görünüyor. Yatırımcılar Fed'in faiz artırımlarına yıl ortasında mı yoksa daha ileri bir zamanda mı yapacağına dair belirsizlik nedeniyle doları yukarı yönlü etkileyecek unsurların azaldığını belirtiyorlar.Uzmanlar bugün yayımlanacak ABD ISM hizmetler ve ADP özel istihdam verilerinin ile Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde dolara yön verebileceğini belirtiyorlar.

15.01.2015-04.03.2015 tarihleri arasında doların seyri

Euro yerlerde Euro, ABD Doları karşısında 1,1077'ye kadar gevşeyerek Eylül 2003'ten bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Doların altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısındaki değerini izleyen endeksi, 1.1150 dolardaki destek seviyesini kıran euronun kayıplarını artırmasına paralel olarak Eylül 2003'ten bu yana en yüksek düzey olan 95.562 seviyesine yükseldikten sonra yükselişini sürdürerek 95.823'ü gördü.

Eurodaki değer kaybı ECB'nin kısa süre içinde başlayacağı tahvil alımlarının yarattığı baskıdan kaynaklanıyor. Borsada sert düşüş Döviz piyasasında yaşanan bu gelişmeler hisse senetlerini olumsuz etkiliyor.

Dolardaki rekorlar sonrasında satış baskısı altında kalan Borsa İstanbul 100 endeksi, günü 2236 (yüzde 2,65) puan düşüşle 82.067 puandan kapattı.

DÖVİZ KURUNU 24 SAAT CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

**

Serbest piyasa

, döviz çevir, döviz çevirici**

Express


En Çok Aranan Haberler