FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar tarihi zirveye yakın

Doların 2,64'ü aşması sonrasında Merkez Bankası döviz satım ihalelerine ilişkin yeni bir düzenlemeye gitti.

Dolar tarihi zirveye yakın

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz artışını bu yıl yaparak diğer gelişmiş ülkelerden faiz konusunda ayrışacağı beklentisi doların geniş bantta değer kazanmasına neden olurken, dolar/TL 2.64'ü aştı.

Dolar en son 16 Mart tarihinde 2.64'ü aşmıştı. Haftaya zayıf ABD istihdam verileriyle 2.57'li seviyelerden başlayan dolar/TL, hafta boyunca artarak 2.6410'a kadar yükseldi. TL'deki değer kaybı benzer ülkelere yakın seviyede gerçekleşti. ABD'de bazı verilerin zayıf gelmesine karşın Fed'in bu yıl içinde faiz artırması ihtimali, merkez bankalarının varlık alımlarına devam ettiği Avrupa ve Japonya'dan ayrışacağını göstererek doların değer kazanmasına neden oluyor.

MERKEZ AÇIKLAMA YAPTI

Merkez Bankası (TCMB) aşırı oynaklık nedeniyle gerekli görülen günlerde döviz satım ihale tutarının bir gün önceden ilan edilen asgari tutarın 30 milyon dolar fazlasına kadar artırılabileceğini açıkladı.

TCMB bugüne kadar önceden ilan edilen asgari tutarın "yüzde 50 fazlasına" kadar artırım yapabiliyordu.

TCMB'nin internet sitesinde yapılan açıklamada, "27 Şubat 2015 tarihli basın duyurusunda belirtilen 'yüzde 50 fazlasına' ifadesi '30 milyon ABD doları fazlasına' olarak değiştirilmiştir. Değişiklik bugünden itibaren uygulanmaya başlanacaktır" denildi.

TCMB açıklamasında ayrıca "Döviz piyasasındaki koşullara göre döviz satım ihalesi tutarı günlük olarak belirlenecektir" ifadesi de yer aldı. (AJANSLAR)

DÖVİZ KURUNU 24 SAAT CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

**

Serbest piyasa

, döviz çevir, döviz çevirici**

Express


En Çok Aranan Haberler