FİNANS

Dolar/TL'de yeni zirve

Hafta başından bu yana sert bir şekilde yükselişe geçen dolar/TL kuru, bu sabah 7.26'yı aşarak tarihi zirvesini yeniledi.

Dolar/TL'de yeni zirve

Hafta başından bu yana sert bir şekilde yükselişe geçen dolar/TL kuru, bu sabah 7,26'yı aşarak tarihi zirvesini yeniledi.

Haftaya 7 liranın hemen üzerinde başladıktan sonra Merkez Bankası'nın swap düzenlemesinin ardından yukarı yönlü hareketini güçlendiren dolar/TL kuru, gece yarısı 7,20 liraya kadar tırmandı.

Kur şu dakikalarda 7,17'de seyrediyor.

Dolar/TL'de, 13 Ağustos 2018'de de 7,24 seviyesi görülmüştü.

Euro/TL ise 7,73'ten işlem görüyor.

Piyasada dış veri gündemi ve TCMB'nin haftalık verileri takip edilirken yeni bir dış kaynak sağlanıp sağlanamayacağı sorusu ise piyasanın ana gündemini oluşturmaya devam ediyor.

Analistler, dünya genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan önlemlerin kademeli olarak kaldırılması ve ekonomilerin yakın zamanda tekrar açılacağına yönelik açıklamaların, risk algısını görece azalttığını ifade etti.

AA:DÜZENLEYİCİ KURUMLAR HAREKETE GEÇTİ

Bu arada Londra merkezli bazı finansal kuruluşların, dünkü işlemlerde ellerinde olmayan TL ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya çalıştığı, ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremediklerinden temerrüde düştükleri öne sürüldü. AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgilere göre, serbest piyasanın kurallarına uymayan işlemleri tespit eden düzenleyici kurumların hukuki süreç başlattığı ve işlemleri yapan yurt dışındaki bankaların ağır cezalar ve işlem yasakları ile karşılaşabileceği bildirildi.

S&P, TÜRKİYE'NİN NOTUNU TEYİT ETTİ

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsinden kredi notlarını B+ ve BB- olarak teyit etti ve görünümü 'durağan' olarak belirtti.
S&P, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 daralmasını ve 2021'de yüzde 4,2 büyümesini bekliyor.

Dün uluslararası yatırımcılarla düzenlenen telekonferansta sunum yapan Bakan Albayrak, G20 ile swap görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, "Birden fazla anlaşma olabilir" dedi. Albayrak, “En kötü senaryoda ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek” ifadelerine yer verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Dolar gidiyea, yeni vergiler geliyea. Almanya bizi gısganiyea. Amerika ve Avrupa Birliği parçalaniyea. 2023'te başganlık sistemi ile Türküye uçuyea.
bu mübarek günlerde ekonomizle ülkemizle oynıyanın Allahım sana havale ediyorum başka bi söxüm yok
Dünya bizi kıskanıyordu. Siz hayat normale dönünce görün doların seyrini.. Karşılıksız para basıp piyasaya sürmenin TL nin değer kaybının uluslararasındaki etkisini göreceğiz. Tabi bizim millet cebine giren paraya bakar nasıl geldiğine bakmaz. Cebindeki para kadar milliyetçilere selam olsun..
Geri Dön