Dolar ve euro Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz mesajlarıyla dalgalandı

Piyasaların merakla beklediği kritik faiz kararını bekleyen döviz kurları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamalarıyla kısa süreli olarak dalgalandı. 7,78'i geçen dolar/TL, sonrasında 7,71-7,72 bandından dengelendi.

Dünya genelinde artan salgın vakalarını yavaşlatmak amacıyla tedbir açıklayan ülkeler arasına Türkiye de dahil oldu. Aşı haberleriyle moral bulan küresel piyasaların yanı sıra yenilenen ekonomi yönetiminden gelen 'yapıcı' yorumlarla geçtiğimiz hafta yüzde 10'dan fazla güçlenen Türk Lirası, bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi yatay seyirde.

Hafta başından bu yana 7,68-7,72 aralığında seyreden dolar/TL'de, bugün kısa süreli bir dalgalanma yaşandı. TOBB Ekonomi Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yatırımcıları yüksek faizde ezdirmemeliyiz' açıklamaları dalgalanmanın odağında yer aldı. Bu sözler, yarın PPK'dan beklenen faiz artışına yönelik endişelere neden oldu. Erdoğan'ın açıklamalarının yapıldığı dakikalarda dolar/TL kısa süreli de olsa yukarı yönlü atağa kalktı. Kur 14:55 sularında 7,7890'a kadar tırmandı. Birkaç dakikalık yükselişin ardından hızla düşüşe geçen ve 7,70'in altına çekilen dolar/TL sonrasında 7,71-7-72 bandında dengelendi.

Dolar/TL benzeri bir grafik çizen euro/TL, 9,16 seviyelerinden 9,2485'e kadar yükseldi. Yeniden sabahki seviyelerine dönen euro/TL 9,15-9,16 düzeyinde değerleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Bence ya seçim yapsınlar yada istifa etsin istifa ederse berat albayrak misali dolar düşer olurmu olur
REİS YOKLAMA ÇEKTİ.YARIN FAİZ 475 VE ÜZERİ BEKLENTİ BABINDA GERÇEKLEŞECEKTİR. BORSA GEÇEN HAFTADAN BERİ BUNU FİYATLIYOR. BANKA HİSSELERİ UÇTU.UZUN ZAMANDIR TEKNOLOJİ, GIDA, OTOMOTİV, SAĞLIK HİSSELERİ ÇOK ÇIKTI.YANİ PAHALLI DURUMDALAR.BENİM TAVSİYEM ŞUDUR; ESKİ RAKAMLA 82 BİNLERDEN 129 BİNLERE YANİ (1.291) ÇIKIŞ SÜRECİNDE SAYDIĞIM HİSSELER ÇIKARKEN TAM TERSİ BU ÇIKIŞLARA KATILMAYAN, HATTA SÜREKLİ DÜŞEN HİSSELER OLDU.DEMEK İSTEDİĞİM BORSA ÇIKARKEN BİLE DÜŞEN PRİM YAPMAYAN HİSSELERE BİR GİRİŞ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
kardeş çok güzel bir saptama, sence hangi hisselere girilir
@ohaluk38 örnek RTALP 2 tl den 60 çıktı şu an 44.06 daha ne olsun.vs.Bankaların ederi de fk göre fazla gitmez 53 yaşındayım 30 yıldır borsanın içindeyim.Bu güne kadar dolar euro altın ve borsa hakkında ne dediysem gerçekleşti.Beni tanımadığın takip etmediğin belli.Borsada kimse filozof olamaz.Türk borsası saniyeliktir.Ben küçük yatırımcının yanındayım.Sadece tavisye.Tv çıkan sözüm ona ekonomi uzmanları gibi küçük yatırımcıları büyüklere yem etmem. Adım hıdır Gayem budur.
saglik hisseleri çok çıktı sözünü neye dayandırıyorsun bankalar da sağlıkta dipten geldi buraya pahalı kelimesi borsadan anlamadığını gösteriyor birde filozof gibi savuruyorsun
@musti61albayrak Hocam yarın dolar için düşünceniz nedir ? dolarım var zarar etmek bana ağır gelir şuan borçlarım var
@walaa_baddar_2020 WALSA_BADDAR_2020 KARDEŞİM BİRAZ DAHA DÜŞEBİLİR.ANCAK KATAR İLE SWAP ANLAŞMAMIZ VAR.KATARDAN 7.50 DEN DOLAR ALINDI.GERİ ÖDEME TARİHİNİ BİLMİYORUM ANCAK, FAİZİYLE GERİ ÖDEME TUTARI 12.50. YANİ BİR GÜN 12.50 OLACAK.ANCAK BU NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR TAHMİN EDEMİYORUM.
@mete_polat_1930 METE_POLAT_1930 KARDEŞ BENİ ANLADIĞIN İÇİN TSK.EDERİM.BAHSİNİ ETTİĞİM SEKTÖRLER HARİÇ SEKTÖRLERİ ARAŞTIR.İSİM VERSEM YANLIŞ OLUR.ŞÖYLE DİYEYİM.BİR HİSSE ADI VERİRİM DÜŞEBİLİR SONRA TEDİRGİN OLUR ZARAR EDİP SATABİLİRSİN.EN İYİSİ KENDİN ARAŞTIRMAN.BULACAĞINA EMİNİM.İNŞALLAH KAZANIRSINIZ.
Faiz’i bende sevmiyorum .!!! Ama kırılgan bir ekonomiye sahibiz haliyle faiz cuzi bir şekilde artmalıki döviz artmasın.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler