Dolar yeni rekor seviyeyi gördü

Doların son haftada değerlenmesi hem de TL’deki baskı ile haftaya yükselişle başladı. Dün 7,46 ile rekor kıran kur bugün de 7,4824’ye yükselerek rekor tazelemeye devam etti.

 Dolar yeni rekor seviyeyi gördü

Küresel piyasalarda dolar zayıf kazanımlarını korurken, yurt içinde TL iç dinamiklerin de etkisiyle güçsüz görünümüne devam ediyor. Güne yükselişle başlayan dolar/TL, rekor seviyesini 7,4846 ile yeniledi. Bu arada Euro/TL de bugün 8,8473 zirvesini test etti.

Piyasanın ana gündeminde, TCMB'nin sıkılaştırma politikası ve Doğu Akdeniz var.

TCMB sıkılaştırma adımlarıyla fonlama maliyetini geçen hafta itibarıyla yüzde 10.16'ya kadar yükseltti. Ancak yükseliş geçen hafta itibarıyla son buldu. Fonlama maliyetindeki günde 1 baz puan ile oldukça sınırlı düşüşler oldu. Piyasa fonlamanın yeni karar olmaksızın yüzde 10-10.50 bandında kalması bekleniyor. Dün itibarıyla ortalama fonlama maliyeti de yüzde 10.16 seviyesinde.

BUGÜN YÜZDE 11,32 BASİT FAİZLE 10 MİLYAR VERDİ

Merkez Bankası, bugün düzenlediği 6 Ekim vadeli geleneksel yöntemli repo ihalesi ile piyasayı 10 milyar TL fonladı. Merkez Bankası'nın açtığı ihaleye 38 milyar 395 milyon TL teklif geldi.
İhalede en düşük faiz bileşik yüzde 10,71, ortalama yüzde 10,77 ve en yüksek faiz ise yüzde 10,81 seviyesinde gerçekleşti. Basit faizler ise en düşük yüzde 11,26, ortalama yüzde 11,32 ve en yüksek ise yüzde 11,37 oldu.

Öte yandan piyasalarda Yunanistan ile yeraltı kaynakları nedeniyle yaşanan gerilim ile birlikte AB ile ilişkiler de takip edilen ana konular arasında yerini koruyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Dolar borcun mu var. Maaşını dolarla mı alıyorsun. Ekmeğini dolarla mı alıyorsun. Maliye bakanı Sayın Albayrak böyle demişti. Hatırlıyorum.
HAYALDİ , GERÇEK OLDU. Dolar 1 TL'den 7 TL'ye.. Ey gidi günler eyy birde utanmadan Ecevit'e laf ederlerdi. O zaman dış güçler yoktu tabi. Bu vatana sizden büyük ihaneti dış güçler bile yapmadı akpliler. Biz bunları unutmadık,unutmayız,unutturmayız..
Yaşadığım birşey aklıma geldi bana İngiltere finans şirketleri bizi sevmiyor TL degersizleştirmek için çalışıyor VS bunlar yapıyor diyorlardı dedimi adı üstünde finans şirketi paradan para kazanır bunlar ekonomi kötüyse kolay para kazanır bizi sevse ne olur adamın işi bu para kazanmak sen ilk başta iç mihraplara bak dolarla garantili yüksek yap işlet işlerine kim imza attıysa kimler göz yumduysa bunlar asıl milletini sevmiyor dış güçler Osmanlı zamanında da vardı bundan sonrada olacak içerdekilerin temizleme iz gerekiyor deyince kafa aşagı ya düştü ve sustu cevap bile veremedi
eyvah eyvah:(
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler