FİNANS

Dolardan faiz kararına ilk tepki

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz artışı kararı sonrasında dolar/TL kurunda hızlı bir gerileme yaşanıyor. Sabah saatlerin 7,71 ile rekor kıran dolar/TL, faiz artış kararıyla birlikte 7,55 düzeyine kadar çekildi.

Dolardan faiz kararına ilk tepki

Son haftalarda rekor üstüne rekor kuran döviz kurları, Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerinde açıkladığı faiz artışı kararı sonrasında hızla geri çekiliyor. Her gün kademe kademe yükselişini sürdüren ve bu sabah 7,71'in üzerine tırmanan dolar/TL, faiz indirimi sonrasında ilk tepki olarak 7,55 kadar geriledi. Benzer bir şekilde euro/TL de 8,97'lerden 8,80'e kadar indi.

Gelen ilk tepkinin ardından bir miktar yukarı yönlü toparlarken saat 17:20 itibarıyla dolar/TL 7,6276 euro/TL ise 8,8929'dan el değiştiriyordu.

Analistler, TCMB'nin faiz kararına ilişkin beklentilerin genellikle sabit bırakılacağı yönünde olduğunu, faiz artırımı bekleyenlerin ise 150 baz puana kadar bir artış olabileceğini tahmin ettiklerini anımsattı.

Piyasa beklentisinin aksine politika faizlerinde yapılan 200 baz puanlık artışı, TCMB'nin salgın sonrası tekrar fiyat istikrarı ve enflasyonu ön plana aldığının bir göstergesi olduğunu kaydeden analistler, piyasalardaki pozitif seyrin sürebileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 1.110 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda sonraki hedeflerin 1.120 ve 1.155 seviyeleri olacağını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Doların yükselmesinin arkasındaki sebep faizi yükselttirmek, politika faizi 8,25 reel faiz 13 civarı aslında ters köşe yapmasalar ne güzel olur ama ne yazık ki pek mümkün gözükmüyor o yüzden faizi yükseltmeden yerinde tutmak daha sağlıklı gözüküyor döviz zaten yükselmeyeceğini fiyatladı diye düşünüyorum evet bir kaç yıl daha dar boğazda olacağız ama tünelin ucu gözüküyor en büyük ithalat kalrmimiz doğalgaz çıkarılmaya başlayınca herşey değişecek ve biz de bu arada tarıma yönelmeli gerekli teknoloji gereken adımlar atılmalı diye düşünüyorum..
Sen tünelin ucunu bekleye dur. İnsanlar kutsal ışığı görmeye basladi
@bbarann Akdenizin hepisi doğal gaz olsa biz yine en pahalı kullanan ülke oluruz. Hangi tünel. gözüken ışıkları kepçeyle götürerek kapatıyorlar.
@bbarann Bu ülkenin kaynakları doğru ve yerinde kullanılsa çıkarılacak doğal gaza ihtiyacı yok bile.Yanlı yönetim hepsi bu
2011 doğal gaz sondajı bulunmuştu kardeş müjdeli haberi sayın başbakan erdoğan bey açıklamıştı hani nerde şuan bulunan sondaj faaliyetleri söylesene?? 2017 doğal gaz m küpü 2.2 idi şuan ne kadar 3.75 krş ben şuan ki hükümetin derhal istifa etmesini isterim çünkü herşeyi yüzlerine gözlerine bulaştirdilar 1000 oyum olsa bi tanesini vermiyecem bizi tüm ülkelere boyun egdirdiniz bizi rezil ettiniz . yeter artık elektirik yüzde 54 zam su yüzde 48 zam doğal gaz yüzde 36 zam un yağ şeker almış başlarını gidiyor ben daha fazla saymadım bunlar daha leledir . lozan anlaşması diye birşey yok
Adam Smith'i mezarında ters döndürdünüz Sayın Akgezen. He he az daha sabredelim başkanlık ile uçuşa geçtik. 2023'te pik yapacağız Çomarland vergi dünyasında.
Keşkeeee ama nerdeeee
Türkiye' de 20 senedir doğalgaz bulunuyor ama ortada birşey yok. Bu arada doğalgaza % 35 zam geldi hayırlı olsun
BU ARTIŞ MB'SININ MEVCUT FONLAMA ORANLARINA ANCAK GELDİ, GELMEDİ. FAİZİ MEVCUTA YAKLAŞTIRDILAR, DOLAYISIYLA HİÇBİR ETKİSİ OLMAZ. BUNUN ÜZERİNE ŞOK %2-3 DAHA ARTIŞ OLMALIYDI Kİ ETKİSİ OLSUN. BUNUN BİLE GARANTİSİ YOK, İÇİN BİLE GEÇ KALMIŞ OLABİLİRİZ AMA EN AZINDAN ETKİSİ DAHA UZUN OLURDU. AYRICA FAİZ ARTARKEN BORSA NİYE YÜKSELİR? KURDA GEREKSİZ ARTIŞLAR, BORSADA BÖYLE YAPAY YÜKSELİŞLER ANCAK MİDE BULANDIRIR, YATIRIMCILARI TEDİRGİN EDER. HATTA DÖVİZ ALMAK İSTEYENE, BORSADAN ÇIKMAK İSTEYENE KIYAK OLUR.
Geri Dön