FİNANS

Son dakika: Dolar, Euro ve Sterlin kuru | Dolar, Euro, Sterlin ne kadar oldu?

Cumartesi günü Merkez Bankası’nda yapılan görev değişikliğinin ardından yatırımcılar piyasadaki değişimi merak ediyor. Şu an için Türkiye piyasalarında dolar ve döviz işlemleri yapılamıyor olsa da, erken saatte açılan Asya piyasalarında dolar 8,26 TL’den, Euro ise 9,80 TL’den işlem gördü. Yaşanan bu hareketlilikle beraber yatırımcılar Dolar, Euro ve Sterlin fiyatlarını merak ediyor.

Son dakika: Dolar, Euro ve Sterlin kuru | Dolar, Euro, Sterlin ne kadar oldu?

Yatırımcıların son yapılan değişikliklerden sonra gözü döviz piyasalarındaki hareketliliğe çevrildi. Yurtdışı piyasalarının açılması ile beraber Dolar, Euro ve Sterlin kurlarında büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Yatırımcılar ise Dolar, Euro ve Sterlin’de meydana gelen bu değişikliği yakından takip ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan değişikliği sonrasında Dolar/TL 'de yükseliş kaydedildi.

Asya’da ilk kotasyonlarda dolar/TL yüzde 16 yükseliş kaydetti. Dolar/TL saat 09:00 itibarıyla 7,75 TL bandında işlem görüyor...

Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

DOLAR, EURO VE STERLİN NE KADAR?

Dolar fiyatı 7,75 TL, seviyelerinde. Euro ise 9,17 TL seviyelerinde yer alırken, Sterlin ise 10,72 TL civarında hareket ediyor...

TCMB'DE AĞBAL'IN YERİNE KAVCIOĞLU ATANDI!

Cumartesi gününün ilk saatlerinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Naci Ağbal görevden alınırken TCMB'de başkanlığa Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasında enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefine vurgu yaptı.

Kavcıoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır.

Kavcıoğlu bankacılarla görüştü
Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na atanan Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu'nda bulunan bankaların genel müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Bloomberg HT'nin üst düzey bankacılardan edindiği bilgiye göre, TCMB Başkanı Kavcıoğlu, banka genel müdürleri ile toplantıda kritik mesajlar verdi. Toplantıda Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası'nın birincil önceliğinin enflasyonla mücadele olmaya devam edeceğinin altını çizdiği öğrenildi.

Toplantıda Kavcıoğlu'nun verdiği diğer ana mesaj ise, yeni dönemde Merkez Bankası'nın politikalarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönündeki vurgular oldu. Toplantıda takvim dışı para politikası kurulu toplantısı olmayacağı mesajları da öne çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön