FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Tarihi rekor sonrası son durum!

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Merkez Bankası üzerinden ortaya atılan dedikodular sonrası ardı ardına rekorlar ile 2,52'yi aşan dolar yeni haftaya 2,51 seviyelerinde başladı.

Tarihi rekor sonrası son durum!

Ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin endişeler kur ve faizde satış baskısı yaratmaya devam ederken, dolardaki küresel değer kazancı süreci de TL ve TL cinsi yatırım araçlarının satış baskısı altında kalmasına neden oluyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifa edebileceklerine ilişkin iddialar her ne kadar yalanlanmış olsa da yaklaşan seçimlerin ardından her ikisinin de görevine devam edip etmeyeceği belirsizliğini sürdürüyor. Dolar ise haftaya 2.51 civarında başladı.

Başçı'nın Cuma günü görevinin başında olduğunu açıklaması ve ardından döviz satım ihale tutarlarında değişiklik yapan bir adım atması, tarihi zirveyi gören dolar/TL'nin yönünü sınırlı da olsa aşağı çevirmesini sağlamıştı.
Dolar/TL geçen hafta bu endişelerle 2.5275 seviyesini test etmiş ancak TCMB adımları ve açıklamalarıyla yönünü çevirmişti. Dolar/TL bugün ise güne TSİ 0852'de 2.5114/2.5148 ile Cuma akşamı kapanış seviyelerine yakın başladı.
Bugün iç piyasada saat 1000'da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanacak dış ticaret ve PMI verileri takip edilirken dış piyasada ise TSİ 1530'da Ocak ayı ABD kişisel gelirler ve çekirdek PCE, 1700'da ise Şubat ayı ABD
'ÇAĞIRIP KONUŞACAK'

ISM imalat endeksi izlenecek. Öte yandan euro bölgesi öncü enflasyon verisi de piyasada takip edilecek. Suudi Arabistan'a giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faiz politikası nedeniyle eleştirdiği Başçı'nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, Başçı'yı çağırıp konuşacağını söyledi.

Bankacılar, Başçı'nın Cuma günü TCMB binasına girişte TV'lerce görüntülenmesi ve ardından döviz satım ihalelerine ilişkin bir adım atmasını görevine devam anlamında önemli olduğunu belirtirken, aynı zamanda açıklamaların hemen ardından sağlık sorunları nedeniyle bankada 1.5 gün bulunmamasının da siyasilere bir mesaj olarak algılandığını söylediler. Erdoğan'ın Çarşamba günü TCMB'nin para politikasını ve Başçı'yı sert şekilde eleştirmesinin ardından Babacan ve Başçı'nın istifalarını verdiği yönünde spekülasyonlar yapılmış ve piyasada sert satış baskısı yaşanmıştı. Ancak bu iddialar hükümet tarafından net şekilde yalanlandı. Öte yandan Tahvil/bono piyasasında ise, iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvil, Cuma günü spot kapanışta yüzde 8.71 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 8.81 oldu. 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.51 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 8.38 oldu.

DÖVİZ KURUNU 24 SAAT CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

**

Serbest piyasa

, döviz çevir, döviz çevirici**

Express


En Çok Aranan Haberler