Merkez Bankası kripto paraya geçiyor

Suudi Arabistan Merkez Bankası, ödemelerin daha hızlı, daha şeffaf ve ucuz olması için Ripple ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Böylelikle tarihte ilk kez bir merkezi ülke içerisindeki diğer bankaların blok zinciri ve kripto para teknolojisine geçişini sağlamış oldu.

Merkez Bankası kripto paraya geçiyor

Suudi Arabistan Merkez Bankası blok zinciri teknolojisiyle yurt içi ve yurt dışı ödeme işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ABD merkezli Ripple ile sözleşme imzaladı.

Körfez yetkilileri fintek kullanımında yeni yöntemlerin keşfedilmesi için ilk pilot programını böylece başlatmış oldu.

Aynı zamanda bir kripto para birimi de olan Ripple sayesinde bu teknoloji ilk kez bir merkez bankası tarafından ülke içerisindeki diğer bankalar tarafından da kullanılabilir hale getirilmiş oldu.

BİTCOİN İÇİN UYARMIŞLARDI

Suudi Arabistan Merkez Bankası daha önce vatandaşları bitcoin alım satımlarından uzak durması için uyarmış, gerekçe olarak da bankanın düzenleme yetkisinin dışında kalması gösterilmişti.

Ripple tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan'ın bu hamleyle daha hızlı, ucuz ve şeffaf uluslararası para transferi yapacağını iddia ediyor. Ripple, sınır ötesi bir para transferi işlemini 4 saniyede yapabileceğini belirtirken bu süre ethereum için 2 dakika üzerinde. Geleneksel bankacılıkta ise uluslararası işlemler 3 ila 5 gün zaman alabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ripple yine bir bir başka körfez kuruluşu UAE Exchange ile anlaşma imzalamış, Western Union da aynı teknolojiyi test ettğini belirtmişti.

Suudilerin komşu BAE merkez bankası ile uluslararası transferde kabul görecek yeni bir kripto para üzerinde çalıştığını BAE Merkez Bankası Başkanı Mübarek Reşat El Mansur açıklamıştı.

Siz de Türkiye'nin dijital para borsası Dpara.com'dan ilk kripto paranızı satın alarak kripto dünyasında yerinizi alabilirsiniz.
Dpara hakkında: Dpara Teknoloji A.Ş. bünyesinde kurulan Dpara üstün güvenlik önlemleri ve kullanıcı dostu tasarımı ile öne çıkıyor.
Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve Ripple alış-verişinin yapılabildiği Dpara, açılışa özel kampanyasıyla yüklediğiniz TL bakiyelerinizin ve transfer ettiğiniz tüm kripto paraların %20’sini size hediye ediyor.

dpara_banner


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
BİST 100 VE TL BU AY NE OLUR SORUSUNA,VAY EFENDİM ABD DEN GELECEK VERİLER İYİYSE YÜKSELİR. EEE ! EURO BÖLGESİNDEN GELECEK HABERLER İYİYSE YÜKSELİR.VS. HİÇTE ALAKASI OLMADIĞINI, BU YORUM VE HABERLERİN DÜZMECE VE SAHTE OLDUĞUNU, SONUNDA HEPİMİZ GÖRECEĞİZ. BALON EKONOMİLERE GÖRE, GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE BORSALARI VE PARALARI DİBİN DİBİNDEDİR. VE EMPERYALİSTLERİN BAYATLAMIŞ YALANLARI ORTAYA ÇIKTIKÇA, AKILLARA ZARAR GETİRİLER SAĞLAMAYA BAŞLAYACAKTIR. FARKLI DÜŞÜNENLERE ASLA KARIŞMAM, ONLARA HAYATTA BAŞARILAR DİLERİM. YORUMLARIM YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
Güvenliği olmayan paraya nasıl geçiyormuş bu merkez bankası soysunlar da görsünler
YILLARCA DÜŞÜNSEM TERÖRÜ FİNANSE EDEREK ,DÜNYANIN BAŞINA BELA OLMUŞ BAŞTA DOLAR , STERLİN, EURO GİBİ ZEHİRLİ VE KİRLİ PARALARIN PANZEHİRİNİN , YİNE KENDİLERİNİN İCAT ETTİĞİ KRİPTO PARALAR OLACAĞI HİÇ AKLIMA GELMEZDİ. ÇÜNKÜ, BUNLAR ORTALIĞI KARIŞTIRDIKÇA, KÜRESEL SERMAYE BUNLARIN BALON PARALARINA, YENİLENEBİLİR ENERJİ İLE İPİ ÇEKİLEN PETROLE VEYA AŞIRI DEĞERLENMİŞ ALTINA DEĞİL, ARTIK, KRİPTO PARALARA GİDİYOR. EMPERYALİSTLERİN BALON EKONOMİLERİNDEKİ DÜŞÜŞLER ÇOK SERT VE ÖNÜ ALINAMAZ BİR HALE BÜRÜNECEKTİR. FARKLI DÜŞÜNENLERE KARIŞMAM, YORUMLARIM YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler