1 kilometre hız farkı ile kesilen para cezasını iptal ettirdi

Sinop’ta otomobiliyle saatte 56 kilometre hızla radara giren ve 288 TL para cezası kesilen inşaat mühendisi Özgür Bükcüoğlu, saatte 1 kilometre hız farkı nedeniyle kesilen cezaya itiraz etti. Mahkeme, aradaki 1 kilometre hızın sürücü tarafından yol durumuna göre trafik akışında ayarlanmasının kolay olmadığı gerekçesiyle cezayı iptal etti.

1 kilometre hız farkı ile kesilen para cezasını iptal ettirdi

Sinop’ta inşaat mühendisi Özgür Bükcüoğlu, 27 Nisan’da, Stat Yolu Caddesi üzerinde otomobili ile seyir halinde olduğu sırada saatte 56 kilometre hızla radara girdi. Sürücüye 288 TL para cezası kesildi. Bükcüoğlu, cezanın iptali için Sinop Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. İtirazı değerlendiren mahkeme cezayı iptal etti.

‘SAATTE 1 KİLOMETRE HIZIN AYARLANMASI KOLAY DEĞİL’

Mahkemenin iptal kararında, "Tüm dosya kapsamı incelendiğinde şehir yerleşim yeri içinde otomobiller için hız limiti 50 km olup yüzde 10 yasal tolerans ile 55 km olduğu, başvuranın hız miktarının ise 56 km/hız olmakla birlikte hız sınırı sadece 1 km/sa aştığı sabittir. Aradaki 1 km/sa hızın sürücü tarafından yol durumuna göre trafik akışında ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergelerinde fark edilmeyecek kadar düşük bir değerde olduğu görülmektedir. Radar aracının kalibrasyonunun kontrolü olsa dahi 1-2 km/sa hata payının hava ve çevre koşullarına göre kabul edilebileceği anlaşılmakla birlikte, itiraz edenin itirazı yerinde görülerek, usulsüz düzenlenen tutanağın iptaline ve idari para cezasının kaldırılmasına dair karar tesis olunmuştur" İfadelerine yer verildi.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
50 km hız limiti nedir el insaf yaaa ben koşarak o hızı yaparım
yap lan:))
sen bide sinopu gör ufacık bir il en son gittiğimde trafik ışığı dahi yoktu yanlış bilmiyorsam da Türkiye de ilk il diye biliyorum
milleti nasıl soyacaklarını şaşırdılar
kanunlar insanları korumak için var. sürücüleri soymak için değil. bir araç 150 ile üstünden geçerse anlarsın kanunların neden var olduğunu.
hız sınırı zaten 50km/sa ise sıralanan etmenler yüzünden yüzde on telörans tanınmıştır. yani bu 5km/sa kilometre saatinde kolay ayarlayabilirsin.
d bizim kanunların esnekliği yüzde 10 toleransa az geliyorsa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler