1915 Çanakkale Köprüsü'nde halat montajı tamam! Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak

Çanakkale Boğazı'nda yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçici halat montajı, bu sabah başlayan kuzey yönlü çalışmayla tamamlandı.

Hizmete girdiğinde "Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak; renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü" olarak nitelendirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde saat 05.00'te başlayan geçici çalışma halatı montajının kuzey yönlü kısmı tamamlandı.
Saat 17.00'ye kadar kapalı kalması planlanan Çanakkale Boğazı, 14.30'da transit gemi geçişlerine yeniden açıldı.

Söz konusu çalışmayla Avrupa ve Asya kıtaları, ilk kez bir halatla birleştirilmiş oldu.

Köprünün güney yönlü çalışmaları 8 Eylül'de tamamlanmıştı.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
çılgın Turkler yapmayın böyle şeyler canım heykel yapın siz ayıptır sahte tablo alın mesela tatile gidin...bol bol yalan söyleyin
Sende bir ülke kur, kurtar varsa böyle bir özelliğin seninde heykelini dikelim
@o.salihozer33 tekintas. okadar cok heykel varki salih ozerin heykeli eksik kalsin
senin gibi insan müsveddelerini, cahil ylakaları gördükçe midem bulanıyor. ankaradan istanbula otaban parası 15 tl. niğdeden ankara ya eskiden yapılan yeni yapılan otoban 110 tl. bre akıl yoksunu bre kör cahil senin cebinden giden paralar belli mutahitlrin cebine gidiyor.ama at gözlüğünü çıkarıp göremezsin sen gerçekleri
@o.salihozer33 Tatile ancak siz gidebilirsiniz... Bizler asgari ücretle hayatta kalmaya çalışıyoruz. Kıskanmayalım. Sahte işleri ancak siz yapabilirsiniz. Bence kıskanın. Osmanlı torunuyuz demekle olmuyor osmanlı padişahlarına aship çıkmakta gerekiyor. Sözde değil özde davranmanız dileğiyle. Yalancılıkta boyut atlayan liderinize bakın. Refah partisi için söylediklerini sanki yunanistana söylemiş gibi yapanlar mesela...
anlamazlar Salih kardeşim onlar sadece put seviyorlar benim atam kurtardı bu toprakları dedem savaştı Çanakkale'de yanlız heykelini yaptığınız atanız ise şöyle düşünmek lazım bu topraklar 7 cihana hükmediyordu puttan önce şimdi ise bi kaç tane kıytırık adadan ibaret
@o.salihozer33 @o.salihozer33 nasıl bi cahilsiniz ne osmanlısı osmanlımı kalmıştı adamlar kendi padişahlıgı sürsün diye yemedikleri bok kalmamış ülke yabancılara peşkeş çekilmişti öyle tv den izlemeye benzemez tarih oku cahil cülela son yedi pedişah bi oku osmanlıyı nasıl bitirdilet yat kalk dua et gerçi senin duan kabul olursa başımıza kemik yagar . burası Atatürkün kurtardıgı ve kurdugu Türkiye cumhuriyet zoruna gidebilir sen soda iç
@o.salihozer33 kininde boğul .Yapmadan yenmiyor .Üçe yap ona yaptım de ye .Kim yapıyor hangi firmalar ?
yok heykel degil imam hatip yapin bol bol. Alni secdeden kalkmayan cin çıkaran, kadının vucuduna yazi yazan, kiz cocuklarina agzi sulanan bir nesil yaratmaya devam edin
yok yok imam hatip yapin okur üflerler milleti
@o.salihozer33 cahilliğini kendine sakla
Yapılan diğer köprüler gibi ekonomiye ve bizlere ağır bedeller ödettirecek
@tekintas Nerden biliyosun? Sözleşme metni varsa bizimle paylaşta biz de bilelim.
sadece bayramlarda ve uzun tatiller dışında çokta kullanılmayacak bir köprü masrafının yükü vatandaşa yüklenecek diyerleri gibi ,sadece yapanı zengin eder geçiş garantisiyle birde ayakları suda buda geçiş yapan gemiler ve ayaklar için tehlikeli..
@murat8810 çok sığ bir bakış açısı. Yani bunda muhalefet edilecek ne var anlamıyorum. Sağlayacağı tasarrufu konuşmuyorsun. Birde sanki sözleşme metnini okumuş gibi yazıyorsunuz ya hayret ediyorum.
@murat8810 anlaşılan sözleşme netnini okumuşsun yayınlada bizde okuyalım
@serhat9000 HANGİ TASARRUF Yavuz selim ve Orhangaziden kaç kişi geçiyor küllüm zarar 5 milyar dolarlık köprüye 25 yılda 20 milyar dolarmı ödemekmi tasarruf..
@murat8810 evet haklısınız 30,000 araç geçiş sözü verilmiş. Geçmediğinde ne yazık ki bedelini toplum hep beraber ödeyecek.
@serhat9000 hiç bir tasarrufu yok. Diğer köprüler gibi. Dolarla ödeme yapılacak. Ve maliyeti tüm topluma misliyle ödetilecek.
@nilgunk70 bulun da gösterin madem çok biliyorsunuz. Özel dökümanlar bunlar siz kimi kandırıyorsunuz Allah aşkına. Ayrıca herşeyin bir bedeli var. Bugün borç ödersin yarın birgün rahat edersin. Devlet daha geçiş ücreti belirlememiş varsayımlar üzerinden konuşuyorsunuz. Netleşsin , beraber eleştirelim. Somut bilgiler olmadan eleştiri yapanlara tepkiliyim yani. Bu yapılan köprülerin geçiş ücreti yüksek olabilir fakat eninde sonunda tamamen bize ait olacak ve ücretler düşecek. Yüzyıllarca kullanacaksınız. Bu kafayla hiçbir şey yapılmasın o zaman memlekete ne gerek var para harcamaya dimi..
@umut123 Biraz araştırırsanız ihale metninini bulup okuyabilirsiniz. İnterneti birazda araştırma yapmak için kullanın. Bir zahmet.Biraz çaba..
@murat8810 haklısınız...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler