2,5 ton sütten dev gravyer peyniri şaşırttı

Kars'ın meşhur gravyer peynirinin 100 kiloluk bütün hali, ağırlığı ve görünümüyle görenleri şaşırttı. 2,5 ton sütten elde edilen 100 kiloluk gravyerin kilosu 100 TL'den satışa sunuldu.

Kars'ın yüksek rakımlı yaylalarında kekik ve zengin floralı otlarla beslenen 'Zavot' ırkı büyükbaş hayvanlardan elde edilen sütlerden yapılan dünyaca ünlü gravyer peynirine ilgi her geçen gün artıyor.

dev-gravyer-peyniri-sasirtti_6523_dhaphoto2

Kilogramında 25 litre süt kullanılan gravyer peyniri, damaklarda tat bırakıyor. Üretici Tarık Boy, kent merkezindeki Kazımpaşa Caddesi'ndeki iş yerinde 100 kiloluk dev gravyer peyniri satışa çıkardı. Dev gravyer peynirinin kesilmesi de maharet istiyor. İki saplı bıçağın keskin ve sağlam olması gerekiyor. İki kişi, güçlükle kaldırdıkları gravyeri dik olarak tutarken, usta da itinayla 100 kiloluk gravyeri ikiye böldü.

dev-gravyer-peyniri-sasirtti_6523_dhaphoto3

Hile kabul etmeyen ve peynirlerin kralı olarak tanımlayan iki yıllık gravyer peynirini satış için keserek ikiye ayıran Tarık Boy, "Kars’ımızın meşhur gravyer peynirini 100 kilogram yaptık. Bu 2,5 ton sütten elde edildi. 1 kilo üretiminde 25 litre süt kullanılıyor. Kilosu 100 TL'den satılıyor. Gravyer peyniri Türkiye’de yalnızca Kars’ta üretiliyor. Hiçbir hata ve hile kabul etmeyen peynir çeşididir. Ormanların kralı arlan, peynirlerin kralı da Kars gravyer peyniridir" dedi.

KAYNAK: DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
ZARAR EDİYOR 100 KG*100 TL= 10000 TL SÜT 2500 KG*5 TL= 12500 TL
@murat_hanbaba_1930 bende hesap makinasını elime aldım ama üreticide süt 2 tl x 2.500 kg : 5.000 TL
lükse hergeçen gün ilgi artıyor! Dedelerini geçtim babaları tatilin t sini bilmeyen, köyüne gitmeye otobüs bileti parası bulamayan babaların çocukları şimdi gravyer yerken kan ağlıyor.
sütün kilosu şuan perakende 4 TL.4x25=100 TL Bu 1 kilo fiyatı.100x100=10000maliyeti yani.Şimdi o gravyerin 100 kiloymuş tamamını 100 Tl den satsa 10000 tam maliyeti eder.Ama şöyle düşünürsek sütü toptan olarak daha ucuza aldıysa mesela 2.5 lira o zaman 2.5x25=62.5, 62.5x100=6250 TL maliyeti.10000-6250=3750 Tl kar elde etmiş olur o gravyerden.fena para sayılmaz.
@karacahil64 beğenmeyen kardeş matematik hocana selamlarımı ilet ;))
@karacahil64 güzel hesap tbrler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler