2020 asgari ücret ne kadar olacak? Görüşmeler ne zaman?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün saat 14.00'te ilk toplantısını yapacak.

2020 asgari ücret ne kadar olacak? Görüşmeler ne zaman?

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacak.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.

İŞÇİ TARAFI GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi talebiyle başlayan birlikteliği, asgari ücret konusunda da sürüyor. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulundu.

ERGÜN ATALAY: YAŞAM MALİYETİ OLAN 2 BİN 578 TL GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULSUN

"Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz" değerlendirmesinde bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkati çekerek, yeni asgari ücrette bu rakamın göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. İşveren tarafını temsil eden TİSK yönetimi ise yeni asgari ücretin işçiler kadar işverenler de düşünülerek belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, "Yatırım, üretim, ihracat, istihdam zincirindeki halkalardan her birini eşit derecede önemli görüyoruz. Biri kırılırsa zincir kopar. Çalışmalarımızı bu dengeleri dikkate alarak sürdürmeliyiz.

Asgari ücrete yapılacak artışı belirlerken, işçilerimiz kadar işsizlerimizi de düşünmek ortak sorumluluğumuzdur" görüşlerini paylaştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
biz esnaflar şuanki maaşları zor ödüyoruz bizi hiç düşünen yok ...!!!!
Neyi görüşüyorsunuz acaba kendi maaşınız olsa acaba bu kadar görüşürmüsün merak ettim... Ben söylim size aldığın maaş haram sizin ben helal etmiyorum...
çok doğru haram olsun
DEVLET YILBASINDA HERSEYE % 22,5 ZAM YAPTI.ASGARİ ÜCRETİN EN AZ % 30 ARTMASI GEREKİYOR NE ANLAMI KALIYOR OZAMAN DAHA DÜŞÜK BELİRLENCEK ASGARİ ÜCRETİN.1 OCAK 2019 DAKİ DOLAR KURU NA GÖRE BİLE SUNDA İŞÇİ ZARARDADIR.YIL İÇİNDE DOGALGAZ ELEKTRIK SU VERGİ GELEN ZAMLARI DA SAYARSAK SUAN EN AZ % 100 ZAM YAPILMASI GEREKİYOR.CARSI PAZAR YANIYOR FİYATLAR HORON TEPİYOR.HİÇ BİR SEY YERİNDE DURMUYOR HER GÜN ZAM HERGÜN ZAM..ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYENLER AZICIK İNSAFLI MERHAMETLİ VİCDANLI OLUN VE BU İNSANLARI DÜŞÜNÜN YETER..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler