FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

3 Şubat altın fiyatları belli oldu

Vatandaşlar altın fiyatlarını merak ediyor. 'Altın fiyatları ne kadar' sorusunun yanıtı merak ediliyor. Çeyrek altın, yarım altın fiyatları ve altındaki en son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

3 Şubat altın fiyatları belli oldu

Altın fiyatları bugün de vatandaşlar tarafından en fazla merak edilen konulardan biri oldu. Vatandaşlar, 'Altın ne kadar' ve 'Altın fiyatları ne kadar oldu' sorularına yanıt bulmaya çalışıyor. Bugün ons altın fiyatlarından düşüş yaşanırken, genel olarak az da olsa yukarı yönde hareket devam ediyor. 'Altın ne kadar oldu' sorusunun yanıtını ve altın fiyatları hakkındaki en son gelişmeleri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Altın fiyatları için tıklayın

Dün son üç ayın zirvesini gören ons altının fiyatı bugün 1126,20 dolar oldu. Bugün gram altın 107,25 TL, çeyrek altın 175,35 TL, yarım altın 350,71 TL, cumhuriyet altını 715,00 TL, reşat altın 715,00 TL, gremse altın 1753,54 TL, hamit altın 715,00 TL, ata altın 725,01 TL, beşli altın 3485,63 TL, ikibuçuk altın 1741,74 TL, ziynet altın 699,27 TL'den satılıyor.
GRAM ALTIN FİYATLARI 120 TL'YE ÇIKABİLİR

Altın fiyatları konusunda vatandaşlar takibini sürdüre dursun, altın hakkında çok önemli bir açıklama geldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 2015'te 113 TL'nin üzerine çıkarak tarihi zirvesine ulaşan altının gram fiyatının 2016 yılında 120 TL'yi görebileceğini belirtti.

Altının gram fiyatında şu sıralar 102 liranın destek ve 110 lira seviyelerinin direnç olarak takip edileceğini aktaran Memiş, "Altının gramı kısa vadede düşüş trendine devam edecek ancak yıl ortasına doğru yükselecek. Bu aylar söz ve nişan dönemi. Yazın düğün yapacaklara altındaki bu düşüş trendini kaçırmamalarını tavsiye ediyorum" dedi.

**ALTIN ANALİZ İÇİN TIKLAYIN

**
Memiş, altının onsunun ise psikolojik destek seviyesi olan 1.100 doları kırarak 1.090-1.080 dolar bandına kadar gerileyeceği tahmininde bulunarak, "Piyasa oyuncuları altının hem onsunda hem de gramında alım-satım yaparak para kazandıkları için sert hareketler gördük. Dolayısıyla kar satışı gelmesi muhtemel olacaktır" diye konuştu.

Küresel piyasalarda altının onsunda bir zayıflama gerçekleşeceğini dile getiren Memiş, "Ancak iç piyasada özellikle döviz fiyatlarındaki düzeltme hareketleri, Japonya Merkez Bankasından (BoJ) gelen olumlu haberler ve piyasaları rahatlatan açıklamalar petrol fiyatlarında da yükselişleri beraberinde getirdi. Kısa vadede iyimser tabloyu fırsata çevirmek gerekiyor" yorumunu yaptı.

Altına küresel piyasalarda ciddi bir talep gelmesini beklediğini anlatan Memiş, "Hazirana kadar altının gramında 115 lira, devamında da 120 lira bandının test edilme olasılığını yüksek görüyorum. Dolar/TL kurunun iç piyasalarda 3,15-3,25 bandına yükselmesini bekliyorum" değerlendirmesini yaptı.

Memiş, yabancı yatırımcıların sürekli bir arayış içerisinde bulunduğuna dikkati çekerek, "Yabancı yatırımcı 'petrol mü, dolar mı, yoksa avro mu alalım?' arayışı içerisinde. Avro düşüş eğiliminde. Dolar endeksi yükseliş eğiliminde ancak Fed faizleri yükseltemeyeceği için oradan kazanç sağlayamayacaklar. Petrol fiyatları ise sürekli düşüş eğiliminde bulunuyor. Yatırımcıların kazanç sağlayacağı tek enstrüman olarak altın kalıyor. Küresel piyasa oyuncuları orta vadede altına rağbet gösterecek. İç piyasalarda da yıl ortasına doğru düğün sezonu başlayacağı için altına yoğun talep görülecek" şeklinde konuştu.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler