400 Bin Memur Emeklisine İkramiye Müjdesi

30 yıldan fazla çalışması olan memur emeklilerinin ikramiye çilesine son verecek yasa tasarısı nihayet Meclise sunuldu. Peki yeni düzenleme nasıl işleyecek?

 400 Bin Memur Emeklisine İkramiye Müjdesi

Son birkaç yıldır memur emeklilerinin en çok merak ettiği husus emekli ikramiyeleri ile ilgili. Geçtiğimiz yıla kadar memuriyette 30 yıldan fazla süre çalışan kişiler emekli oldukları zaman sadece 30 yıllık çalışmaları için emekli ikramiyesi alabiliyorlardı.

Ancak Anayasa Mahkemesi, 7 Ocak 2015 tarihli kararıyla memurların emekli ikramiyesinde 30 yıldan fazla hizmet sürelerinin hesaba katılmayacağı şeklindeki kanun hükmünü iptal etmişti.

Binlerce Dava Açıldı

Anayasa Mahkemesinin kararının ardından 2015 yılından önce emekli olan binlerce memur SGK'ya başvurdu ve 30 yıl üstü çalışmaları için ikramiyelerini istedi. Ancak SGK, kararın geriye işlemeyeceğini belirterek bu talepleri geri çevirdi ve karar tarihinden (7 Ocak 2015’den) sonra emekli olanların bu imkandan yararlanabileceğini bildirdi.

Bunun üzerine de binlerce memur emeklisi 30 yıldan fazla çalışmaları için idare mahkemelerine dava açmaya başladılar. Nitekim açılan davalar da birer birer kazanılmaya başlandı.

Açılan ve emekliler tarafından kazanılan her dava aynı zamanda SGK için dava ve avukatlık masrafı ödenmesi anlamına geliyor. Bu sebeple de geçen hafta Meclise bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarı ile memur emeklilerinin ikramiye sorunu çözüme kavuşturuluyor.

400 Bin Emekliye İkramiyeler Ödenecek

Önümüzdeki günlerde çıkartılacak kanun ile memur emeklileri dava açmalarına gerek kalmaksızın 30 yılın üstündeki çalışmalarına ilişkin emekli ikramiyelerini SGK’dan alabilecekler. Düzenleme ile yaklaşık 400 Bin memur emeklisi düzenlemeden yararlanacak.

Tasarıya göre 30 yıldan fazla hizmet süresi olup da, fazla süreler için emekli ikramiyesi almayanlara, alamadıkları ikramiyeler kanunun yürürlüğe gireceği tarihten sonra bir yıl içinde başvurulması halinde 7 bin 500 TL’ye kadar olan kısmı başvurudan itibaren ilk 3 ay içinde, varsa kalan kısım ise faiziyle birlikte bir yıl sonra ödenecek.

Eğer kanun yayınlanmadan önce SGK’ya başvuru yapmış olanlar varsa ayrıca başvuru yapmalarına gerek kalmayacak ve kanunun yürürlük tarihi itibariyle başvuru yapmış sayılacaklar.

Açılan Davalar Konusuz Kalacak

Kanun yürürlüğe girmeden önce dava açmış olanlar açısından da ayrı bir başvuru şartı aranmayacak ve kanun yürürlük tarihinden sonra 3 ay içinde ikramiye ödemesi başlayacak. Ayrıca idari başvuru tarihinden itibaren bu kişilere kanuni faiz de işletilecek ve bu şekilde ikramiye ödemesi yapılacak.

Açılan davalar ise konusuz kalacak ve "karar verilmesine yer olmadığına" şeklinde karar verilecek. Bununla birlikte yargılama giderleri de idarenin üzerine bırakılacak. Vekalet ücretleri ise dörtte bir oranında ödenecek.
SGK idare mahkemelerinin verdiği olumsuz kararlar için temyiz yoluna gitmeyecek, ayrıca temyize gidilmiş dosyalardan da vazgeçilecek.

Sorularınız için:
mehmet.bulut79@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler