ABD dezenfektan üretimi için Türkiye'nin izlediği yöntemi tercih etti

ABD yönetimi, etanol yakıtı ve alkol üreticilerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasıyla yoğun talep gören dezenfektanları üretmesine izin verdi.

 ABD dezenfektan üretimi için Türkiye'nin izlediği yöntemi tercih etti

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin ardından ABD de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında etanol üreticilerinin mevcut kapasitelerini dezenfektan üretiminde kullanmalarına ilişkin düzenlemeye gitti.

ABD Hazine Bakanlığına bağlı Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu, 18 Mart'ta Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik el dezenfektanı üretimine ilişkin bir kamu rehberi yayımladı.

Ek bir izin gerekmeyecek

Bu kapsamda, distile alkol üretme izni bulunan ve etanol bazlı el dezenfektanı üretmek isteyen üreticilere bazı muafiyetler ve izinler sağlandı.

Rehberde, etanol yakıtı ve distile alkol üreticilerinin ek bir izin almak zorunda kalmadan el dezenfektanı üretebileceği ya da bunların üretiminde kullanılan etanol tedariki sağlayabileceği ifade edildi.

Söz konusu düzenlemenin 30 Haziran'a kadar geçerli olduğu belirtilen rehberde, uygulamanın gerekmesi halinde uzatılabileceği kaydedildi.

Türkiye benzer bir kararı ABD'den 5 gün önce aldı

Türkiye de geçen haftalarda Kovid-19 salgınıyla yoğun talep gören dezenfektanların üretiminde ihtiyaç duyulan etanol kapasitesini kullanmaya yönelik benzer bir düzenlemeye ABD'den 5 gün önce gitmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan talepte bulunmuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 13 Mart'ta benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

İlave 20 bin metreküplük etanol kapasitesi

Bakan Varank, bu düzenlemeyle rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde gerekli etil alkol ihtiyacının karşılanacağını ve bunların üretiminin artacağını ifade etmişti.

Benzin türlerine etanol harmanlanması zorunluluğunun 3 ay süreyle askıya alınmasıyla dezenfektan ve kolonyaların üretimi için yaklaşık 20 bin metreküplük ilave etanol kapasitesinin oluşacağı bildirilmişti. Söz konusu uygulamayla benzin kalitesi ve akaryakıt fiyatlarının etkilenmeyeceği vurgulanmıştı.

Türkiye'de kamu tarafından yıllık toplam 10 bin metreküplük dezenfektan alımı yapılırken, bu düzenlemeyle kamunun yıllık ihtiyacının 2 katı kadar etanol arzı sadece 3 aylık sürede sağlanmış olacak.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Allahın işine bak.Dindarlar değil Dinciler Kolonya kullanmaz kaçardı ama Ameliyatlara girer çıkarlar haberleri bilgi noksanlığı ile olmazdı ALkolden.Şimdi Allah Bilim yolunu mu gösteriyor yoksa Corona Virüs Laboratuar üretimi mi bilmiyoruz.
Bazı haberlerde Bilim Kurulu ve İçişlerinden sokağa çıkma yasağı ile ilgili niyetler olduğu anlaşılıyor.Bu virüs olayının uzun yıllar önce tezgahlandığı ile ilgili Rockefeller dan tutun bir çok Türk araştırmacı ve uzmanın yıllar öncesinden yaptığı konuşmalar ile bir çok bilgi internette mevcut.Bunun dünyaya virüs krizi ile yeni bir düzen ve ayar verme projesi olduğu açık.Bunun sonucunda virüsten de krizdende kimler kurban olacak ve kimler karlı çıkacak yaşayanlar görecek.Sonuçta birileri ince hesaplar yapıyor ama bütün bu hesapların Allah'ın hesabının sınırları içinde olduğunu unutmayalım.
hiç sanmıyorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler