Açlık sınırı 2 bin 448, yoksulluk sınırı 7 bin 973 TL oldu

Türk-İş'in araştırmasına göre, eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira oldu.

Açlık sınırı 2 bin 448, yoksulluk sınırı 7 bin 973 TL oldu

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırması eylül ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, yaş sebze-meyve fiyatlarına bağlı olarak mutfak harcamasında görülen gerileme eylül ayında da devam etti.

Eylül ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 447 lira 72 kuruş olarak belirlendi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 973 lira 02 kuruş oldu.

Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı, yılın ilk 8 ayı itibarıyla önceki yıl sonuna göre 285 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 928 lira artış gösterdi. Son bir yıl itibarıyla bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 385 lira, toplam hane halkı harcaması için 1248 lira oldu.

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,68 oranında artış gösterdi. Yılın ilk dokuz ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 13,18 oranına ulaştı. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibarıyla artış oranı yüzde 18,56 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,45 olarak hesaplandı.

SEBZE-MEYVE ORTALAMA FİYATLARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK OLMADI

Araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda nispi fiyat istikrarı sürüyor. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta, et ve sakatat ile tavuk fiyatı değişmedi. Balık fiyatları ise yüksek fiyattan mevsime giriş yaptı. Yumurta fiyatı da zamlandı. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya ve benzeri) fiyatlarında geçen aya göre bir değişiklik olmadı.

Yaş sebze-meyvedeki fiyat gerilemesi bu ay da mutfak harcamasını rahatlatan temel faktör oldu. Geçen ay gerileyerek 6,59 lira olarak hesaplanan sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı, bu ay 6,57 liraya geriledi. Eylül'de hem sebzenin hem de meyvenin ortalama kilogram fiyatı arttı. Sebze ortalama kilogram fiyatı 5,94 lira olarak hesaplanırken (geçen ay 5,88 lira), önceki ay 7,54 lira olan meyve ortalama fiyatı bu ay 7,59 lira oldu.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta, eylülde ekmeğe yüzde 20 oranında zam yapılarak yüzde bir oranında bir artış meydana geldi.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden, tereyağı ve margarinin fiyatı değişmedi. Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı arttı. Açık satılan siyah ve yeşil zeytin fiyatı bu ay aynı kaldı. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği ve benzeri) ürünlerinde ufak tutarda fiyat ayarlaması yapıldı. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber ve benzeri) ile çay ve ıhlamur değişmedi. Bal fiyatı artarken reçel, pekmez, şeker, tuz ve salça fiyatı aynı kaldı.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Araştırmaya göre_ süt yogurt peynir fiyatında et ve tavuk fiyatinda nispi artış yok _ne demek ÖTV Artışından neden bahsetmiyorsunuz. Audi Mersedes Porsche Ferrari MASERATİ de de Fiyatlar Aynımı ? HAYIR! Bir kilo peynir alan Sadece Kendine alıyor ama Bir Range Rover alan Birde Devlete alıyor.. Ekonomi Bakanı acilen istifa etmeli
EMEKLİ ve ASGARİ ÜCRETLİ artı işsiz BOŞTA GEZEN artı DEVLETİN VERDİYİ 1000 tl İLE GEÇİNENLER BU ücretin altında aldıkları maaş o zaman bunların ölmesi lazım Allah rahmet eylesin 2500 TL NİN ALTINDA geliri olan vatandaşımızın DEVLET YETKİLİLERİ haberi varmı acaba bu istatistikten ÇOK VAHİM Bİ DURUM
asgari maasli yuzbinlerce insan borc bataginda. ya bankalara kredi borcu var ya da kredi karti borcu. eminim tefeci tüfecilerede vardir bu borclar. ama inanin borc verene helede fahis faizlerle borc verenlere edecek tek kelime yok. cunku halki bu batakliga surukleyenler utansin. bugun ev kiralari emin olun her 10 evden 7-8i bin liranin uzerinde. kaldi geriye 1300 tl. simdi bu 1300 tl maas ile vatandas elektrik mi su mu telefon mu faturasinu odesin. pazar alisverisini mi yapsin. temel besin ihtiyaclarini mi karsilasin yoksa giyeceklerini mi alsin. Not: üstelik yalnizca bir kisiden bahsediyorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler