Ağaçlara tırmanıp, meyveleri silkeliyor! Günde 400 TL kazanıyor

Aydın'ın Efeler ilçesinde geçimini ortalama 20 metre yükseklikte ağaçlardan sırıkla meyve silkerek sağlayan Şaban Işıldak, bu işi herkesin yapamadığını, günlük 400 TL kazandığını ve çok riskli olduğunu söyledi.

Ağaçlara tırmanıp, meyveleri silkeliyor! Günde 400 TL kazanıyor

Aydın'da kestane, çam fıstığı, ceviz ve benzeri ürünleri 20 metre yükseklikteki ağaçlara çıkarak silkeleyip, döken Şaban Işıldak 16 yıldır bu işten geçimini sağladığını söyledi. Saat 09.00'da başladığı işi akşam 16.00'a kadar sürdüren Işıldak, dalların üzerinde durmanın çok zor olduğunu ve en tehlikelisinin de kestanenin kabuğundaki dikenlerin gözlerine batma riski olduğuna dikkati çekti.

İŞİ AĞABEYİNDEN ÖĞRENDİ

Ağaçlardan meyve silkme işine askerden döndükten sonra ağabeyinin aracılığı ile başladığını belirten Şaban Işıldak, "Bana işi de o öğretti. Şimdi ekmek paramı sırıkla meyve silkerek kazanıyorum. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Tabii ki her iş zor ama bu işin riski daha fazla. Kestanenin dikenleri gözümüze batabiliyor. Geçen yıl yüzümün göz kısmıma yakın bir yerine kestane düştü, dikenleri battı. 6 adet dikeni zor çıkardık. Allah bizi korudu. Yaprak üstüne kesinlikle basmayacaksın bastığın an kayar. Her yıl neredeyse ağaçtan düşerek kolunu, bacağını kırıp, sakatlanan ve hatta ölenler oluyor. 15 ile 20 metre kadar yüksekliğe çıkıyoruz. Günlük 400 lira civarında bir yevmiye ile çalışıyoruz. Yapabilene göre çok iyi bir iş. Yükseklik korkusu olan kişiler asla bu işi yapamaz" dedi.

9aec87c9ba96ac11e52e9ac53a69ded2

Kaynak: DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
sende gözlük tak kestane ağacına çıkınca
Tam bana göre bir iş
@polat_ozkan_1976 Mekan bulun ve hemen başlayın o zaman. İş beklemez. :)
Koruma yeleği takmadan yaparsa tabii riskli olur...
koruma yelegi nedir emniyet kemeri takıcak ve koruyucu gozlük takıcak yaptıgı iş iş güvenligine zaten aykırı vezası var
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler