FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

ALES SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI! ALES 1sonuçları nasıl öğrenilir? osym.gov.tr ile sonuç sorgulama

ALES sınav sonuçları ile ilgili ÖSYM'den son dakika açıklaması yapıldı. ÖSYM, 16 Nisan 2023 tarihinde uygulanan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın değerlendirme işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. Peki, ALES sınav sonuçları nasıl öğrenilir? İşte osym.gov.tr ile ALES sınav sonuçları sorgulama ekranı...

ALES SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI! ALES 1sonuçları nasıl öğrenilir? osym.gov.tr ile sonuç sorgulama

ALES sınav sonuçları ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. 16 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilen sınavın sonucu ÖSYM tarafından yayımlanan bilgiler doğrultusunda bugün açıklandı. ALES sınav sonuçları belli oldu. İşte, Osym.gov.tr ile ALES sınav sonuçları sorgulama ekranı...

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

k2

ALES SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

ALES sınav sonuçları bugün (10 Mayıs 2023 Çarşamba) açıklandı.

ÖSYM'den yapılan açıklamada 16 Nisan 2023 tarihinde uygulanan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2023-ALES/1) değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi.

Sınav sonuçları adaylar tarafından ÖSYM'nin web sitesi ya da mobil uygulamasından T.C. Kimlik numarası ve şifre girerek öğrenilebiliyor.

ALES SINAV SONUÇLARI EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

ALES SINAV PUANI HESAPLAMA

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

k3

ALES NEDİR?

ALES olarak kısaltılan sınavın adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavıdır. Adından da anlaşılacağı üzere lisansüstü öğrenim görmek isteyen yada akademik kariyer planlaması yapan kişilerin girdiği sınavdır.

k4

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler