FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Gram altın fiyatlarına yetişilmiyor! Piyasalarda kafa karıştıran hareketlilik: Sabah alan öğlende kâra geçti...

Ons altın sabah saatlerinde 1900 doların altına gerilemiş, bu da yurt içinde gram altın fiyatının 1.050 TL seviyelerine yaklaşmasına neden olmuştu. Ancak öğleden sonra piyasalarda hareketlilik hız kazandı ve altın fiyatları yüzde 1 prim yaptı. Kapalıçarşı'da altın gram fiyatı, çeyrek altın, 22 ayar bilezik ve Cumhuriyet altını fiyatı merak edilirken analistlerden yeni bir değerlendirme geldi. İşte haberin detayları...

Gram altın fiyatlarına yetişilmiyor! Piyasalarda kafa karıştıran hareketlilik: Sabah alan öğlende kâra geçti...

Altının gram fiyatı 1085 liralık rekoruna yaklaşarak 1083 liraya kadar yükselmişti. Dün, ons fiyatına paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,46 azalışla 1.162 liradan tamamladı. Gram altın yeni güne düşüşle başlamasının ardından 1.151 TL'ye kadar geriledi. Ancak gün içinde öğleden sonra yükseliş hız kazandı ve altın gram fiyatı 1.173 TL'ye kadar çıktı. Ons altın fiyatı ise sabah saatlerinde 1900 doların altına çekilmişti. Ancak şu sıralar yükseliş yüzde 1 olurken fiyatlar ise 1930 doları gördü. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.917 lira, Cumhuriyet altını da 7.998 liradan, 22 ayar bileziğin gramı ise 1.114 TL'de satışa sunuluyor.

SİNEM ERYILMAZ / MYNET

25 BAZ PUAN BEKLENTİSİ YÜZDE 84’E YÜKSELDİ

Dün açıklanan ABD enflasyon rakamlarının beklentilere paralel gelmesine karşılık çekirdek enflasyonda yaşanan yükseliş piyasalarda faiz artışı beklentilerini yeniden gündeme getirdi. Geçtiğimiz hafta başında ABD Merkez Bankası Fed’den 50 baz puanlık faiz artışı bekleyen piyasalar, SVB Financial Group'un (SIVB) iflasının ardından bu beklentiyi hızlıca masadan kaldırdı. Fiyatlama 25 baz puanlık faiz artışı yapılması ya da hiç faiz artışı yapılmaması şeklinde eşit oranda olurken dün açıklanan enflasyon sonrası 25 baz puan olasılığında artış görüldü. Piyasalar, Ocak’ta artan manşet enflasyon ve Şubat’ta artan çekirdek enflasyon nedeniyle Fed’in 22 Mart’ta gerçekleşecek toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı yapmasına yüzde 84 oranında olasılık veriyor.

iStock-1436973214

DOLAR VARLIKLARDAKİ DÜŞÜŞ DURDU

İflasın diğer bankalara da sirayet edeceği endişesiyle yaşanan düşüş sonrasında yerini Fed’in bankacılık sistemini korumak adına faiz artışlarından vazgeçeceği düşüncesine bıraktı. Bu süreçte tahvil faizi ve dolar endeksinde sert kayıplar oldu. Yetkililerin aldıkları kararlar ve Fed’den faiz beklentilerinin yeniden oluşmasıyla 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,68’e ve dolar endeksi de 103,70’e yükseldi.

iStock-1459290509

TEK BAŞINA ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLMAKTAN ÇIKTI

Konuya ilişkin Mynet’e değerlendirmede bulunan Dinamik Yatırım Baş Ekonomist Enver Erkan, “Mart toplantısında Fed’in 25 mi 50 mi bps faiz artıracağı tartışması, 0 mı 25 mi noktasına evrilmiş durumda. Fed’in faiz politikasının tek belirleyicisi enflasyon olmaktan çıktı, aynı zamanda bankacılık sektörünün sermayelendirilmesi, varlık değerlemeleri ve portföy nitelikleri de önem kazandı. Likidite sorununa karşı Fed, faiz artışları karşısında kaybedecek portföyü yeniden değerleme ile fiyatlayacak” dedi.

iStock-1089184406

FED, FAİZ ARTTIRDIĞI İÇİN Mİ BANKALAR BATTI?

“Elbette kriz Fed'in beklentilerini de revize edebilir” diyerek sözlerine devam eden uzman isim şunları dile getirdi:

“Faiz artırımlarının pozisyonlarını ve artırım şeklini tartışma içine sokan gelişmeler yaşanmakta. SVB’nin batmasına temel olabilecek sebeplerden birisi olarak faiz artışları ilişkilendiriliyor. Bu krizin asıl sebebinin Fed’in faiz artırımlarının genel toksik etkileri mi olduğu, yoksa birkaç bankanın pozisyonlarını kötü yönetmesi kaynaklı mı olduğunu konusunda bir hasar tespit çalışması gerekiyor. Ancak yayılım etkisinin büyük bankalara sıçramayacağını, daha çok küçük bankalardan büyük bankalara kaçacak bir mevduat etkisi ile sermaye sorunu yaşanabileceğini düşünüyoruz. Fed bu ortamda daha yumuşak ve kolay yorumlanabilecek veriler isterdi. Enflasyon beklendiği gibi düşse de, geçen haftaki yorumlardan da gördüğümüz üzere yapısal dezenflasyon konusunda hala güvenilmez noktalar var. Konut ve konut dışı hizmetler halen enflasyona en büyük katkıyı veriyor ve hizmet enflasyonu yüksekse Fed faiz konusunda rahatlayamamış demektir. Fed’in faiz konusunda 25 bps ile geçiştirme yapması, ancak faiz patikasını biraz kısaltması daha olası bir sonuç gibi görünüyor.”

iStock-527087039

GRAM ALTINDA ONS FİYATLAMASI

Ata Yatırım Yurt İçi Piyasalar Direktörü Şükrü Cem Kaya ise gram altın fiyatlarının ons altına göre şekil alacağını belirterek, “ABD tarafında bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler Fed’in şahin duruşunun değişebileceğine dönük beklentileri arttırınca başta altın olma üzere risk iştahı arttı. Ancak son gelen enflasyon datası henüz bu beklenti için erken olduğunu gösterdi. Buna rağmen altının ons fiyatı yukarı yönlü sert hareketi sonrası yükselen trend içinde dinleniyor. Kısa vadede teknik olarak 1.894 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde sırası ile 1860-1840 seviyeleri görülebilir. Büyük resimde 1.815 üzerinde kaldığımız sürece geri çekilmeler kademeli alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Gram altın ise seçim öncesi belirsizlikler nedeni ile dolara karşı da koruma sağladığı için bu stratejiye bağlı tercih edilebilir” ifadelerini kullandı.

ALTIN


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler