FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Altında kritik uyarı geldi!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Yıldırımtürk altın fiyatlarında Fed baskısının sürdüğünü belirtti.

Altında kritik uyarı geldi!

Yıldırımtürk, "Gün içinde altın, dolar ve Fed toplantısına ilişkin yorumlara duyarlı olarak, hafif aşağı yönlü seyir izleyebilir" dedi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Altın fiyatı, Fed'in faiz artırımı beklentisi nedeniyle güçlenen dolardan olumsuz etkilenirken, Yunanistan konusundaki belirsizlikten de destek almaya devam ediyor" dedi.

AA'ya açıklamalarda bulunan Yıldırımtürk, bir süredir Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) haziran ayı toplantısının faiz artırımı için hedef takvim olarak gösterildiğini ve söz konusu toplantıda faiz artırımlarına başlanabileceği beklentisinin güçlü tutulduğunu söyledi. ABD'den zaman zaman beklentilerden olumsuz gelen makro ekonomik verilerin, Fed'in haziran yerine eylül toplantısında faiz artırımına başlayacağının da ağırlık kazandığını belirten Yıldırımtürk, "Bu konuda hala netlik yok.

Fed'in haziran toplantısı yarın başlayacak, çarşamba günü Türkiye saati ile 21.00'da sona erecek" diye konuştu. Yıldırımtürk, ABD'den mayıs ayına ilişkin ekonomik verilerin beklentilerden olumlu geldiğini vurgulayarak, bu açıdan bakıldığında söz konusu toplantıda "en az 10 puanlık faiz artırım kararı alınabilir" beklentisinin hala masada durduğunu kaydetti.

Gelişen ülke piyasalarının bozulmaması için faiz artırımının eylülde başlaması olasılığının da ağırlık kazandığını belirten Yıldırımtürk, şöyle devam etti: "Bazılarına göre faiz artırımının 2016 yılında başlaması daha doğru olacağı da savunuluyor. Karşıt savunma ise bir yıldır piyasaları meşgul eden faiz artırımlarının bir an evvel yapılarak para piyasalarında bu konudaki spekülasyonların önüne geçilmesi ve piyasaların rahatlatılması gerektiği yönünde. Fed'in faiz artırımı yatırımcıları altından uzaklaştıracağı biliniyor.

Bu nedenle yaklaşık iki haftadır altının onsu 1.200 dolardaki psikolojik direncin aşağısında işlem görüyor." Yıldırımtürk, ancak, Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda kreditörlerle yapılan görüşmelerin henüz sonuçlandırılamadığına işaret etti.

Hafta sonundaki görüşmelerden de sonuç çıkmadığını hatırlatan Yıldırımtürk, altın fiyatının, Fed'in faiz artırımı beklentisi nedeniyle güçlenen dolardan olumsuz etkilenirken, Yunanistan konusundaki belirsizlikten de destek almaya devam ettiğini anlattı. Bugünden itibaren bu iki faktörden hangisi ağır basarsa altının ona göre hareket edeceğini belirten Yıldırımtürk, haftanın geri kalanında Yunanistan konusundaki gelişmelerin, Avro Bölgesi ve ABD'den açıklanacak ekonomik verilerin altın fiyatına yön vereceğini aktardı.

ALTIN FİYATLARI DÜŞEBİLİR

Mehmet Ali Yıldırımtürk, geçen cuma günü altının ons fiyatının güçlü görünümdeki dolar paritesine duyarlı olarak (Avro/Dolar 1.1230-1.1250 bandındayken) güne 1.183 dolardan başladığını ifade etti. Altının ons fiyatının gün içinde 1.177 dolar desteği test edildikten sonra, ABD'den olumlu gelen ekonomik verilere karşın hafta sonu riski nedeniyle günü 1.181,70 dolardan tamamladığını belirten Yıldırımtürk, şunları kaydetti: "Bu sabah Uzakdoğu ve Asya borsalarında Avro/Dolar 1.1195-1.1232 arasında seyrederken, altın ons fiyatı 1.179,60-1.185,80 dolar aralığında işlem gördü. Anılan borsaların kapanışına doğru altın onsu 1.180,50 dolardan işlem görüyordu.

Gün içinde altın fiyatı, dolar paritesine ve Fed toplantısına ilişkin yorumlara duyarlı olarak, hafif aşağı yönlü seyir izleyebilir. Teknik olarak altın ons fiyatı 1.185 dolar direncinin aşağısında 1.180-1.177 ve 1.172 dolar destekleri, 1.185 dolar üzerinde de 1.187-1.192 dolar dirençleri bulunuyor." İç piyasanın gündemini siyaset oluştururken, dış ekonomik gelişmelerin de yakından izleneceğini aktaran Yıldırımtürk, partilerin koalisyon kurma çalışmaları ve bu konuda yapılacak açıklamaların yatırım araçlarına yön vereceğini söyledi.

Yıldırımtürk, geçen hafta koalisyon kurma çalışmalarının olumlu etkisiyle döviz fiyatlarının haftayı düşüşle yani doların 2.7170 TL'den, avronun 3.0490 TL'den tamamladığını hatırlattı. Bu sabah dış piyasalarda doların 2.7170 TL'den, avronun 3.0545 TL'den işlem gördüğünü belirten Yıldırımtürk, şunları kaydetti: "Gün içinde döviz fiyatları Hazine'nin üç ayrı vadedeki iç borç ihalesi nedeniyle döviz fiyatlarında spekülatif işlemlerle bir miktar yükselebilir.

Paritenin de desteğiyle dolar 2.7200-2.7400 TL'yi, avro 3.0400-3.0600 TL aralığında dalgalanabilir. Kapalıçarşı altın piyasasında 24 ayar altının gram fiyatı cuma günü 103,15-103,35 TL aralığında sıkışık seyrederek, 103,35 TL'den kapandı. Bu sabah oluşan fiyatlara göre 24 ayar altının gramı 103,25 TL'den güne başlayabilir. Gün içinde gerilemelerde 102,85 TL'yi yükselişlerde 103,75 TL'yi görebilir."

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler