Bakan Berat Albayrak: Ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz büyük bir zafere imza attık

Hazine ve Maliye Berat Albayrak, Karadeniz'de gerçekleştirilen doğal gaz keşfine ilişkin, "Buradaki bu potansiyelle birlikte cari açığı değil, cari fazlayı konuşacağımız, döviz fazlasını konuşacağımız yeni dönemin de başladığını, yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum." dedi. Bakan Albayrak, bugün ise "Ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz büyük bir zafere imza attık" açıklamasında bulundu.

Bakan Berat Albayrak: Ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz büyük bir zafere imza attık

Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karadeniz'de 320 milyar metreküple ülke tarihinin en büyük doğal gaz rezervinin bulunmasına yönelik müjdesinin ardından, keşfi yapan Fatih Sondaj Gemisi'nden açıklamada bulundu.

Bugün ülkenin milli enerji politikaları ve ekonomisi açısından tarihi bir günün yaşandığını belirten Albayrak, "Türkiye olarak bu yüzyılın kaderinin şekillendiği bugünlerde ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Bugünün bizim için şöyle bir anlamı var, milletimizin tarihinde ağustos zaferler ayı. Malazgirt'ten Mohaç'a, Büyük Taarruz'dan Sakarya'ya kadar hakikaten ağustos ayında çok büyük şanlı zaferlere imza atmışız. Bugün yine bir ağustos ayında, on yıllardır süre gelen, özellikle enerji alanında ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz büyük şanlı bir zafere imza attığımız bir sürece şahitlik ediyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir övünç kaynağı." diye konuştu.

'YENİ BİR SÜRECE DOĞRU GİDİYORUZ'

Albayrak, ülkenin enerji ve ekonomi başta olmak üzere birçok alandaki tam bağımsızlık yolculuğunda büyük bir adımın atıldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu süreç ülkemizi, 83 milyon vatandaşımızı yarınlara çok daha ümitli taşıyacak. Bugün burada ifade edilen keşif ve gazla, ülkemizin dört bir tarafındaki Hakkari'den Edirne'ye, Artvin'den Muğla'ya, Trabzon'dan Hatay'a 83 milyon vatandaşımızın her birinin övünçle, gururla, büyük bir sevinç yaşayacağı büyük adım atılıyor. İşin ekonomik boyutu itibarıyla burada gemideki arkadaşlarla teknik süreci değerlendirdikten sonra, çok net şunu ifade edebilirim ki hakikaten buradaki mevcut keşif ve potansiyelle birlikte inşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu artık kaldıracağız. Çünkü son 10 yıl ortalaması 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülke Türkiye. Bugün buradaki bu potansiyelle birlikte cari açığı değil, cari fazlayı konuşacağımız, döviz fazlasını konuşacağımız yeni dönemin de başladığını, yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum."

Türkiye'nin artık yeni bir döneme girdiğini vurgulayan Albayrak, "Artık 'ne doğu ne batı, yeni eksen Türkiye' söyleminde yeni bir sürece doğru gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

Albayrak, bu süreçteki çalışmaları nedeniyle başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez olmak üzere, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yöneticileri, Fatih Sondaj Gemisi'ndeki mühendisler ve tüm ekibe teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Ailelerinden, çocuklarından, eşlerinden feragat ederek bu süreci ortaya koydular. Sayın Cumhurbaşkanımız, en başta size ilk günden itibaren bize inanarak arkamızda durduğunuz için şükranlarımı sunuyorum. Her şeyin ötesinde Cenabı Allah'a hamd ediyorum ki bizi başta sizlere ve milletimize mahcup etmediği için. Bugün bir kez daha şuna inanç ve imanla şahitlik ettim ki Cenabı Allah hiçbir emeği zayi etmiyor. İnanıyorsanız, çalışıyorsanız ve en önemlisi bir amaç, dava uğruna mücadele ediyorsanız Cenabı Allah her işin sonunu hayra tevdi ediyor. 2020'lerin Türkiye'sinde kalpten ilk günden beri inandığım bu sürecin, Cenabı Allah'ın nasibiyle bugün yeni çağı açtığına inanıyorum."

KAYNAK:AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 125 yorum
bu habere bile olumsuz görüş bildiren oksijen israfı asalaklar da var ya,ne diyeyim,çatlayın emii...
onlar öyle işte kardeş..yapcak bisey yok sadece heykel açılışı yaparken mutlu olup "Ne Mutlu Türküm DİYENE" derler. Nezaman ki SİHA ALTAY ATAK vs Silahlar yapılmaya başlandı , O gün bugündür Mutsuzlar ve aslında Türk olmadıklarını hatırladılar. Bu Doğalgaz meseleside tuzu biberi oldu
Ordu Cephedeyken " Şehidler Tepesini Boş Bırakacağız" derler. Ayasofya Tekrar Camii yapılır; Yunandan daha YUNAN olurlar.. Akdenizde Donanmamız Vatanı Korur, "ne işimiz var orda" derler. bunlar iflah olmaz kardeşim
@mesutbey Milyarmı çok trilyonmu doğalgazı olan ülkelerde doğalgaz rezervleri tirilyon bizde 320 milyar ha bu haber 8 sene önce yine akp enerji bakanınca açıklanmıştı şimdi asalak hakareti yapan sen git o seni kandıranlara sor bu sekizsene önce bulunan doğalgazı neden çıkarmadınız diye sor ve ülkeyi sekizyıl neden uyuttunuz diye hakkını ara, kene akp li
Bundan iki yıl kadar önce Prf. Celal Şengör şöyle bir röportaj vermişti.. "__Bu Ülkeyi Sizin _Türk _sandığınız, Türk olmayan Bizler Kurduk. Ben bir Türk Milliyetcisiyim..Ama Damarlarımda TEK DAMLA TÜRK KANI YOKTUR! işte bu Atatürk Milliyetçiliğidir__" demişti. durum vaziyet bundan ibaret. Fazla söze yok hâcet
@tatilbanayakisiyor La yürü git 10 yıldır havada uçan yerli uçağı indirin ne yakıtı kullanıyor kene akp li
ucuz elektirik ucuz dogalgaz olmazsa isterse petrol altin bunlunsun onemli olan halka yansimasi
@mesutbey hala karnınız doymuyor.15senedir trakya dahil kaç doğalgaz rezervi bulundu bir arşivlere bakıver.
her seçimden önce bulunmuş zaten bak geçmişe 9 kez bulundu daha önce! sonuç?
sevinmesine sevinelim güzel haberler yalnız sizin ödediğiniz faturalara indirim olabileceğini düşünüyorsanız biraz daha düşünün derim neden dersiniz Rusyayla yve diğer ülkelerle yapılan gizli anlaşmalar 20-30 yıllık ve bu anlaşmalar neticesinde kullanılsada kullanılmasada halk bu faturaları misliyle ödeyecek o yüzden hevesinizi kırmak gibi olmasın ama halka bir faydası olmayacaktır çokta sevinmeyin derim
akp çıkış umudunu artık yeraltında aramaya başladı.
İnananlar kazanır.. Çalışanlar kazanır.. Durmak yok yola devam işte yeni Türkiye..İşte dünya lideri Erdoğan.. Kıskananlar ve hainler çatlasın..
@angelir79 İnananlar değil, soyanlar kazanıyor ah bir uçabilsek
@angelir79 kim inana seni çok özledik gel diyenlewr mi
@angelir79 kazandığın belli dolar artmaya devam ediyor. ekonomi batmaya devam ediyor.
sağolun sayın bakanım . Allah sizden razı olsun. Allah bizim bu ülkede yaşan insanların ömründen alsın sizin ömrünüze versin . sayenizde esnafımız ın tuccarımız çiftçimizin cebine para girecek. rahat bir nefes alacak
bizi niye sayıyon dayı, senin ömrünü versin, benim ömrümden vermesin, seninki gereksizse sen ver
Sen kendi ömründen ver kardeşim ben bu ülkede yaşayan biri olarak çokomelli için ömrümden verecek değilim. Allahım az akıl versin yeminle. Sen kendi ömründen ver çünkü aldığın nefes bile boş. Bu arada sana takıldım bu güzel haberi tebrik edemedim. Haber güzel ama bu rezerv Türkiye için ticari bir değer taşımaz. Yalnızca doğalgazı dışa bağımlılıktan kurtarır yani paramız cepte kalır. İnşallah daha fazlasına ulaşırız da ticarete dökeriz..
tüm akpli kardeşlerimizin ömrünün tam yarısını alsın reise ve damada versin inşallah.
benimkinden vermesin be kardeş günaha girme dua edeceğim derken cahillik işte ...
inşallah senin ömründen alsın onlara versin yaradan.
sen kimsin benim ömrümü başkasına vermeye kalkıyorsun. işte sizin zihniyetiniz bu herşeyin sahibi sanıyırsunuz kendinizi. bu arada not edin bir yere; 2023 te abbas yolcu..
senin ve en sevdiklerinin ömründen alsın. benden sana dua gelsin.
Allah senin ve ailenin bütün ömürlerini özellikle çocuklarının alsın ve bu zata versin ben ona günahımı vermem bizi niye katıyorsun asalak herif
@09_efe_kendi -beni sayma sizin ömrünüzden versin
bizi niee yalakaligina katiyorsun ahmak allah seninde onunda ömründen alsin bizlere versin. başkalarının başarilarıyla övünen maliye bakanı gerçı babasinin sırketini albayrakları batirdı ne beklersin ki bundan.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler