Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Öğrencilere ücretsiz internet paketleri vermeye devam edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "İhtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz." dedi.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Öğrencilere ücretsiz internet paketleri vermeye devam edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın tanıtım programında konuştu.

Karaismailoğlu, dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu salgın koşullarında, son 6 ayda bilgi ve iletişim altyapılarının öneminin daha da arttığını anlattı.

SALGIN SÜRECİNDEN BU YANA İNTERNET KULLANIMI ARTTI

Özellikle sesli ve görüntülü arama, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma uygulamaları, video konferans toplantıları, e-sağlık uygulamaları, e-Ticaret ve e-Devlet uygulamaları kullanımı önemli ölçüde yaygınlaşırken sosyal ve ekonomik hayatın, bilgi ve iletişim altyapılarına daha fazla bağımlı hale geldiğine işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Özellikle salgın sürecinin başlangıcından itibaren ilk 3 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sabit abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 51, mobil abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 56 arttı. Güçlü haberleşme altyapımızla operatörlerimiz, tüm trafik artışlarını karşılayarak vatandaşlarımıza kesintisiz iletişim sunmaya devam etmektedir. Diğer yandan vatandaşlarımızın artan zorunlu iletişim ihtiyaçlarına yönelik çözümler de üretmekteyiz."

'İHTİYAÇ OLDUĞU SÜRECE ÖĞRENCİLERİMİZE ÜCRETSİZ İNTERNET PAKETLERİNİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Karaismailoğlu, salgın döneminde Bakanlık olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Bu sayede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öğrencilerimizin uzaktan eğitim süreçlerine destek oluyoruz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile yapmış olduğumuz bu çalışmalar ile ihtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

SİBER SALDIRILARLA MÜCADELE

Salgın döneminde bilgi ve iletişim altyapısında eğitim, sağlık, bankacılık ve enerji olmak üzere kritik altyapıların hizmet sürekliliğini sağlamak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yer alan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi üzerinden anlık olarak trafikleri takip ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Siber vatanımızda da gözetimimizi ve hakimiyetimizi büyük bir hassasiyetle sürdürmekteyiz. Son 6 ayda, COVID ve korona konulu, zararlı yazılım ve oltalama türündeki siber tehditlerle ilgili birçok önleyici faaliyeti yerine getirmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede COVID-19 ile alakalı 42 adet zararlı yazılım tespiti, 420 komuta kontrol merkezinin engellenmesi, 71 sahte video konferans uygulamasının tespiti ve engellenmesi, uzaktan yönetim servisleri ve ara yüzleri ile ilgili toplamda 5 bin 879 zafiyetin tespiti ve kapattırılması, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Hangi internet paketi Sn. Bakan. Bizim de ihtiyacımız var. Hem internet, hem de bilgisayara. Yıllardır vergilerimizle biz devletimizi ayakta tuttuk. Devlet baba dedik. Dustugumuzde elimizden tutmayacak bir baba nasıl bir babadır siz bunun kararını verin.
verdiginiz internetten zoma girilmiyor sadece ebada kullaniliyor malum dersler internet üzerinden görüntülü yapılıyor bunları araştırılıyor musunuz
bu paketler yetmiyor sayın bakan ve canlı yayınlar için geçerli değil.Ayrica dünyanın en yavaş internetini kullanırken veya internet başvurusu yaptığımızda 2 sene için gün veriliyorsa nasıl olacak bu iş.Sadece sağlığa yatırım yapmakla olmuyor bu is
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler