Bakan Pekcan duyurdu: Çin'e süt ve süt ürünleri ihracatının önü açıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını bildirdi.

Bakan Pekcan duyurdu: Çin'e süt ve süt ürünleri ihracatının önü açıldı

Bakan Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde, Ticaret Müşavirliğinin de katkılarıyla yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Türkiye'den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını duyurdu.

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listelerinin duyurulduğunu belirten Pekcan, "Bu kapsamda sektörümüzün önde gelen 54 firması Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecektir. Yaklaşık 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin pazarının Türk ihracatçılarımıza açılması memnuniyet vericidir. İhracatçılarımıza hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

ÇİN PAZARINDA YER EDİNİLEBİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’te Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusunda protokol imzalanmış, 2018'de Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiye'ye gelerek işletmeleri yerinde ziyaret etmişti.

Aradan geçen süre zarfında yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için 54 firmaya farklı ürün gamlarında yetki verildi.

Bu kapsamda Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının diğer Uzak Doğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin gerçekleştirilebilmesi sağlanacak.

Başta süt ürünleri olmak üzere tarım ürünlerinin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
İTHALAT KISILMALI VERGİ KONMALI , İHRACAT ARTIRILMALI , MİCROSOFT A RAKİP YERLİ RAKİP TEKNOLOJİLER ÜRETİLMELİ GATES VAKFINDAN BÜYÜK TÜRK VAKIFLAR ÇIKMALI AFRİKAYA DERHAL ASKER GÖNDERİP YENİ ÜSLER OLUŞTURULMALI ÇİN İLE TİCARETİ YAPILMALI LAKİN ÇİN DEVLETİ DIŞ DÜNYA İLE BAGLANTISI KESİLMELİ YERİNDE TUTULMALI DÜNYANIN BAŞINA SIKINTI YARATACAKLAR ... AVRUPA BİRLİĞİ BOŞ BİR KLUP OLDUĞUNU VİRÜSTE GÖRDÜK BİRBİRLERİNE BİLE YARDIM EDEMEDİLER BİZ ÖNCÜ OLUP TURAN İMPARATORLUĞUNU KURMALIYIZ YAPABİLİRİZ ORDUYU YENİ TEKNOLOJİ İLE GÜÇLENDİR AFRİKA HEDEF OLACAK ORALARA ASKER ÇIKAR ÇARE BU
yakında süt tozu karışımlı süt ürünleri iyice çoğalır artık süt ürünlerinde de hile çok olur ve alırken çok pahalıya alırız
Yanlış anladın galiba biz Çine satacağız
fırsat ları değerlendirin. insan gibi olun, saygılı ve seviyeli. toplumu germenin zararı çok. oy için yanlış örnek olmayın. Türkiye için bu kriz yeni fırsatlar demek. işin bu. işinizle ilgilenin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler