Bakan Selçuk açıkladı! 12 ilaç geri ödeme listesine alındı

Son dakika haberine göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3'ü kalp, 2'si pulmoner hipertansiyon, 2'si kan ürünü, 1'i doğuştan metabolik hastalık ilacı olmak üzere 12 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını bildirdi.

Bakan Selçuk açıkladı! 12 ilaç geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Selçuk, Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan yeni düzenlemelere ilişkin bilgi verdi. Selçuk, 12 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını belirterek geri ödeme kapsamına alınan 14 muadil ilaç ve yayımlanan SUT ile eklenen 12 ilaçla birlikte geri ödemedeki ilaç sayının 8 bin 636'ya ulaştığını ifade etti.

SUT'ta yapılan düzenlemeyle geri ödeme listesine eklenen ilaçların 3'ünün kalp ilacı, 2'sinin kan ürünü, 2'sinin pulmoner hipertansiyon ilacı, birer tanesinin de antibiyotik, antiviral, doğuştan metabolik hastalık ilacı, kanserde bulantı ilacı ve yenidoğan hemanjiyom ilacı olduğuna dikkati çeken Selçuk, "Miyastenia Gravis" hastalarının tedavilerinde kullanılmak üzere ödemede olan bir ilaçta da düzenleme yapıldığını aktardı.

Bakan Selçuk, vatandaşların ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini bildirerek "Geri ödeme listemize aldığımız ilaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni ederim." değerlendirmesini yaptı.

Selçuk, SUT'a ilişkin yeni düzenlemenin SGK'nin internet sitesinden de yayımlandığı kaydetti.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Habire alınıyor peki hangi ilacların parasinı oduyorsunuz? Hastanede hersey parali. Bir tane igne yapmaya bile fiş kesiliyor. Eczaneye gidiyorsun her seferinde 50-100 para oduyoruz. Yine gunlerce sira alamıyorsun. Ozel muayne 200 TL. Devlet Hastanelerinde kredi kartı poslari kullanılmaya başlanilmış. Emar ve diger aletlere 6 ay sonraya sıra veriliyor. Ama paran varsa aynı hastane icinde özel çekiyorlar. Sonrada sağlık sektörunde çağ atladık. O kadar kesilen paralara rağmen verilen hizmetin abartılacak bir yanıda yok. SGK durumu eskisinden daha kötü. Ama A Haber gore dunya SGK kıskanıyor...
Allah razı olsun...çok zor durumdan kurtardınız bizi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler