Bazı tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 2021'e kadar yüzde sıfır olacak.

Bazı tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Buğday, arpa ve mısır ithalatına ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu karar uyarınca, buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 1 Ocak 2021'e kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Dünyada ve Türkiye'de etkili yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken, Rusya ve Ukrayna gibi başlıca hububat ihracatçısı ülkelerin de ihracatı kısıtlamaya yönelik tedbirler alması öngörülüyor. Ayrıca, Çin gibi ithalatçı ülkelerin gerçekleştirdiği yoğun ithalat ve kuraklık nedeniyle de gelecek yıla ait ekilişlerin olumsuz etkilenmesi gibi sebeplerle dünya hububat fiyatlarında artış yaşanıyor.

Bu arada, gerek iç gerek dış piyasa fiyatlarında devam eden yükselişlerin yem ve gıda piyasaları ile tüketici fiyatlarına yukarı yönlü baskı yapmasının önüne geçmek için Türkiye de ithalatta gümrük vergisi düzenlemesine gitti.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
nasıl iç Anadolu başkanlık sistemi iyi gidiyormu ???
Hısım akraba ithal ediyordur. Kıyaaaak. Sonra cari denge açık verdi. Kimin umrunda. Sadece Türk milletinin. Araplar ve Arap seviciler ve şakakçılar bu yorumu beğenmesin, sadece Türk beğenebilir.
Ne mutlu Türk çiftçisi ve tüm orta direğe
zam yolda tekelciler işbaşına
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler