BDDK’dan bankaların altın işlemlerine ilişkin düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişiklikleri kapsayan yönetmelik taslağını görüşe açtı.

BDDK’dan bankaların altın işlemlerine ilişkin düzenleme

BDDK'nın resmi internet sitesinde yayımlanan yönetmelik taslağında, bankaların alım ve satımını yapabilecekleri kıymetli madenlere ilişkin bölüme yeni bir madde eklendi.

Eklenen maddeye göre, bankalar, müşterilerinden aldıkları ya da müşterilerin altın cinsinden mevduat hesaplarına alacak kaydetmek üzere topladıkları fiziki altınları, asgari olarak belirlenen milyem değerleri üzerinden değerleyecek.

Milyem değeri, altın saflığının 1.000 üzerinden değerlendirmesi olarak açıklanıyor. Bu değerin hesaplanabilmesi için altından yapılan maddenin içerisinde bulunan saf altın kütlesi, toplam kütleye bölünerek 1.000 ile çarpılıyor.

Yönetmelik taslağı ile bankaların topladığı fiziki altınlar için ürün ve ayar bazında belirlenen milyem değerleri şöyle:

altin-icine

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Boş işlerle uğraşıyorsunuz dolar yükseldiği zaman başkan iyi öğrenmiş hemen müjdemizi var diyor 3 4 günlük yükselişi durduruyor aynen sahne aynen hikaye fakirleştik asgari ücret 3500 olmalı
vatandaşı soymak için elinden geleni yapıyor devlet
altın çmpe düşse değer kaybeder mi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler