FİNANS

Bilgilendirme yoksa ceza iptal

Trafikte radar kontrolü esnasında hız sınırını aşıp da idari para cezası uygulanan sürücüler, o bölgede radarın varlığına ilişkin işaret ve levha olmadığı takdirde ceza ödemeyecek.

Bilgilendirme yoksa ceza iptal

Yargıtay, trafikte radarla yapılan hız kontrolünde vatandaşa kesilen cezanın iptaline karar verdi. İptal kararına gerekçe olarak da hız kontrolü yapılan bölgede radarın varlığına ilişkin uyarıcı işaret ve levha olmamasını gösterdi.
Trafikte radar kontrolü esnasında hız sınırını aşıp da idari para cezası uygulanan sürücüler, o bölgede radarın varlığına ilişkin işaret ve levha olmadığı takdirde ceza ödemeyecek. Avukat Cevat Kazma, çıkan kararın doğru olduğunu belirterek, devletin vatandaşına tuzak kurmasının üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi ilkelerine de, anayasa ile hüküm altına alınmış ilkelere de aykırı olduğunu ifade etti.

Karara konu olan olay 2013 yılında Manisa’da meydana geldi. Radarla yapılan hız kontrolünde F.A.’nın hız limitini aşması üzerine 343 TL idari para cezası uygulandı. F.A. da aynı gün içerisinde idari para cezasının iptal edilmesi için Alaşehir Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulundu. Mahkeme, radar kontrolü yapılan yerde bilgilendirici radar işaret ve levha bulunmadığını saptadı. Gerekli yasal uyarı ve bilgilendirmeler usulüne uygun bir şekilde yapılmadan da kesilen para cezasının hukuki dayanağının olmayacağını belirtti. İtirazın haklı olduğu kanaatine varan Alaşehir Sulh Ceza Mahkemesi, F.A’ya uygulanan idari para cezasının iptal edilmesine karar verdi.

"VATANDAŞA TUZAK KURULMAMALI"

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Avukat Cevat Kazma, bilgilendirme işaret ve levhaları olmadan sürücülerin denetime tabi tutulmasının üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nce belirlenen “açıklık ve uygun araçlarla haberdar etme” ilkesine aykırı olduğunu belirtti. Cevat Kazma ayrıca “Bu durum devlet, insanların yasaları ihlal etmesini bekliyor şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca etik kurallara göre de vatandaşa tuzak kurulmamalıdır. Avrupa Konseyi’ndeki iyi idare ilkelerine uygun olarak devlet, yasaların ihlal edilmesini beklemek yerine bu yasaların ihlalini önleyecek tedbirler almalıdır” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
iyi de adam oraya yazmış 90 diye zaten uyarmış bi de radar var diye mi uyaracak
nerde o dediğin tabela hangi yolun hangi hıza tabi olduğunu gösterir bir tek tabela yok ankarada giriş cıkışlardaki kameralı radar üzerinde ışıklı tabela emniyet müdürüne soruyorlar bu yolda hız sınırı 90 değilmi neden 80 yetkilinin cevabı içler acısı tolaransı beyefendi artı yerine eksi uygulamış gerekce %10 artı 90 olurmuş baksen işgüzara meclis o zaman ne diye kanun cıkartırki bu tip işgüzarlarımız var bildikleri gibi yapsınlar yani konya yolunda gidildiginde hız tabelası yok yol kenarlarındaki raslanan tabelalarda çok eski vatandaş düble yolu 90 lamı gidecek 110 lamı münencimmi sen tabelayla bu yol düzergahında hız limiti kamyon şu otobüs şu münübüs şu otomobil şu varmı böyle bir tabela
evet radar var diye yazacak.
Bu ceza büyük bir ihtimalle 11 Mart 2013 tarihinden önce yenmişdir. Yoksa 50 km 70 km gibi yol hız tabelaları zaten var, her sürücü bilir ki oradaki hız sınırı en fazla odur, ayrıca radar tabelası zaten mantık olarak gerek yoktur ama bölünmüş yolda 90 km hız sınırı iken ne hikmetse 50 km levhaları var, yol inşaatı yapılırken kalmış gibi,
bolünmüş yol 110 mu 90 mı sende işkembeden salladın tek yollar 90 dı işte kafa karışıklığı burada hangi yolda hangi hızla gidileceği yazmıyor anlaşılan senin meclisten hiç haberin yok bir yıldan fazla oldu kanun cıkalı hızların yükseltılmesiyle ilgili işte vatandaşın kafasıda burada karışık cıkardığın yasanın takipcisi olaçan önçelikle resmi makamların uymasını sağlıyaçan birde evrensel hukuk var şayet evrensel hukuga aykırı davranırsan hukuksuzluga devlet eliyle hep birlikte yürümüş oluruz bu sadece bu konuda değil her konuda ülke olabilmenin millet olabilmenin olmassa olmazı acılım hukuksuzlukları yerine o insanların insanca yaşamasına olanak tanımak en doğrusu olmazmıydı
@undefined sizin otomobiliniz olabilir, ben münibüs için yazmıştım ama neyse
yasal hız sınırları kanun çerçevesinde belli. sürücüler bunun bilincinde olmalı. aman dikkat radar var yavaş git. radarın olmadığı yerlerde ihlal yapabilirsin demek oluyor bu.. komik.
Geri Dön