Borcu olanlar dikkat! Vergi yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Aralık

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren borç yapılandırması 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2020'ye kadar ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekiyor.

Borcu olanlar dikkat! Vergi yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Aralık

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı'ndan (TÜSİAV) yapılan açıklamaya göre, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren borç yapılandırması 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2020'ye kadar ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekiyor.

Gelir, kurumlar KDV, ÖTV, MTV, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileri, ceza ve gecikme faizleri, prim borçları, köprü ve trafik cezaları, öğrenim kredisi borcu, kamunun kira alacakları, TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları ile orman köylülerinin kredileri kapsam dahilinde yer alıyor. Bağ-Kur'lulardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlar, borçlarını iki ay içinde ödemezlerse veya yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek ancak sigortalılıkları durdurularak borçlu oldukları dönem sigortalılıkları silinecek.

'NASILSA SÜRE VAR, BAŞVURURUM DEMEYİN'

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, borçlu olan ve yapılandırmadan faydalanmak isteyen kişilerin atması gereken adımlarla ile ilgili bilgiler verdi. Daha önceki yapılandırmalarda son gün vergi daireleri önünde oluşan uzun kuyruklara şahit olunduğunun altını çizen Kumdakcı, şunları aktardı:

"Teknoloji sayesinde bugün oturduğunuz yerden de başvuru yapmanız mümkün ancak son günlerde oluşan yığılmalar sistemi zora sokuyor. Bu nedenle mükelleflerin vakit kaybetmeden başvurularını yapması doğru bir adım olur. Vergi borçluları interaktif Vergi Dairesi ya da e-devlet'e giriş yapıp "Yapılandırma İşlemleri" kısmından borçlarının tamamını yapılandırabilecekleri gibi bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla da başvurabiliyorlar.

Sosyal Sigorta prim borcu olan işverenler başvurularını e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, yine elden ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de başvuru gerçekleştirebiliyorlar. Diğer idarelerin de (TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, Tarım Kredi Koop. vb.) örneğe uygun başvuru dilekçelerinin hazırlanarak borçluların kullanımına sunulması icap ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31/1/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksitini 28/2/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), diğer taksitlerini ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami on sekiz eşit taksitte ödemesi gerekiyor."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Ben de esnafım bağ-kur prim borçlarım var. Ben de ödemek isterim lakin nasıl ödeyeceğiz. Biz evimize ekmek götürmeye aciz kalmışız. yani geçinemiyorken , Bir de bu prim borçlarını nasıl ödememizi düşünüyorsunuz... yazıklar olsun size kan emici vampirler... haklarımı helal etmiyorum size bir esnaf olarak iki elim ahirette yakanızda olsun inşallah...
parayi kazanırken vergi verme el altindan sat sonra gel burda artislik yap hadi lan ordan
zamanında ödeseydin mal değneği bir tek senmi akıllısın zamanında ödeyenler enayimi
en ufak fırsatçılığı kar görenler milletin hakkını yiğen esnaflar ağlıyor hep nedense namusuyla hakkı olan kazanç sağlayan esnaf herzaman kazanır fırsatçı esnafçılara gram acımam
@00_asill bir sanatkar olarak bir üretici olarak bir usta olarak senin yanındayım bizlerin yaptığı işi yeni nesıl burun kıvırırken bizler ömrümüzü verdik .ABD ,Finlandiya , Dubai açılmayan kapı kalmadı ALLAHIMA çok şükür ..bizler bu işleri ısrarla ülkemizde yapmak istedik ..lakin bizlere saygı duyulması gerekirken ..ısrarla yıpratma derdindeler def olun gidin gibi bir tutum sergiliyorlar..burda ben devlete meydan okumam ama kaybeden de ben olmayacağım ...
@mertcan685 Mesela, marketin 2.75'e sattığı sabunu 4.75'e satan bakkal örneği. Ancak, bölgede bir bakkalın 3 liraya verdiği Buzdağı suyu, yine başka bir bakkal 4 liradan verebiliyor.
@00_asill Esnaflardan daha fakir olan insanlar mevcut. Örneğin, Fatih'in arka sokaklarında yatan ya da fabrika, maden işlerin çalışanlar gibi. Esnaf olmak, o kadar da basit bir hadise olmasa gerek. Ki, bir internet kafe açmak için bile en az 10 bilgisayar gerekse ve masa paraları 50-100 bin nakit gerekir. O da masa çok olur ise daha da kabarır. Esnaflık bence çok fakir işi değil. Ortadirek işi.
Benim de bağ-kur prim borcum var. Allah aşkına bana söyleyin nasıl ödeyeyim arkadaşın Biz karnımı da doyurmuyor ya siftahsız dükkanın kapatıyoruz
ortada ne dükkan kaldı ne iş borç gırtlağa kadar krediler ödenmedi sosyal devlet olmak bunu mu gerektiriyor borç yapılandırması nedir arkadaş önlem alınmazsa nisan mayıs gibi sosyal patlama an meselesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler