Çalışan annelere bakıcı desteği: Aylık 200 euro (Kimler başvurabilir?)

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülmekte olan ve çalışan annelere aylık en az 200 euro bakıcı desteği imkanı sağlanan projeye başvuruların devam ettiği bildirildi. Şartlarının uygun olması halinde destekten yararlanmak isteyenlerin, e-devlet şifresi ile 'www.sgkegitimlibakici.org' ve 'http://www.sgkegitimlibakici.org/' adresi üzerinden başvurularını yapabilecekleri kaydedildi.

Çalışan annelere bakıcı desteği: Aylık 200 euro (Kimler başvurabilir?)

SGK tarafından yürütülen, çalışan annelere aylık 200 euro bakıcı desteği imkanı sağlanan projeye başvurular sürüyor. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve SGK tarafından yürütülmekte olan 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi', Ankara, İstanbul ve İzmir'de uygulanmaya devam ediyor.

calisan-annelere-bakici-destegi_4911_dhaphoto1

Çalışan annelere destek olmak ve eğitimli bakıcıları teşvik etmek üzere Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın fonladığı proje kapsamında, çalışan annelerin iş ve yaşam dengesine katkı sağlanması, çocukların sigortalı ve eğitimli bakıcılar tarafından bakımının yapılması hedefleniyor.

Proje ile ayrıca kadınların iş gücüne katılımını ve çalışan kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek, çalışan annelerin iş-yaşam dengesine katkı sağlamak ve ebeveynlerin çocuklarını sigortalı, eğitimli çocuk bakıcılarına baktırmaları da amaçlanıyor. Proje kapsamında, bakıcı ve çalışan annelere toplam 25 milyon 472 bin euroluk mali destek aktarılması planlanıyor.

calisan-annelere-bakici-destegi_4911_dhaphoto2

Proje kapsamında bakıcı desteğine, Ankara, İstanbul ve İzmir'de ikamet etmeleri, başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan 4/A'lı çalışan annelerin başvurabildiği bildirildi. Projede sigorta yaptırılan 0-36 yaş çocuk bakımı konusunda eğitim almış bir bakıcıdan hizmet alınması şart koşuluyor. Anneanne, babaanne dışındaki teyze, hala, yenge, kuzen gibi diğer kadın akrabalar da sigortaları yaptırılarak bakıcı olarak çalıştırılabilecek.

Bu kapsamda bakıcılarda üniversite onaylı sertifikalar, halk eğitim merkezi sertifikaları, meslek liseleri veya üniversitelerin çocuk gelişimi bölümü diplomaları olması şartı aranacak. Projeden yararlanmak isteyen bakıcıların uzaktan eğitim yoluyla proje şartlarını yerine getirebilecekleri de kaydedildi.

ONLİNE BAŞVURU YAPILABİLECEK

Çocuğun 36 aylık olana kadar ve en fazla 32 ay süreyle destekten faydalanabilecek projeyle ilgili şartlarının uygun olması halinde destekten yararlanmak isteyenlerin, e-devlet şifresi ile 'www.sgkegitimlibakici.org' ve 'http://www.sgkegitimlibakici.org/' adresi üzerinden başvurularını yapabileceği bildirildi. Ayrıca, başvurularla ilgili '/sgkegitimlibakici' sosyal medya hesapları ile İstanbul, Ankara ve İzmir'deki proje ofislerinden detaylı bilgi alınabileceği açıklandı.

KAYNAK: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
Neden Avro olarak ödeniyor,çünkü yardım AB'den geliyor.Pek AB bizi çok mu seviyor? Tabi ki hayır! Anneleri çalışmaya yönlendirerek nüfusumuzun azalmasını istiyorlar.Çünkü çalışan kadın olabildiğince az çocuk yapmaya bakıyor! Anlayacağınız;ülkemin geleceği 200 avroya peşkeş çekiliyor!
Ne diyorsun 10 senede arka arkaya 10 çocuk mu doğursun kuluçka makinası mı bu. Saçmalamışsın tamamen
nüfusumuz artsin 10 yaşında cocugunu sanayide işe ver, 12 yasindakini bakkala çırak, 14 yasindakini ayakkabi boyacisi yap, 17 yasindakini temizliğe gönder, 19 yasindakini okut, 20 yasindakini askere gönder 22 yasindakini evlendir, 23 yasindakini kendi yaninda çalıştır, 25 yasindaki kahvede otursun, 28 yasindakini fabrikaya işçi ver, onun büyüğünü de garson yap. Böyle bir aile istiyorsun herhalde sende ülkenin bu ekonomik koşullarında
kısmen haklısın. AB yardim parası avrupa da cocuk parası. yani bizim de ülkemiz sosyal bir ülke ve her cocuklu aileye cocuk başı 200 € vermesi gerekirdi tabii paralar SIFIRLAYIN demesi olmasaydi
çalışan anne diyor çalışan bayan demiyor cocuk yapmis
hayırdır bu yogurdun bollugu nerden geliyor acaba sen önce işini kaybedenlere yardımcı ol bayramda işssizlik parası vermediginiz insanların parasını ödeyin çalışan zaten çalışıyor merak etme onlar bakıcı parası verirler
Sanada Türkçe eğitim desteği verilmesi lazım, okuma yazma yok galiba
Çalışmayan annelere bişey varmı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler