Çalışan babalara müjde! 5-10 gün ek tatil hakkına sahipsiniz! İşte detaylar...

Kadınlar gibi erkeklerin de doğum izni alması mümkün mü? Erkeklere doğum izni kaç gün veriliyor? İzinden ayrı olarak nakdi yardım veriliyor mu? Özel ve devlet kurumları arasında bu izin kapsamında farklılıklar mevcut mu? Erkeklerin doğum sürecinde yardımcı olmaları için tatil izni olarak kaç gün veriliyor?

Çalışan babalara müjde! 5-10 gün ek tatil hakkına sahipsiniz! İşte detaylar...

Erkekler, bu zorlu süreçte eşlerine yardımcı olmak için çabalarlar. Fakat bazen işlerinden dolayı bu yardımı kadınlardan esirgeme zorunda kalabiliyorlar. Hem akılları doğum sürecinde hem de işlerinde kalmış oluyor. Erkeğin de kadın kadar bu zorlu süreçte olduğunu varsayarak birçok kurum tarafından erkeklere babalık izni veriliyor. Kurumlar erkeklerin çalıştıkları iş yerleri olarak geçiyor. Bu izin hakkında bilinmesi gereken tüm detayları yazımızda toparladık.

BABALIK İZNİ NEDİR?

Babalık izni ya da doğum için erkeklere verilen izin yasal bir hak olarak geçiyor. Eşlerini bu süre zarfında yalnız bırakmamak ve yardım etmek için erkeklere de izin veriliyor. Fakat bu izin bebeğin doğduğu gün başlıyor.

Ülkemizde anneler için verilen doğum izni babalar için de doğum olduğu günden itibaren belirli süreyle veriliyor. Bu izin babaların maaşından düşülmüyor. Bir nevi ücretli izin olarak geçiyor. Ayrıca evlat edinen babalara da az da olsan belirli gün sayısıyla izinler veriliyor.

BABALIK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

Anneler doğum yaptığı takdirde:

Babalara doğumdan itibaren 5 günlük izin veriliyor.
İş kanunda belirtilen yasaya göre memur ve işçiler arasında bu izin günü farklılık gösteriyor.
Farklılık olarak doğum izni 5-10 gün arasında değişiyor.
Babanın anneye yardımcı olması için ve yeni doğan bebekle vakit geçirmesi için veriliyor.
Evlat edinilmesi durumundaysa:

Babalık izin süresi 3 güne düşüyor.
Evlat edinilen çocuk 3 yaşını geçmediyse eşlerden birine çocuğun teslim edilmesi tarihinden itibaren sekiz haftalık analık izni kullandırılıyor.

BABALIK İZNİNİN SİGORTA KOLLARINA GÖRE FARKLILIĞI

Emekli Sandığı bünyesinde ve SGK kapsamında olan babalar için izin süreleri farklılık gösterebiliyor. Emekli Sandığı'na bağlı çalışanlar için:

657 sayılı devlet memurları kanununa göre babalar, 10 günlük babalık izni hakkına sahiptir.
SGK kapsamında çalışanlar için:

4857 sayılı kanuna göre ücretli izin süresi 5 gündür.

BABALIK İZNİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Babalık izni annelik izninden farklı olarak doğum öncesinde kullanılamıyor. Doğumdan itibaren kullanılmaya başlanıyor. Bazı ülkelerde ayları bulurken bazı ülkelerde birkaç günle sınırlandırılıyor.
Kanuna göre doğum izninde ‘iş günü’ tanımı yer almıyor. Yani doğum izniniz cumartesi ya da pazar gününü kapsıyorsa 2 gün doğum izninden eksiliyor. Örneğin çarşamba günü doğum izniniz başlarsa pazar günü sonra eriyor.
Babalık izin başvuruları için çalıştığınız iş yerine dilekçe yazmanız yeterli oluyor. Dilekçede annenin doğum yapacağı tarih, izin talep eden babanın adı soyadı ve imzası bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
çünkü işçi anneler anne değil, çünkü babalar işçi ise baba değil ...
DEVLET MEMURLARI BİRDE AĞLIYORLAR YA DEVLETİN TÜM İMKANLARINDAN NORMAL ÇALIŞANLARA NAZARAN DAHA KIYAKLAR İMKANLARI DAHA FAZLA AMA SİZLER AMELE GRUBU SGK LI ÇALIŞANLAR DEVLETE HEM PARA KAZANDIRIYORUM VE TÜM HAKSIZLIĞA BİZ UĞRUYORUZ PATRONUMUZ BU SENE TÜM RESMİ BAYRAMLARDA ÇALIŞTIRDI VE ÇALIŞTIRMAYADA DEVAM EDECEK KARŞILIĞI OLAN MESAİ VERECEK Mİ HAYIR SGK YA BİLDİRECEK Mİ HAYIR KAYBEDEN KİM OLACAK BAŞTA BİZ ÇALIŞANLAR 2 DEVLET KASASI KAZANAN KİM OLACAK PATRON SGK DENETİMLERİNİ SIKLAŞTIRMALI HABERSİZ FİRMALARA GİRMELİ GÖZLEMLEMELİ YAPILAN HAKSIZLIĞA ŞAHİT OLMALI ÇALIŞAN KORKUSUNDAN SUSAR
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer Haberler