Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıkladı! 4 tapu belgesi e-Devlet'ten alınabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı belgelerini vatandaşların e-Devlet üzerinden alabilmesi için harekete geçti. 4 tapu uygulaması önümüzdeki yılın ilk yarısında aktif olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıkladı! 4 tapu belgesi e-Devlet'ten alınabilecek

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı programı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4 tapu belgesinin e-Devlet üzerinden alınabilmesi için harekete geçti. 4 tapu işlem belgesinin elektronik ortama dâhil edilmesi ile ilgili çalışma başlatıldı. “Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı” önümüzdeki yılın ilk yarısında artık tapu müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üzerinden alınabilecek.

Tapu senedi tapu müdürlüklerine başvurularak alınabilmekte iken, artık tapu müdürlüklerine başvuruda bulunmadan e-Devlet üzerinden alabilecek. Bir diğer e-Devlet’e dâhil edilecek olan belge ise ipotek belgesi olacak. Taşınmaz üzerinde ipotek hakkı bulunması halinde verilen ipotek belgesi de e-Devlet üzerinden alınabilecek. Hisseli taşınmazlarda tapu kaydı talep eden hissedarın taşınmaz üzerindeki hisse oranını gösteren tapu kaydı belgesi ile taşınmazın tapu sicilindeki maliklerinin tamamını gösteren tapu kaydı belgesine de vatandaşlar e-Devlet üzerinden ulaşabilecek. Mevcut 4 belge resmi geçerlilikleri olabilmesi için şu an tapu müdürlüklerinden alınıyor.

KAYNAK:İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Tapu dairesinde daha çok şeyin güncellenmesi gerekiyor. E-imzalı veraset ilamını bile kabul etmiyorlar illa ıslak mühürlü olacakmış e-imzanın ne anlamı kaldı o zaman inkallerin artık ölen kişinin varislerine otomatik olarak yapılması gerekiyor. Nüfus dairesi ve vergi dairesiyle entegrasyon yapılması gerekiyor.
tapu müdürlüğünü komple kapatın rüşvetin döndüğü en çok yerlerden biridir tapu kadastro
kentsel dönüşüm tebliğ evrak posta gelmiyor, çevre şehircilik tapuya oda postaya bekle 2ay gelirse birde laf yiyoruz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler