CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 3600 ek gösterge çıksa en az 100 bin öğretmen emekli olur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şu anda '3600 ek gösterge çıkacak' diye emekliliğini doldurduğu halde emekli olmayan çok sayıda öğretmen var." dedi.

CHP'den yapılan açıklamaya göre Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla iki ayrı video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

İlk olarak 19 farklı ilde görev yapan öğretmenlerle daha sonra da atanamayan öğretmenlerle görüşen Kılıçdaroğlu, sorun ve talepleri dinledi, çözüm önerilerini anlattı.

Eğitimin sorunlar yumağı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, önceliğin atama bekleyen öğretmenlerin bekledikleri 60 bin kişilik kadronun doldurulması olduğunu, bu konuda üzerlerine düşen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, 3600 ek göstergenin çıkması halinde en az 100 bin öğretmenin emekli olacağına işaret ederek, "Şu anda '3600 ek gösterge çıkacak' diye emekliliğini doldurduğu halde emekli olmayan çok sayıda öğretmen var." ifadesini kullandı.

Bu öğretmenlerin sözü verilen 3600 ek göstergeyi aldıktan sonra emekli olmayı istediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, çalışırken alınan ücret ile emekli olunduktan sonra alınan ücretin yüzde 50 azaldığını vurguladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Milli Eğitim Bakanlığı eğer imkanı olsa zaten 60 bin kişi de 70 bin kişi de derhal kadrolu öğretmen alır. O zaman soru şu; Milli Eğitim Bakanlığının önündeki engel nerede? Milli Eğitim Bakanlığının önündeki engel Hazine ve Maliye Bakanlığı, çünkü kadrolar oradan tahsis ediliyor. Kadrolar tahsis edildikten sonra ilgili bakanlıklar bu kadroları kullanabiliyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı mali olarak çok zor durumda olduğu için bu kadroları vermiyor. Daha düşük ücretlerle ücretli öğretmen veya sözleşmeli öğretmen gibi normalde bir okulda olmaması gereken aynı dersi veren öğretmenler arasında farklı ücret, farklı standart olmaması lazım."

'TASARRUF OLSUN DİYE BU ATAMALAR ŞİMDİLİK YAPILMIYOR'

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 5 temel sorunu bulunduğunu, bunlardan birisinin de eğitim olduğunu dile getirdi.

Eğitim sorununu çözemeyen bir ülkenin büyüme, kalkınma, kültür dünyasını, sanat dünyasını zenginleştirme şansı olmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılması ve öğretmenin bütün emeğini çocuklara harcaması gerektiğine değindi.

Kılıçdaroğlu, "Eğer öğretmeni bir sorunlar yumağı içine koyarsanız öğretmen kendi sorunlarını mı çözecek çocuklara eğitim mi verecek?" sorusunu yöneltti.

Başlangıçta 60 bin kişilik kadroya öğretmen atanacağının söylendiğini ancak Kovid-19 nedeniyle atamanın yapılamayacağının açıklandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Yani okullar kapalı şimdi, öğretmenlerin atamasını yaparsak okula gitmedikleri halde bunlar aylık alacaklar. Dolayısıyla tasarruf olsun diye bu atamalar şimdilik yapılmıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitimden tasarruf olmaz. Çünkü çocuktan tasarruf olmaz." diyen Kılıçdaroğlu, yaşam boyu eğitim kavramının dünyada bütün toplumların gündemini işgal ettiğinin altını çizdi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
EY KILIÇTAROĞLU BİR ŞEY BİLDİĞİN YOK.BU 3600 MESELESİ TÜM MEMURLAR İÇİN UYGULANIRSA 2 MİLYON KİŞİ EMEKLİ OLUR. BU 3600 NEDEN? ÖNEMLİ BİLİYORMUSUN? ŞU HALİYLE BİR DEVLET MEMURU EMEKLİ OLSA MAAŞI YARI YARIYA DÜŞÜYOR.BUNUN İÇİN KİMSE EMEKLİ OLMUYOR.İŞÇİLER ÇALIŞIRKEN DİYELİM Kİ 7 BİN TL ALIYORSA EMEKLİ OLDUĞU ZAMANDA AYNI MAAŞI ALIYOR.İŞTE MESELE BU.MEMURDA EMEKLİ OLDUĞU ZAMAN ÇALIŞTIĞI MAAŞ KADAR EMEKLİ OLDUĞUNDA ALABİLSE SORUN KALMAYACAK.3600 TÜM MEMURLARA ÇIKARSA ENAZ 2 MİLYON KİŞİ KESİN EMEKLİ OLUR.ALIN SİZE İSTİHDAM..
işçi gibi çalış sonra konuş milletin anası ağlıyor özel sektörde vergi manyağı oluyor siz hayatınız bedava gözünüz doysun be
@dewil18 benim kimsenin aldığı maaşta gözüm yok ihtiyacımda yok.Maaş meselesi asgari ücretlisi, emeklisi, işçisi memuru her çalışan için adaletli olmalı.İşçi deyince her işçi kömür işçisi, yollarda asfalt işçisi değil masa başında rahat rahat oturan işçilerde var.Olmayın keser gibi hep bana bana.Ben herkes için istiyorum bir sana bir ona.Anladın..
eyt ne oldu kardeşim
bunu kaynagi kim gine bizim milet calişacak bazıları yatacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler