Destek ve işsizlik sigortası ödemeleri 6 Nisan'da başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerinin, PTT çalışanları tarafından vatandaşlara konutlarında teslim edileceğini, ödemelerin 6 Nisan'dan itibaren başlayacağını bildirdi.

Destek ve işsizlik sigortası ödemeleri 6 Nisan'da başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla birçok önlem alındığını anımsattı.

'ÖDEME 5 GÜNLÜK BİR TAKVİMDE YAPILACAK'

Salgının vatandaşlar üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı'nın yürürlüğe konulduğunu belirten Karaismailoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde 1 Nisan'dan itibaren söz konusu paket kapsamında ilk etapta 2 milyon 111 bin haneye PTT aracılığıyla 1000 liralık ödemenin 5 günlük bir takvimde yapılacağını bildirdi.

Ancak yaşanan dönemin özelliği kapsamında vatandaşların sağlık güvenliklerini riske atılmaması yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları üzerine değerlendirme yapıldığını anlatan Karaismailoğlu, ödemeler sırasında oluşan yoğunluğun vatandaşların sağlık güvenliğini riske atacağını gördüklerini ve bu kapsamda İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yeni bir karara varıldığını söyledi.

Karaismailoğlu, vatandaşların sağlık güvenliği amacıyla PTT şubelerinde bahse konu ödemelerin yapılmamasına karar verildiğini dile getirerek, "Hak sahiplerine yapılacak sosyal yardım ödemeleri, dün itibarıyla PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla kararlaştırılan 5 gün içinde vatandaşlarımızın kendi ikametlerinde yapılmaya başlandı." diye konuştu.

'İŞSİZLİK SİGORTASI ÖDEMELERİ 6 NİSAN'DA BAŞLAYACAK'

İşsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerinin de PTT ile İŞKUR arasında imzalanan protokol kapsamında PTT iş yerlerinde ödendiğini ifade eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Söz konusu ödemeler de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, ilk etapta 600 bin vatandaşa 6 Nisan'dan itibaren evlerinde teslim edilecek. Bu süreçte vatandaşlarımıza PTT iş yerlerinden, PTT ATM'lerinden ve kamu banka ATM'lerinden ödeme yapılmayacak."

Karaismailoğlu, PTT şubeleri önündeki kuyrukların tamamen bitirileceğine dikkati çekerek, söz konusu tedbirlerin vatandaşların sağlığı için alındığını kaydetti.

Vatandaşların da tedbiri elden bırakmamasını isteyen Karaismailoğlu, "Bizim onları düşündüğümüz kadar onlar da kendilerini ve sevdiklerini düşünmeli." dedi.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
teşekkürler..maaşlar, promosyonlar, ikramiyeler, yardımlar , yağmur gibi yağıyor...hala aç gözlülük yapıp daha da isteyen varsa nokta , nokta , nokta ,,,
İşsizlik maaşı zaten her işçiden kesiliyor, Ömür boyu alamayanlar var onların parası fonda kalıyor, promosyona gelince bankalar emekli maaşından verdiği paranın elli katını zaten kazanıyor. Yardıma gelince sen iyi götürdün herhalde ki borazanlık yapıyorsun ..
ayküsünü merak etmiyor degilim. !
sen onu git çekenlere sor
maaşlar demişsin kapsam dışında kalan binlerce insan var promosyon ikramiye emeklilere veriyor işsizlik zaten onları çok etkilemedi sigortasız veyahut yeni işe girmiş binlerce insan ne yapsın da .... diyebiliyorsun
@akdenizli.2 aykusu oldugundan bıle şuphelıyım
Sayın Bakanım şu 'Kısa Çalışma Ödeneği'ni şöyle yapsanız daha iyi olmaz mı? İşin içine 450 günü hiç karıştırmadan, Devletin bu kararı aldığı tarihte bu karara tabi olan iş yerlerinde Resmi olarak (SGK'lı olarak) 1 gün bile çalışmışsa bu ödenekten yararlanır şeklinde olsa daha iyi olmaz mı? Öbür türlü daha işe yeni girmiş çoğu kişi bu ödenekten yararlanamıyor. Saygılarımla.
çok haklısın ben 3 çocuk sahibiyim sigortam yok de ne yapacam şimdi gelirinde yok ya adam vuracak yada hırsızlık yapacam Ece ekmek goturmezsem 3 çocuğum var hani hak hani yardim
bekle ki alasın.belki adam o işsizlik parasını bekliyordu biran önce almak istiyordu ihtiyaçları vardı ne olacak şimdi.getirirlerse alacak artık.paranın yolunu gözleyecek yani.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler