FİNANS

Dolar kuru 2.68 seyiyesini koruyor

Dün saat 16:55'te 2.6767/2.6775 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 09:14'te 2.6687/2.6704 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kuru ile ilgili anlık gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Dolar kuru 2.68 seyiyesini koruyor

Dolar kuru güne nasıl başladı? AYunanistan'a ilişkin gelişmelerin takip edildiği dolar/TL devam eden koalisyon hükümetinin kısa vadede kurulacağı beklentisinin de desteği ile genel seçimler öncesine denk gelen 5 Haziran'dan bu yana ilk kez 2.66'nın altını test eti. Piyasalar genel olarak Yunanistan'ın borç krizinin çözümüne ilişkin bugün netleşmesi beklenen adımları izliyor. Öte yandan bir koalisyon hükümetinin kurulacağı beklentisinin fiyatlanmaya devam ettiği, genel olarak olumlu bir havanın hakim olduğu dolar/TL'de tersi bir haber gelene kadar da gevşemenin devam etmesi bekleniyor. Bu sabah 2.6687/2.6704 seviyesinde olan dolar/TL, 2.6550'ye kadar geriledi.

Dün saat 16:55'te 2.6767/2.6775 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 09:14'te 2.6687/2.6704 seviyesinden işlem görüyor. Dün aynı saatte 2.8356/2.8366 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 2.8311/2.8329, 2.9944/2.9960 seviyesindeki euro/TL ise 2.9926/2.9939 seviyesindeydi. Seçim öncesi 2.66'lı seviyelerde bulunan dolar/TL, seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test etmiş, koalisyonun hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği beklentisi ve Fed açıklamalarıyla ile de geçen haftayı 2.70'in altında tamamlamıştı.

Yunanistan'daki gelişmeler kritik

Piyasaların Yunanistan'daki gelişmelere odaklandığını ve artık kesin sonuçları görmek istediğini kaydeden analistler, bu nedenle de yoğun haber akışına çok aşırı tepki verilmediğini belirtiyor. Bu çerçevede dolar/TL de dün dar bir bantta hareket etti.

Yunanistan'dan gelecek haberler ve ABD verilerinin önemli olduğunu, dolar/TL'deki hareketin hali hazırda tümüyle yurtdışına endeksli olduğunu söyleyen ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Dolar/TL'de belirsizlik devam ettiğinden destek seviyeleri kırılamıyor, yeni haber gelmedikçe 2.66 seviyesinin altına inmek zor görünüyor. Ancak genel olarak dolar/TL'de pozitif bir hava var, koalisyon olasılığının artmasıyla birlikte yurt içi tahvil piyasasında da ılımlı seyir görülüyor. Hem kur hem tahvil tarafında yatay bant aralığında hareket bekliyorum. Bugünün öne çıkan iki gündem maddesi, ABD Mayıs ayı kişisel harcamalar verisi ve Eurogroup toplantısı" dedi ve şöyle devam etti:

"Kişisel harcamalar verisinin beklentinin üzerinde gelmesi, 'veriye bağımlı' hareket edeceğini belirten Fed'in Eylül'de faiz artırımına gideceği düşüncesine destek verecektir. Böyle bir durumda dolar destek bulurken, ABD tahvillerinde satış görülmesi beklenebilir. Bu durum dolar/TL'de de yukarı hareketi tetikleyebilir. Eurogroup tarafından olumlu bir haber gelmesi ise euronun destek bulmasını sağlayacaktır, ancak henüz uzlaşılmadığı yönünde haberlerin gelmesi halinde ise piyasadaki 'bekle-gör' havası korunabilir."

Salı gününe kadar anlaşmazsa temerrüde düşecek

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 15:30'da ABD işsizlik maaş başvuruları, ABD çekirdek PCE ve ABD kişisel gelirler verileri açıklanacak. Yunanistan'ın alacaklılarını temsil eden kreditörler, Atina'nın mali yardım almak için sunduğu vergi ve ekonomik reform tasarılarında baştan aşağı değişiklik isteyerek, uzun süredir sonuç alınamayan mali yardım müzakerelerinde belirsizliğin tekrar artmasına yol açtı. Yunanistan gelecek hafta Salı gününe kadar mali yardım alamazsa Uluslararası Para Fonu'na (IMF) borçlarını ödeyemeyerek temerrüde düşecek. Koalisyon görüşmeleri yakından izleniyor.

Piyasaların odağındaki bir diğer konu olan siyaset tarafında ise 7 Haziran seçimlerinde seçilen milletvekillerinin dün TBMM'de yemin etmesinin ardından şimdi TBMM'de Meclis Başkanlığı seçimi süreci yaşanıyor. Gelecek hafta Meclis Başkanı seçiminin yapılmasının ardından Erdoğan'ın yeni hükümeti kurma konusunda gerekli olan görevlendirmeyi yapması bekleniyor. Partilerin Meclis başkanlığı için aralarında yapacakları pazarlıklar ve varacakları olası uzlaşmaların, koalisyon görüşmelerine dair işaret vermesi bekleniyor. TBMM Genel Kurulu'nda gelecek hafta yapılacak Meclis Başkanlığı için CHP'den Deniz Baykal, MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'den Dengir Mir Mehmet Fırat'ın adaylığı açıklanırken, AK Parti'nin aday belirlemeye yönelik değerlendirmeleri sürüyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler