Dünya Bankası'ndan korkutan rapor! Koronavirüs 150 milyona yakın insanı aşırı yoksulluğa sürükleyebilir

Dünya Bankasının yeni raporu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının 2021'e kadar 150 milyona yakın insanı aşırı yoksulluğa sürükleyebileceğini ortaya koydu. Bankanın yeni raporunda, küresel çapta aşırı yoksulluğun 20 yılı aşkın bir süredir ilk kez bu yıl artmasının beklendiğine işaret edildi. Raporda, Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl 88 milyon ila 115 milyon insanın aşırı yoksulluğa sürükleneceği, bu sayının 2021'e kadar 150 milyona yükseleceği tahmin edildi.

Dünya Bankası'ndan korkutan rapor! Koronavirüs 150 milyona yakın insanı aşırı yoksulluğa sürükleyebilir

Banka, 2 yılda bir yayımlanan Yoksulluk ve Paylaşılan Refah Raporu'nun 2020 sayısını "Şansın tersine dönmesi" başlığıyla yayımlandı.

Raporda, küresel çapta aşırı yoksulluğun 20 yılı aşkın bir süredir ilk kez 2020'de artmasının beklendiğine dikkati çekildi.

Kovid-19 salgınının bu yıl 88 milyon ila 115 milyon insanı aşırı yoksulluğu sürükleyeceğinin tahmin edildiği raporda, ekonomik daralmanın ciddiyetine bağlı olarak bu sayının 2021'e kadar toplam 150 milyona yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

KÜRESEL YOKSULLUK ORANI 2030'A KADAR YÜZDE 7'Yİ BULABİLİR

Raporda, aşırı yoksulluk günde 1,9 dolardan az parayla yaşamak olarak tanımlanırken, bunun 2020'de dünya nüfusunun yüzde 9,1'i ila yüzde 9,4'ünü etkilemesinin muhtemel olduğu aktarıldı.

Bankanın raporunda, Kovid-19 salgınından önce yoksulluk oranının bu yıl yüzde 7,9'a düşmesinin beklendiği hatırlatıldı.

Yeni yoksulların çoğunun halihazırda yüksek yoksulluk oranlarına sahip ülkelerde olacağının belirtildiği raporda, bazı orta gelirli ülkelerin önemli sayıda insanın, aşırı yoksulluk sınırının altına düştüğünü göreceği ifade edildi.

Raporda, yeni yoksulların yaklaşık yüzde 82'sinin orta gelirli ülkelerde olmasının beklendiğine işaret edilerek, 2030'a kadar küresek yoksulluk oranının ise yaklaşık yüzde 7 olabileceği kaydedildi.

ÜLKELERİN FARKLI BİR EKONOMİYE HAZIRLANMASI GEREKECEK

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Pandemi ve küresel resesyon, dünya nüfusunun yüzde 1,4'ünden fazlasının aşırı yoksulluğa düşmesine neden olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkelerin Kovid-19 sonrası farklı bir ekonomiye hazırlanmalarının gerekeceğini belirten Malpass, Dünya Bankası Grubunun gelişmekte olan ülkelerin büyümelerine devam etmelerine, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir toparlanmaya yönelik çalışırken, Kovid-19'un sağlık, sosyal ve ekonomik etkilerine yanıt vermelerine yardımcı olacağını ifade etti.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
@ali_feyzal_1900 Ülkemizde insanlar, yoksulum yoksulum diye şikayet ediyor ama yoksulum diyenin bile hiç yoktan birkaç gecekondusu var, eski bir Renault Toros'u, Tofaş Şahin'i var. Nasıl yoksulluk anlamadım doğrusu. Onları bulamayan daha alttaki insanlar da vardır bir yerlerde. Ama sesi daha fazla çıkan bir şeyleri bulanlar, yani aşırı fakir olanlar değil de ortadirek tanımına münhasır olanların daha fazla sesi çıkıyor nedense. Adamın elli tane akrabası var, istediklerini alamıyor diye fakirim diyor mesela. Akraba, çevre gücün bile yeter ayakta kalmasına halbuki, hep edebiyat, demagoji!
Sen simdi her gün tv lerde sesi çıkan YÜZÜKlerin efendisine ne demek istiyorsun :D
50 milyonu türkiyeden desek...
2021 i beklemeye gerek yok yoksul olmak için Turkiye de seneyi kapatmadan bittik zaten hayaldi gerçek oldu Akp...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler