Elektrik ve doğal gaz faturalarına afet ertelemesinde gecikme maliyetini Bakanlık karşılayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, umumi hayatı etkileyen afetler nedeniyle afet yaşanılan yerlerde elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin tahakkuk ve tahsilatının ertelenmesine ilişkin esasları belirledi.

 Elektrik ve doğal gaz faturalarına afet ertelemesinde gecikme maliyetini Bakanlık karşılayacak

Bakanlığın, Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedelleri Tahakkuk ve Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, afetler nedeniyle en fazla 1 yıla kadar ertelenmesine karar verilen elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin tahakkuk ve tahsilatına yönelik, söz konusu ertelemeden kaynaklanan anapara haricindeki tüketicilerden tahsil edilmeyen bedellere ilişkin finansman maliyeti gecikme zammı tutarını geçmemek üzere Bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Ertelemeye yönelik kapsam, süre ve ertelemeden dolayı şirketlerin katlanacağı finansman maliyetine ilişkin analizler Bakanlık tarafından hazırlanarak Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşüne sunulacak.

Bu çerçevede, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Bakanlık tarafından bildirilen finansman maliyetine yönelik uygulama esaslarını şirketlere tebliğ edecek.

Şirketler, tüketim bedellerinin tahakkuk ve tahsilatının ertelenmesi dolayısıyla önceki ay içerisinde katlandıkları finansman maliyetini, takip eden ayın ilk 5 iş günü içerisinde EPDK'ye iletecek.

Finansman maliyetleri, ilgili döneme ait gecikme zammı tutarını geçemeyecek.

İlgili aya ait finansman maliyetleri, şirketin başvurusundan itibaren 7 iş günü içerisinde EPDK tarafından hesaplanarak ilgili şirketin banka hesap bilgileriyle birlikte Bakanlığa gönderilecek. Bakanlık, finansman maliyeti tutarlarını EPDK tarafından yapılan bildirimi müteakip 5 iş gününde ilgili şirketlerin hesabına aktaracak.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
yahu okuma bedeli nedir Allah aşkına.kurumun işe aldığı elemanın parasını bizde alıyorlar. nasıl bir millet olduk.kimsenin sesi çıkmıyor.yazıklar olsun
bakanlık illa bişiy yapacaksa kayıp kaçak bedeli altında hırsızın çaldığını bile bize maletmeyi bıraksın.melekette namuslu olmak en büyük ahmaklık olmuş sayenizde. kalkmışsınız keyif bağışlar gibi güya iş yapıyorsunuz birde. utanmazlar. hakkım haram zıkkım olsun. hem çalana hem şerefli olduğumuz için bizi aptal yerine koyup parasını bizden alan devlet yetkilililerine..hepsinin hesabını ahirette sizden alacağız. şimdilik külhanbeyi sizsiniz. yiyin, için semirin. Allah var gam yok elbet hesabı sorulacak fitil fitil sizden...
tüm ülkede 3 aydır umumi afet vardı yalandan göz boyamak için açıklama yapmasınlar onu açıklasınlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler