Elektronik ticarette güven damgasına ilişkin 'fahiş fiyat' düzenleme

Ticaret Bakanlığının Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 Elektronik ticarette güven damgasına ilişkin 'fahiş fiyat' düzenleme

Değişiklikle, güven damgası almak isteyen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılarının asgari olarak uyması gereken standartlar düzenlendi.

Buna göre, söz konusu hizmet sağlayıcılar, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a yeni eklenen "Fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu"na ilişkin madde ve bu maddeye dayanılarak hazırlanan ikincil düzenlemeler ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlayacak.

Kanundaki söz konusu madde, bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılmasını ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulmasını yasaklıyor.

Tebliğle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyum amaçlı bazı düzenlemeler de yapıldı.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
fahişin ölçüleri nedir? hangi sektörde yüzde kaçtır?
devlete indirsin fiyatları biraz toki taksidini 1450 ödüyodum 6 ay içinde 1650 oldu bukadar olmaz
Lan araba fiyatları uçtu gidiyor buna bağlı birçok şey zamlanmaya başladı. Buna ne zaman bir çözüm getireceksiniz. Yazık ya yazık.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler