Emlakçılar 'fahiş fiyat' isteyenin evini satmayacak

Bursa'nın İnegöl ilçesinde emlakçılar, kamu bankalarının normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için açıkladığı "konut kredisi" destek paketini fırsat bilip fahiş fiyat isteyenlerin mülklerini satmamaya karar verdi.

 Emlakçılar 'fahiş fiyat' isteyenin evini satmayacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede normalleşme sürecinde ikinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacağının duyurulması emlak piyasasını hareketlendirdi.

Nüfusu 300 bine yaklaşan ilçede bu konuda mağduriyet yaşanmasının önüne geçmek isteyen İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği, konutlarının değerini fazla göstererek satmaya çalışanların piyasayı olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla tedbir aldı.

Derneğin yönetim kurulu toplantısında imzalanarak 86 üyeye ulaştırılan metinde, "Derneğimiz olarak hem alıcı hem de satıcı müşterilerimizin zarara uğratılmaması ve her zaman adaletten yana olduğumuzu düşünerek değerinden fahiş fiyat artışı gösterilen mülklerde öncelikle müşterilerimizi uyarıp ardından hala artış yapılmasını isteyen müşterilerin mülklerinin satılmaması kararı alınmıştır." ifadesine yer verildi.

Dernek Başkanı Melih Uçaravcı, AA muhabirine, devlet tarafından salgın süreciyle ilgili destek paketlerinin hayata geçirilmesinin ardından emlakçılar olarak müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi.

Bu süreçte arada oluşan farkı kendi menfaatlerine kazanca çevirmeye çalışanlar olduğunu vurgulayan Uçaravcı, "Biz de derneğimizin yönetim kurulu ile oturduk ve bazı kararlar aldık. Bu tip fırsatçılara fırsat verilmemesi gerektiğini düşündük. Fahiş fiyat artışı gösteren mülk sahiplerinin mülklerini satmıyoruz." dedi.

'HERKESİN BİRLİK OLMASI GEREKTİĞİNİ SALGIN SÜRECİ ÖĞRETTİ'

Uçaravcı, 4-5 aydır ciddi anlamda ekonomik durgunluk içinde olduklarını, normalleşme sürecinin başlamasıyla meslektaşlarının çalışıp nakit akışını sağlaması gerektiğini aktararak, şöyle konuştu:

"İnegöl'deki emlakçılar olarak sağ olsunlar biz bu konuda müteahhitlerimizden de destek aldık. Onlar da hiçbir şekilde fiyat artışı yapmadılar. Yani tek yürek olup bu konuya bir çözüm bulduk fakat ikinci el konut satışında, özellikle yatırım amacıyla ev almış bazı mülk sahipleri, bankalarla aradaki farkların kendilerine verilmesini istiyor ama onlara müsaade etmiyoruz."

Kovid-19 sürecinin çok zor geçtiğini, bu süreçte Türk milletinin birlik ve beraberlik örneği sergilediğini anlatan Uçaravcı, "Biz burada birlik olmazsak, yarın öbür gün hastalığı hep beraber tekrar yaşayabiliriz. Yani bundan sonra ülkemizde herkesin birlik olması gerektiğini salgın süreci bizlere öğretti. Biz de bugün devletimizin bize sunduğu bu olanakla insanlara kesinlikle fahiş fiyat artırımı yapmamaları gerektiğini elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
onu teklif eden emlakçı var şu kadar fazlaya satarız parayı paylaşırız diye onlar nolacak
Emlakçının ev satışına katkısı ne ki? Deynekçi bunlar. Evi alacak olan ilandan ulaşıyor zaten.
Şu anda ev alanın aklına şaşarım
@carlosizmirli carlos sen bu işleri kolay sanıyorsun bi dene bakalım yapabilecekmisin
@carlosizmirli 1 hafta emlakçılık yap ondan sonra gene konuşalım bu konuyu,bugün tam 126 telefon görüşmesi,17 vatsap yazışması,yapmışım,bilmediğiniz o kadar sorunla boğuşuyoruz ki inanamazsınız,tavsiyem ön yargılı olmamanız ve herkesi de aynı kefeye koymamanız,iyi akşamlar
@carlosizmirli zor olan kısmı ne eline anahtarı al eve gir ne yani
Bunun emlakçılarin değil devletin resmi makamlarinin konuya el atarak düzeltmesi gerektiğini evin gerçek değer hesaplamasinin çok zor olmadığıni millete dairenin fiyatını %30 arttirarak piyasada speklasyon yapan sattığı daireleri malum sitede hala yüksek fiyata çekerek piyasayı etkileyen bunu tc kimlik numarasi ve malum site verilerini direkt bakanliga bağlayarak kimin ne sattığını takip ederek ceza işlemleri uygulamasına derhal geçilmeli aksi halde bu piyasada ne ev alan olur ne araç alan olur ikiside suan speklasyoncularin yüzünden bu halde piyasa bunun için tikaniyor
Halen sen ev alım satım ile piyasa açılacak diye düşünen birisi isen bu ülke düzelmez.
almazsın olur biter satmamaya karar vermekte nedir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler