Enerji Bakanı açıkladı! Elektrikte yeni tarife yolda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılar için bir tarife üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Şu anda TBMM'nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalışılıyor. Meclisimizin takvimine göre süreç tamamlanacak. Sonrasında EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Böylece isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek." dedi.

Enerji Bakanı açıkladı! Elektrikte yeni tarife yolda

Dönmez, Türkiye Jeotermal Kongresi'nde elektrikte kurulu güç içinde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının artırılması için yatırımların devam ettiğini söyledi.

"Mottomuz daha çok yerli, daha çok yenilenebilir, hedefimiz ise bağımsız enerji, güçlü Türkiye" diyen Dönmez, geçen yıl sonu itibarıyla elektrikte kurulu gücün 91 bin 300 megavata yükseldiğini, üretimin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını anımsattı.

Dönmez, yenilenebilir enerjide kurulu gücün 44 bin 767 megavata ulaştığını ve bu miktarın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmalarıyla daha da artacağını ifade etti.

JEOTERMALDE HEDEF DÜNYA LİDERİ OLMAK

Bakan Dönmez, jeotermalde kurulu gücün 2000'li yılların başında sadece 15 megavat olduğunu ve geçen yıl sonu itibarıyla bunun 1525 megavata yükseldiğini bildirdi.

Türkiye'nin jeotermalde kurulu güçte Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldiğini anlatan Dönmez, "Şimdi hedefimiz daha yüksek. Jeotermal kaynaklı kurulu güçte dünyada birinci olacak ve Avrupa ile de farkı giderek açacağız. Halen ön lisans aşamasında olan projelerimiz var. Bunları da dikkate aldığımızda jeotermalde kurulu gücümüzü yakın bir zamanda 2 bin megavatlara seviyesine yükselteceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Dönmez, jeotermal enerjinin sadece elektrik üretiminde değil aynı zamanda tarımda, seracılıkta ve turizmde de kullanıldığını anımsatarak, "2000'li yılların başında 500 dönümlük sera ısıtması jeotermalle gerçekleştirilirken bugün bu sayı yaklaşık 4 bin 300 dönüme yükseldi. Turizmde de yaklaşık 18,5 milyon insanın faydalandığı 400 otel ve kaplıcanın kullandığı termal suyun enerjisini de jeotermalden karşılıyoruz. Toplam jeotermal ısı potansiyelimizi göz önüne aldığımızda toplamda 1 milyonun üzerinde yatak kapasiteli termal tesisleri hayata geçirebilecek imkanımız var." diye konuştu.

Bu yılın sonuna kadar işletmeye giren ve YEKDEM'e dahil olan lisanslı jeotermal santrallerine destek olmaya devam edeceklerini aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

"Biz her zaman yerli ve yenilenebilir enerjiden yana olduk. Rotamızı, hedeflerimizi ve politikalarımızı bu felsefeyle belirledik. Sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklı enerji üretimini değil, aynı zamanda kullanımını da yaygınlaştıracağız. Bu amaçla isteyen tüketiciler için yenilenebilir enerji tarifesi üzerinde çalışıldığını daha önce söylemiştik. Bu tarifeyle, sadece yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılara bu fırsatı vereceğiz. Tarife ile ilgili çalışmalar sürüyor. Şu anda TBMM'nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalışılıyor. Meclisimizin takvimine göre süreç tamamlanacak. Sonrasında EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Böylece isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek. Arzu eden abonelere de yeşil enerjiyi kullandıklarına dair bir sertifika vermeyi planlıyoruz."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 73 yorum
SAYIN BAKAN HARBİDEN BU FATURALAR BELİMİZİ BÜKÜYOR.MAAŞ KİRA VE FATURALARA. GIDAYA KURUŞ KALMIYOR.BÖYLE GİDERSE ASIL FATURA SİZE ÇIKACAK
daha o faturayı kesmemeye niyeti olanlara acımıyorum boşuna ağlamayın sizi kandırmayı adamlar biliyor sizde kanmak için zaten gönüllüsünüz.
@realitee Hiç meraklanmayın, zamlara devam; Seçim meydanlarında, 500 grlık çay atsınlar, çocuk oyuncakları, çiçekler atsınlar, iradesini vermeye o kadar çok insan varki, hepsi ÇOK YAŞA PADİŞAHIM diyor.
bir ayda 700 tl elektrik faturası geliyor... ALLAH sizleri bildiği gibi yapsın... allah'a havale ediyorum.... asgari ücretle nasıl geçineceğiz.... vallahi diyecek söz bulamıyorum...
elektrik sobası mı yakıyon emmi
sende hayırdır ya ne isletiyosun öyle
sizde normal olmayan bı tüketim söz konusu iş yerimi veya ne bileyim elektrikli soba felan kullanıyorsunuz galiba
@ersin801 atma şakir bizede lazım.
350 doğalgaz 140 tl elektirik atma şakir felan da olan bu.sen mağarada odun sobasıyla yaşıyon galiba
@0101_55 evde elektrık sobası yakta ozaman görelim .yaşayan bilir burdan senin gibi sallayan degil
@yumosay sen beynini yakıyorsun sanırım kardes .gercek hayattan okadar uzaksın demekki. yada zenginsin yada ak trolsun yada gercekten aklından sorunun vardır
@ersin801 dogalgazi sobasi yoktur nerden biliyosun
ne yapiyon hacı, bitcoin mi cikariyosun, yalancı değilsen eğer yan komşu senden kullaniyor
Kaynak bitmiş, israfa ve şatafata can dayanamamıştır.Bu tarifeler nasıl daha çok alabiliriz düşüncesinin kamufle halidir. Yeni kazıklara hazırlanın. Nasıl ki tüm dünyada akaryakıt ve doğalgaz fiyatları hızla düşerken bizde katmerli zam geliyorsa bu da başka bir versiyon.....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler