FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Engelli maaşı ne kadar, kaç TL oldu? Temmuz 2023 zamlı engelli aylığı ne zaman yatacak? Bakan Göktaş açıkladı

Yaşlı ve engelli aylığı ne kadar oldu sorusunun yanıtı merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş zamlı yaşlı engelli aylığına ilişkin açıklamada bulundu. Memur maaş katsayısına yapılan düzenleme sonrasında yaşlı ve engelli aylığı ödemelerine zam geldi. Peki, Engelli maaşı ne kadar, kaç TL oldu? Temmuz 2023 zamlı engelli aylığı ne zaman yatacak?

Engelli maaşı ne kadar, kaç TL oldu? Temmuz 2023 zamlı engelli aylığı ne zaman yatacak? Bakan Göktaş açıkladı

Yaşlı ve engelli aylığı ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Aile e Sosyal Hizmetler Bakanı Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, temmuz ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle sosyal yardım kapsamında gerçekleşen ödemelerin zamlı halleri belli oldu. İlgili vatandaşlar konuya ilişkin araştırmalarına hız kazandırdı. Peki, zamlı yaşı ve engelli maaşı ne zaman hesaplara yatırılır? İşte detaylar...

ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, memur maaş katsayısında yapılan düzenleme sonrası sosyal yardım programlarının aylık ödemelerini artırdıklarını belirtti.

Bu kapsamda;

Yaşlı aylığının 2.348 TL'ye, yüzde 40-69 arası engelli aylığının 1.874 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığının 2.811 TL'ye yükseldiğini açıkladı.

para destek yardım

YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI NE ZAMAN YATACAK?

Engelli ve yaşlı maaşı/aylığı alan vatandaşlar ödemelerinin doğum yılının son rakamına göre alıyor.

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar ayın 5'inde 6 olanlar 6'sında, 2 ve 7 olanlar 7'sinde 3 ve 8 olanlar 8'inde 4 ve 9 olanlar ise 9'unda ödemelerini alıyor.

para (80)

BAKAN GÖKTAŞ'TAN AÇIKLAMALAR

Bakan Göktaş, Temmuz ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle sosyal yardım modelleri kapsamındaki ödemelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum vizyonu ile hareket ettiklerini hatırlatan Göktaş, uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçlar doğrultusunda desteklendiğini vurguladı.

Dezavantajlı durumdaki bireylerin çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile desteklendiğini kaydeden Bakan Göktaş, memur maaş katsayısında yapılan düzenleme sonrası sosyal yardım programlarının aylık ödemelerini artırdıklarını bildirdi. Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Temmuz ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’den 2.348 TL'ye, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı 1.594 TL’den 1.874 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 2.392 TL’den 2.811 TL'ye yükseldi.

Diğer yandan 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı 1.594 TL’den 1.874 TL'ye, hafif silikozis aylığı 3.445 TL’den 4.050 TL’ye, orta silikozis aylığı 3.938TL’den 4.629 TL’ye, ağır silikozis aylığı ise 4.388 TL’den 5.158 TL’ye çıktı.

Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız. Ödemelerin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.”

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler